Հայաստանի անկախության 20-ամյակի առթիվ Իրանում Հայաստանի մշակույթի օրեր կանցկացվեն
Հայաստանի անկախության 20-ամյակի առթիվ Իրանում Հայաստանի և Հայաստանում Իրանի մշակույթի օրեր կանցկացվեն:
Այդ մասին իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում նշել է Իրանում ՀՀ դեսպան Գրիգոր Առաքելյանը:
Հայաստանի դեսպանը, խոսելով հայ-իրանական մշակութային հարաբերությունների մասին, նշել է. «Երկու երկրների մշակութային հարաբերությունների զարգացման ճանապարհին ոչ մի խոչընդոտ գոյություն չունի: Երկու ժողովուրդների կրոնական տարբերությունը, հայերի և իրանցիների խաղաղ գոյակցությունը կարող է քաղաքակրթությունների երկխոսության լավ օրինակ ծառայել»:
Դեսպան Առաքելյանը, անդրադառնալով մշակույթի բնագավառում առաջիկայում իրականացվելիք երկկողմ ծրագրերին, նշել է. «Երևանը 2012-ին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակվելու ու Հայ տպագրության 500-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում ակնկալում ենք համատեղ մի շարք միջոցառումների անցկացում»:

Iran to host Armenian Culture Days dedicated to 20th anniversary of Armenia’s independence
Armenian Culture Days will be held in Iran and Iranian Culture Days – in Armenia, dedicated the 20th anniversary of Armenia’s independence, Armenia’s Ambassador to Iran Grigor Arakelyan told Mehr news agency.
“There is no obstacle to the expansion of cultural relations between the two countries. The religious differences and peaceful co-existence of Armenians and Iranians is a good example of a dialogue of civilizations,” said the Ambassador.
“We expect to hold a series of joint events, with Yerevan declared as the World Book Capital 2012 by UNESCO and on the occasion of the 500th anniversary of the Armenian printing,” said the diplomat.