Փոքր ՀԷԿ-երի զարգացումը Հայաստանի գերակայություններից է, որին մենք աջակցում ենք. ԵԱՀԿ
Այսօր Երևանում մեկնարկել է Հայաստանում փոքր հիդրոէլեկտրակայանների (SHP) ոլորտի զարգացմանն ուղղված ծրագիրը, որում ներգրավվել է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակը: Ծրագիրը նպաստելու է շրջակա միջավայրի կենսունակությանն ու էներգետիկ անվտանգությանը:
ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի և ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարությունը համատեղ կղեկավարեն ծրագրի աշխատանքային խումբը. Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է գնահատել փոքր հիդրոէլեկտրակայանների բնապահպանական և սոցիալական ազդեցությունը, աջակցել ոլորտի ներկայացուցիչների վերապատրաստմանն ու մշակել նմուշային ծրագիր:
«Էներգետիկ աղբյուրների դիվերսիֆիկացումը կարևոր է` ապահովելու էներգետիկ անվտանգությունը»,-ասել է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնակատար Քարել Հոֆսթրան: Նրա խոսքով. «Փոքր ՀԷԿ-երի զարգացումը Հայաստանի գերակայություններից է, որին մենք աջակցում ենք: Երկարաժամկետ տնտեսական օգուտի և երկրի կայուն զարգացման երաշխավորման համար կարևոր է հաշվի առնել վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների օգտագործման բնապահպանական և սոցիալական ներգործությունը, և այս նոր ծրագիրը կօգնի իշխանություններին այս հարցում»:
ԵԱՀԿ կողմից համատեղ ղեկավարած աշխատանքային խումբը, որում ներգրավված են ՀՀ բնապահպանության, տարածքային կառավարման, էներգետիկայի նախարարությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ և փորձագետներ, կդիտարկի փոքր հիդրոէլեկտրակայանների բնապահպանական և սոցիալական նոր ստանդարտների կիրառումը, կքննարկի այնպիսի հարցեր, ինչպիք են շրջակա միջավայրի և սոցիալական ազդեցության գնահատումը, հանրային կառուցողական մասնակցության բարձրացման ուղիներ:
Ծրագիրը կշարունակվի մինչև 2014թ.: Այն ֆինանսավորվում է Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարարության կողմից և իրականացվում Նորսք Էներջի /Norsk Energi/ խորհրդատվական ընկերության կողմից:

OSCE supports development of small hydro power sector in Armenia
A new project involving the OSCE Office in Yerevan to develop the Armenian small hydro power (SHP) sector, promoting environmental sustainability and energy security, was launched in Yerevan today.
The OSCE Office in Yerevan together with the Armenian Ministry of Territorial Administration will co-chair a working group under the project, which envisages to assess environmental and social impact of SHPs, help train the sector representatives, and develop a sample project.
“Diversifying energy sources is crucial to ensure energy security,” said Carel Hofstra, Acting Head of the OSCE Office in Yerevan. “Development of small scale hydro power stations is a priority of Armenia that we support. In order to guarantee long-lasting economic benefits and sustainable development for the country, it is important to consider environmental and social impacts of using renewable energy sources, and the new project will help the authorities in this.”
The OSCE co-chaired working group uniting representatives of the Armenian Ministries of Nature Protection, Territorial Administration, Energy, as well as civil society and experts, will look at the application of new environmental and social standards for SHPs, and discuss such matters as environmental and social impact assessments and ways to increase constructive public participation.
The project will run until 2014. It is funded by the Norwegian Foreign Ministry and implemented by Norsk Energi consultancy.