Երևանում բացվել է հայ-հնդկական ՏՏ կենտրոն
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի և Հնդկաստանի կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների պետնախարար Սաչին Պիլոտի մասնակցությամբ այսօր Երևանի պետական համալսարանում բացվել է հայ-հնդկական տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիանեռրի կենտրոն՝ Հայաստանի և Հնդկաստանի կառավարությունների միջև կնքված համաձայնագրի շրջանակում:
Կառավարությունից մանրամասնում են, որ կենտրոնի նպատակն է խորացնել երկկողմանի համագործակցությունը ՏՀՏ ոլորտում և նպաստել երկրում համաշխարհային մակարդակի բարձրակարգ ՏՀՏ ոլորտի աշխատուժի զարգացմանը, կազմակերպել համատեղ հետազոտական աշխատանքներ և այլն:
Շնորհավորելով կենտրոնի բացման կապակցությամբ՝ վարչապետը նշել է, որ այն նոր թափ է հաղորդելու ՏՀՏ ոլորտի հեզատոզատական աշխատանքներին և ուսումնական ծրագրերի իրականացմանը: Նշելով, որ կենտրոնի դասախոսները վերապատրաստում են անցել Հնդկաստանում և ուսումնասիրել դասավանդման ոլորտի նոր մեթոդները, վարչապետն ընդգծել է, որ նրանց կուտակած փորձն օգտակար է լինելու նաև Գյումրու տեխնոպարկի զարգացման աշխատանքներում: «Կենտրոնն էապես կնպաստի ՏՀՏ ոլորտի զարգացմանը և հայ-հնդկական հարաբերությունների ամրապնդմանն ու հետագա զարգացմանը»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
Ի դեպ, կենտրոնը համալրվել է PARAM գերհամակարգչով, որը տարածաշրջանում միակն է: Այն, վարչապետի խոսքով, բացառիկ հնարավորություն է ստեղծելու առաջին հերթին նոր հետազոտական աշխատանքների իրականացման համար:
Կենտրոնը ապահովվել է անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներով, բարձրակարգ փորձագետներով և համակարգչային անհրաժեշտ բոլոր սարքավորումներով:
Կենտրոնի ստեղծման և գործունեության ծրագրի գործընկերն է Երևանի պետական համալսարանը: Կենտրոնի հիմնման աշխատանքներին աջակցել է նաև Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակը:

В Ереванском государственном университете открылся Центр ИКТ
В Ереванском государственном университете при участии премьер-министра Тиграна Саргсяна и госминистра связи и информационных технологий Индии Сачина Пилота открылся армяно-индийский центр информационных и коммуникационных технологий в рамках соглашения между правительствами Армении и Индии.
Как сообщили в пресс-службе правительства, цель данного центра – углубить двустороннее сотрудничество в сфере ИКТ, организовать совместные исследования и содействовать тому, чтобы сотрудники сферы соответствовали мировому уровню.
Поздравив с открытием центра, премьер-министр отметил, что он придаст новый импульс исследовательским работам в сфере ИКТ и осуществлению учебных программ. Отметив, что преподаватели центра прошли переподготовку в Индии и изучили новые методы преподавания, премьер-министр подчеркнул, что накопленный ими опыт будет полезен также для развития Гюмрийского технопарка.
В Центре установлен сверхкомпьютер PARAM, который является единственным в регионе. Он, по словам премьера, создаст исключительную возможность для новых исследований.
Центр оснащен необходимыми инфраструктурами, всем необходимым компьютерным оборудованием, в нем работают высококлассные специалисты.
Партнером по созданию и реализации программ Центра является Ереванский государственный университет. Программу создания Центра поддержал также ереванский офис Всемирного банка.