Ավագ դպրոցի տնօրենը արձագանքեց Մարքսիստի հայտարարությանը. Ծեծված ուսուցչուհին հայհոյել էր աշակերտին
«Մարքսիստն իրականում պատմել է ռուսերենի ուսուցչուհի Լարիսա Պապյանի մասին: Անցյալ տարի սեպտեմբերին Դավիթ Հակոբյանը իր ընկերոջ հետ եկավ և խնդրեց, որ Լ. Պապյանին ընդունեմ աշխատանքի, ես ընդունեցի: Նա, մտնելով կոլեկտիվ, շարունակ սկանդալներ ու «պատերազմներ» էր սարքում և ուսուցիչների հետ, և աշակերտների հետ, և ծնողների հետ... Բանը հասել էր նրան, որ երկու ամիս առաջ նույնիսկ 16-ամյա մի աղջկա էր ապտակել մարդկանց ներկայությամբ»,- անդրադառնալով իր հասցեին Հայաստանի Մարքսիստական կուսակցության նախագահ Դավիթ Հակոբյանի այսօր հնչեցրած մեղադրանքներին` Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց 127-րդ ավագ դպրոցի տնօրեն Նելսիկ Էլոյանը:
Նշենք, որ այսօր Դ. Հակոբյանը հայտարարել էր, որ 127 ավագ դպրոցի ուսուցիչները դիմել են իրեն և պատմել, թե տնօրենը սովորեցրել ու հորդորել է 11-րդ դասարանի երեք աշակերտների` հրապարակավ ծեծի ենթարկել իրենց ուսուցչուհուն:
Անդրադառնալով մարքսիստի այս հայտարարությանը, տնօրենը պատմեց, որ անցյալ հինգշաբթի օրը 16 տարեկան մի աշակերտի Լ. Պապյանն «անբարոյականի որդի» է անվանել, որի պատճառով տղան ցանկացել է հարվածել ուսուցչուհուն, սակայն ընկերները նրան հետ են քաշել, տղան ընկել է և ոտքը դիպել է ուսուցչուհու ոտքին:
Մեզ հետ զրույցում Ն. Էլոյանն անդրադարձավ նաև մարքսիստի այն խոսքերին, թե` «ուսուցչիչների աշխատավարձերը բռնագանձվում են տնօրենների կողմից», և նշեց. «Մենք պետական ոչ առևտրային կազմակերպություն ենք և ՊՈԱԿ-ի օրենքներով (երրորդ հոդվածի առաջին կետ) մենք պատասխանատու ենք աշխատավարձի, հավելավճարների, դպրոցի ամբողջ գործունեության համար մեր ունեցած բյուջեով»:
Օրենքի համաձայն, դպրոցը որքան որ ճեղքվածք է ունենում, պետք է ծածկի իր բյուջեի, միջոցների հաշվին: Եվ բոլոր ավագ դպրոցներում այդ խնդիրը գոյություն ունի,- նշեց տնօրենը:
«Բյուջեի ճեղքվածքը մեզ մոտ կազմում էր դրույքի դիմաց աշխատավարձի 27 տոկոսի չափ: Եթե 27 տոկոսով իջեցնում էինք աշխատավարձերը, մենք տեղավորվում էինք բյուջեի մեջ: Ենթադրվում էր, որ տարեվերջի 4 ամիսներին այդ միջոցառումների կիրառման շնորհիվ բյուջեի ճեղքվածքը կփակվեր:
Այս առնչությամբ, իհարկե, բոլոր տնօրեններս էլ շատ անհանգստացած ենք: Վերջին հաշվով` շատ տհաճ բան է ուսուցչին աշխատավարձը չտալը»,- հավելեց նա:
Ն. Էլոյանի խոսքերով, այս տարվա պակաս վճարումները նախատեսվում է լրացնել հաջորդ տարի:
Վերջինս այս հայտարարությունները համարում է զրպարտություն ու դրանում քաղաքական դրդապատճառներ է տեսնում` իր ՀՀԿ-ի անդամ լինելով պայմանավորված:
Իսկ ուսուցչուհու` մարքսիստի հետ կապի վերաբերյալ Ն. Էլոյանը ասաց` «Չար լեզուները վատ բաներ են ասում» և նշեց, որ ինքն այդ մասին գիտի «շատ հավաստի աղբյուրներից»:
Միջադեպը հարթելու համար երկուշաբթի օրը մանկխորի նիստ է գումարվելու և նիստն էլ որոշելու է` ինչ վերաբերմունք դրսևորել ուսուցչուհու նկատմամբ:

Директор ереванской школы назвал лидера Марксистской партии Армении «клеветником»
Директор ереванской старшей школы №127 Нельсик Элоян ответил на сегодняшнее скандальное заявление лидера Марксистской партии Армении Давида Акопяна. В интервью Panorama.am директор заявил, что политик говорил о «скандалистке», учительнице русского языка Ларисе Папян.
Напомним, Д. Акопян сегодня в ходе пресс-конференции заявил, что в Армении уже три месяца директора школ заняты присвоением заработных плат учителей, а те из преподавателей, которые пытаются этому воспрепятствовать, подвергаются психологическому и даже физическому давлению. По его утверждениям, учителя старшей школы №127 обратились к нему и рассказали, что директор научил и поощрил трех учеников 11-го класса на публичное избиение одной из учительниц. Д. Акопян также отметил, что директора некоторых школ, в том числе 127-й, «держат в школах клан из некоторых привилегированных женщин», а неугодные учителя подвергаются различным видам давления. В связи с этим лидер Марксистской партии обратился к министру образования и науки РА, затем к генеральному прокурору, но пока ответа не получил.
Комментируя эти слова, директор 127-й школы заявил, что «марксист на самом деле говорит об учительнице русского языка Ларисе Папян, которая в прошлом году была принята на работу по просьбе самого Д. Акопяна и его друга». По словам Н. Элояна, «протеже» марксиста с первых же дней не поладила с коллективом, все время скандалит с учителями, учениками и их родителями. Дело дошло до того, что «два месяца назад она публично влепила пощечину 16-летней ученице».
Что касается «избиения», то Н. Элоян рассказал: Л. Папян на прошлой неделе назвала «ублюдком» 16-летнего ученика, из-за чего юноша хотел ударить преподавательницу, однако друзья его оттащили, мальчик упал, и «его нога задела ногу учительницы».
Директор объяснил и обвинения относительно «присвоения зарплат». Н. Элоян напомнил, что школы – это государственные некоммерческие организации, а ГНКО, согласно закону, несут своим бюджетом ответственность за зарплаты, премии и всю деятельность школы, причем все «дыры» покрываются за счет собственных средств. Так дела обстоят во всех старших школах и вызывают беспокойство директоров, заверил Н. Элоян.
«Бюджетная дыра у нас составила 27% заработной платы по полной ставке. Если мы снижаем зарплату на 27%, то мы укладываемся в бюджет. Действительно, очень неприятно не выплачивать зарплату учителю», – сказал директор, добавив, что невыплаченную сумму за этот год предусмотрено выплатить в следующем году.
«Заявления Давида Акопяна считаю клеветой и вижу в этом политические мотивы», – заявил Н. Элоян, отметив, что он состоит в рядах Республиканской партии Армении.