Բոտերոյի քանդակը վաճառվել է ռեկորդային գնով
Կոլումբիացի քանդակագործ և նկարիչ Ֆերնանդո Բոտերոյի ստեղծագործությունների աճուրդային գնի նոր ռեկորդ է սահմանվել: Նրա «Պարողները» քանդակը վաճառվել է 1,7 միլիոն դոլարով: Վարպետն այդ բրոնզե ավելի քան 3 մետրանոց քանդակը ստեղծել է 2007-ին: Քանդակի նոր տիրոջ անունն անհայտ է, նա Եվրոպայից է, հայտնում է Associated Press-ը:
Բոտերոյի ստեղծագործության գնի նախորդ ռեկորդը սահմանվել էր 2007 թվականին, երբ 1,6 միլիոն դոլարով վաճառվել էր «Ծխող կինը» սպիտակ մարմարե քանդակը: Ֆերնանդո Բոտերոն համարվում է ֆիգուրատիվիզմի ոճի ներկայացուցիչ, նրա անհատական ցուցահանդեսներն անցկացվել են եվրոպական մի շարք մայրաքաղաքներում: Բոտերոյի աշխատանքներն աշխարհի շատ հայտնի թանգարաններում են Նյու Յորքի Գուգենհայմից մինչև Էրմիտաժ:

Установлен аукционный рекорд на скульптуры Фернандо Ботеро
Установлен рекорд аукционной цены на произведения колумбийского художника и скульптора Фернандо Ботеро. Как сообщаетAssociated Press, его скульптура "Танцующие" ушла с молотка за 1,7 миллиона долларов.
Бронзовая скульптура, созданная мастером в 2007 году, изображает пару лицом к лицу, которая танцует или приготовилась к танцу. Ее высота превышает три метра. Как отмечает агентство, "Танцующие" были выкуплены аукционным домом непосредственно у Ботеро. Имя нового владельца, который, как сообщается, родом из Европы, не известно.
Предыдущий рекорд на работы Ботеро был установлен также на Christie's в 2007 году - за 1,6 миллиона долларов была продана скульптура из белого мрамора "Курящая женщина", сделанная в 1986 году.