Երեխա չունեցող կանայք անառողջ են. Ուսումնասիրություն
Երեխայի գոյությունը ուղղակի ազդեցություն է ունենում կնոջ առողջության վրա: Չնայած անքուն գիշերներին, երեխայի ծնվելուց հետո կնոջ ապրած սթրեսին, հենց երեխա չունեցող կանայք են առողջության հետ կապված խնդիրներ ունենում, պարզել են ավստրալացի գիտնականները: Այդ մասին գրել է «The Globe and Mail»-ը փոխանցում է «MEDdaily»-ն:
Դիկին համալսարանի աշխատակիցները երեխա չունեցող 50 կանանց ֆիզիկական ու հոգեկան վիճակն են ուսումնասիրել ու այն համեմատել են ընդհանրապես իգական սեռի բնակչության ցուցանիշների հետ (նրանց թվում եղել են և երեխա ունեցող, և երեխա չունեցող կանայք): Եվ ահա, այդ ամենի արդյունքում պարզվել է, որ երեխա չունեցող կանայք առողջության, աշխուժության, սոցիալական գործունեության ու հոգեկան առողջության հետ կապված որոշ խնդիրներ են ունեցել:
Ուսումնասիրողներից Մելիսա Գրեհամը, մեկնաբանելով նկատել է, որ հնարավոր է` ի սկզբանե վատ առողջություն ունեցող կանայք չեն ձգտում երեխա ունենալ: Մյուս կողմից էլ չի բացառվում, որ կանանց առողջության վրա ազդում է սոցիալական ճնշումը և երեխա չունեցող կանանց նկատմամբ բացասական տրամադրվածությունը:

Наличие ребенка способно оказывать прямое воздействие на здоровье женщины. Несмотря на бессонные ночи, стресс, с которыми сталкиваются матери, именно женщины, не имеющие детей, имеют плохое состояние здоровья, установили австралийские ученые, сообщает The Globe and Mail.
Сотрудники Университета Дикин специально проанализировали психическое и физическое состояние 50 бездетных женщин и сравнили их с показателями женского населения в целом (сюда входили и бездетные женщины, и те, что имели детей). Так, бездетные женщины имели более плохие показатели здоровья, энергичности, социального функционирования, психического здоровья.
Как констатирует исследовательница Мелисса Грэхам, возможно, изначально женщины, имеющие плохое здоровье, не стремятся заводить детей. С другой стороны, не исключено, что на здоровье женщин оказывает влияние социальное давление и негативное отношение к бездетным женщинам.