Հայաստանում Մարդու իմունային անբավարարության վարակով (ՄԻԱՎ) տառապում է 1127 մարդ, որոնցից 148-ի մոտ իմունային անբավարարության վիրուսը հայտնաբերվել է նախորդ տարվա ընթացքում:
Այդ մասին այսօր Աղվերանում ընթացող «ԶԼՄ-երի դերը ՄԻԱՎ վարակի կանխարգելման գործում» թեմայով սեմինարի ժամանակ հայտարարեց ԱՆ ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման կենտրոնի համաճարակաբանական հսկման բաժնի բժիշկ-համաճարակաբան Վարդան Արզաքանցյանը:
Մասնագետի խոսքով, վարակը երիտասարդների վարակ է և հիմնականում Հայաստան է ներթափանցում «խոպանչիների» միջոցով, ովքեր մեկնում են արտագնա աշխատանքի ու իրենց հետ բերում ճակատագրական հիվանդությունը:
ՄԻԱՎ-ով վարակվածների թվում կան նաև տարեցներ` 7 պապիկ և 2 տատիկ:
Արզաքանցյանի ներկայացմամբ, ավելի տարեց հասակում վիրուսի առկայության մասին լուրը մարդիկ ավելի նորմալ, ավելի հեշտ են ընդունում: «Մեծ տարիքում մարդիկ ծանր չեն ընդունում այդ լուրը: Նրանք շատերը նույնիսկ չեն հասկանում, թե ինչ հիվանդություն է ՁԻԱՀ-ը», -նկատեց մասնագետը:
ՄԻԱՎ վարակով հիվանդներից 536-ի մոտ ախտորոշվել է ՁԻԱՀ, ընդ որում 94-ի մոտ դրա առկայությունը հայտնաբերվել է նախորդ տարվա ընթացքում: Նկատենք, որ ՁԻԱՀ-ով տառապողներից 124-ը կանայք են, իսկ 11-ը` երեխաներ: Համաճարակի սկզբից` 1988 թվականից գրանցվել է ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ով հիվանդների 258 դեպք: Մահացածների թվում եղել են 43 կանայք և 5 երեխաներ:

В Армении число зарегистрированных носителей ВИЧ-инфекции составляет 1127 человек, причем, диагноз 147 из них был поставлен в прошлом году. Об этом сегодня заявил врач-инфекционист Республиканского центра профилактики СПИДа Вардан Арзаканцян в ходе семинара «Роль СМИ в деле предотвращения распространения СПИДа» в Агверане.
Специалист отметил, что у 536 больных установлен диагноз СПИД, причем, у 94 из них синдром приобретенного иммунного дефицита диагностировали в прошлом году. В числе больных СПИДом есть 124 женщины, 11 детей. Начиная с 1988г. было зарегистрировано 258 случаев смерти от ВИЧ/СПИД, среди которых 43 женщины и 5 детей.
По словам эксперта, вирус иммунодефицита человека – это болезнь «молодых» и в Армению переносится чаще всего трудовыми мигрантами. Однако в числе страдающих от этой опасной болезни есть также пожилые люди – 7 мужчин и 2 женщины. Хотя, добавил врач, в этом возрасте больные реагируют на поставленный диагноз весьма спокойно.
«В пожилом возрасте более нормально, легче воспринимают. Большинство из них даже не понимают, что это за болезнь – СПИД», – сказал В. Арзаканцян.