Իրանական «Մահան» ավիաընկերությունը 3 միլիոն 125 հազար ԱՄՆ դոլարով գնել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի օդանավը:
Այդ մասին հաղորդում է իրանական «թաբնաք.իռ» կայքը:
Համաձայն տեղեկատվության` գերմանական կողմը Ա.Մերկելի 1989թ.արտադրության «A310» մոդելի ինքնաթիռը վաճառել էր ուկրաինական մի ընկերության, իսկ վերջինս էլ նոյեմբեր ամսին վաճառել է իրանական «Մահան» ավիաընկերությանը:
Նշենք, որ Իրանի նկատմամբ Արևմուտքի կիրառած տնտեսական պատժամիջոցների համաձայն` արգելվում է Իրանին նոր ինքնաթիռ և ինքնաթիռի պահեստամասեր վաճառել, այդ պատճառով էլ Իրանը ստիպված է լինում օգտագործված ինքնաթիռներ գնել երրորդ երկրների միջոցով:

Иран купил самолет Ангелы Меркель за 3 млн. 135 тысяч долларов США
Иранская авиакомпания “Махан” приобрела за 3 млн. 135 тысяч долларов США самолет канцлера Германии Ангелы Меркель. Об этом сообщает иранский сайт “табнак.ир”.
Согласно информации, германская сторона продала самолет Меркель модели “А310”, 189 года производства, украинской компании, а последняя в ноябре продала воздушное судно иранской авиакомпании “Махан”.
Отметим, что в соответствии с примененными в отношении Ирана экономическими санкциями, Ирану запрещается продавать новые самолеты или его запчасти, из-за этого Иран вынужден при участии третьей стороны приобретать подержанные самолеты.