Ադամանդագործության ոլորտում գրանցվել է 6.5 տոկոս անկում
Այս տարվա առաջին կիսամյակում ադամանդի մշակմամբ զբաղվող 7 ընկերություններ թողարկել են 2.46 մլրդ դրամի արտադրանք. նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ գրանցվել է 6.5 տոկոս անկում: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը` հավելելով, որ հունվար- հունիսին արտահանվել է մոտ 2.9 մլրդ դրամի արտադրանք` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ գրանցելով 9.4 տոկոս աճ:
Ըստ Տ.Դավթյանի` Հայաստանում ադամանդագործության ոլորտն ունի բավականին լուրջ համեմատական աառավելություններ: «2000 թվականների սկզբներին մենք ունեինք լուրջ ծավալներ` ընդհուպ մինչև 300 մլն դոլարի արտահանում: Ճգնաժամի տարիներին մեր ձեռնարկությունները բավականին ծանր վիճակում էին, սակայն այս տարվա ընթացքում կարող ենք հստակ ասել, որ ոլորտը ոչ միայն դուրս է գալիս ճգնաժամից, այլև ավելացնում է իր ծավալները»,- ասաց Դավթյանը և հույս հայտնեց, որ մինչև տարեվերջ կհասնեն մինչճգնաժամային ծավալներին:

Diamond cutting sector down 6.5 percent
7 diamond processing companies released products amounting to AMD 2.46 billion in the first six months of 2011, down 6.5 percent compared to the same period last year, Minister of Economy Tigran Davtyan told reporters. Products amounting to around AMD 2.9 billion were exported in January-June, up 9.4 percent compared to the same period in 2010, said the Minister.
According to Davtyan, diamond cutting sector has major comparative advantage in Armenia.
“In early 2000s we had large volumes, with exports amounting up to USD 300 million. The condition of our companies was hard under the financial crisis, however, we can say that this year the diamond cutting sector not only has overcome the crisis but also increases the volume of products,” said the Minister.