Հայաստանի անկախության 20-ամյակի առթիվ Իրանում Հայաստանի մշակույթի օրեր կանցկացվեն
Հայաստանի անկախության 20-ամյակի առթիվ Իրանում Հայաստանի և Հայաստանում Իրանի մշակույթի օրեր կանցկացվեն:
Այդ մասին իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում նշել է Իրանում ՀՀ դեսպան Գրիգոր Առաքելյանը:
Հայաստանի դեսպանը, խոսելով հայ-իրանական մշակութային հարաբերությունների մասին, նշել է. «Երկու երկրների մշակութային հարաբերությունների զարգացման ճանապարհին ոչ մի խոչընդոտ գոյություն չունի: Երկու ժողովուրդների կրոնական տարբերությունը, հայերի և իրանցիների խաղաղ գոյակցությունը կարող է քաղաքակրթությունների երկխոսության լավ օրինակ ծառայել»:
Դեսպան Առաքելյանը, անդրադառնալով մշակույթի բնագավառում առաջիկայում իրականացվելիք երկկողմ ծրագրերին, նշել է. «Երևանը 2012-ին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակվելու ու Հայ տպագրության 500-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում ակնկալում ենք համատեղ մի շարք միջոցառումների անցկացում»:

По случаю 20-летия независимости Армении в Иране пройдут дни армянской культуры
По случаю 20-летия независимости Армении в Иране пройдут дни армянской культуры, а в Армении – дни иранской культуры. Об этом в интервью агентству “МЕХР” сказал посол Армении в ИРИ Грикор Аракелян.
Говоря об армяно-иранских культурных отношениях, Аракелян отметил: “Нет никакого препятствия на пути развития культурных отношений между двумя странами. Религиозное отличие между двумя народами, мирное сосуществование армян и иранцев может стать хорошим примером диалога цивилизаций”.
Касаясь предстоящих в ближайшее время двусторонних программ в сфере культуры, армянский посол сказал: “В рамках провозглашения со стороны ЮНЕСКО в 2012 году Еревана мировой столицей книги и 500-летия армянской письменности мы ожидаем проведения ряда совместных мероприятий”.