Նախագահը բարձր է գնահատել տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման գործում «Նեյշնլ ինսթրումենթս»-ի ներդրումը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է «Նեյշնլ ինսթրումենթս» ընկերության նախագահ, համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Ջեյմս Թրուշարդին:
Բարձր գնահատելով Հայաստանում տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման գործում «Նեյշնլ ինսթրումենթս» ընկերության ներդրումը, նաև դեռևս 2007թ. Հայաստանի մարդկային ռեսուրսը գնահատելու և, ըստ այդմ, մեր երկրում ընկերության մասնաճյուղ բացելու որոշումը, նախագահ Սարգսյանը համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանի նման փոքր շուկա և տնտեսություն ունեցող երկիրը պարտավոր է և կարող է դառնալ համաշխարհային զարգացած արդյունաբերական համակարգի մասնագիտացված մաս: Եվ, տեղեկացնում են Նախագահի մամլո գրասենյակից, երկրի ղեկավարը շեշտել, որ «Նեյշնլ ինսթրումենթս»-ի գործունեությունը Հայաստանում ամբողջովին տեղավորվում է այդ տրամաբանության մեջ:
Սերժ Սարգսյանի խոսքերով, 2001թ. տեղեկատվական տեխնոլոգիաները հայտարարելով մեր երկրի տնտեսության գերակա ճյուղ, ՀՀ կառավարությունը հաշվի էր առել Հայաստանի գիտակրթական մակարդակը, այդ ոլորտում երկրի ունեցած ավանդույթները, մասնագիտական բարձորակ մարդկային ռեսուրսը, ինչպես նաև Հայաստանի աշխարհագրական դիրքը, տրանսպորտային հաղորդակցության ուղիների սահմանափակումներն ու սակավ բնական պաշարները: Այժմ արդեն այդ ոլորտում աշխատողների ու ընկերությունների թիվը, ոլորտում վերջին տարիներին արձանագրվող աճը, Նախագահի համոզմամբ, ևս մեկ անգամ փաստում են որոշման արդարացվածությունը:
Ջեյմս Թրուշարդն իր հերթին համակարծիք լինելով ՀՀ Նախագահի և ՀՀ կառավարության վերոնշյալ որոշմանը` նշել է, որ Հայաստանը «Նեյշնլ ինսթրումենթս»-ի ծրագրերի իրագործման համար շատ հարմար վայր է:
Հայաստանում ընկերության գործունեության զարգացման և համագործակցության տեսանկյունից Սերժ Սարգսյանը կարևորել է Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանում (ՀՊՃՀ) տարածաշրջանային նշանակության արդիական ուսումնական լաբորատորիաների հիմնման՝ «Նեյշնլ ինսթրումենթս»-ի ծրագիրը:
Շուրջ 6 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ այդ ծրագիրը լուրջ խթան կհանդիսանա միջազգային հարթակներում Հայաստանի` որպես համաշխարհային ճարտարագիտական կենտրոնի, վարկանիշի բարձրացման գործում, միաժամանակ՝ ՀՊՃՀ-ն դարձնելով միջազգային լավագույն չափանիշներին համապատասխանող բարձրակարգ տեխնոլոգիական համալսարան համոզմունք են հայտնել զրուցակիցները:

Гендиректор National instruments Дж. Трушард: Правительство Армении сделало верную ставку
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял президента, соучредителя и генерального директора компании «Нейшнл инструментс» («National instruments») Джеймса Трушарда. Как передает пресс-служба президента РА, глава государства высоко оценил вклад «Нейшнл инструментс» в дело развития сферы информационных и высоких технологий в Армении, а также собственно решение компании об открытии филиала еще в 2007г.
По словам С. Саргсяна, компания сумела оценить людские ресурсы Армении, и он горд, что страна с таким малым рынком обязана и может стать специализированной частью развитой промышленной системы мира. Президент подчеркнул, что деятельность «Нейшнл инструментс» в Армении вполне умещается в рамки данной логики.
Глава армянского государства отметил, что еще в 2010 году ИТ были объявлены правительством республики приоритетным направлением экономики. При этом учитывался научно-образовательный уровень в стране, традиции республики в этой сфере, а также географическое положение Армении, ограничения транспортных путей и малые объемы природных ресурсов. Между тем, увеличение за последние годы числа работающих в этой сфере компаний, заявил С. Саргсян, в очередной свидетельствует о верности принятого решения.
Дж. Трушард выразил солидарность с мнением президента относительности правильности принятого решения и в свою очередь отметил, что Армения для реализации программ компании «Нейшнл инструментс» – очень удобное место.
Стороны также отметили важность открытия современных учебных лабораторий «Нейшнл инструментс» в Государственном инженерном университете Армении как факт, имеющий региональное значение. Данная программа общей стоимостью около 6 млн. долларов станет серьезным стимулом не только для модернизации ГИУА и его превращения в современнейший и соответствующий международным стандартам университет высоких технологий, но и послужит повышению на мировой арене авторитета Армении как крупного инженерного центра.