Պետք է ամեն ինչ արվի, որպեսզի կրկնակի ստուգումը հավաստի ԱԷԿ-ի շահագործման անվտանգության բարձրացման էական առաջընթացի մասին
18:02 06/12/2011
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր կառավարության ընդունելությունների տանը հանդիպում է ունեցել Նախագահին կից ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի նախագահ Ադոլֆ Բերգհոֆերի հետ, ով Հայաստան է ժամանել Ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի հերթական՝ 12-րդ նիստին մասնակցելու նպատակով: Ինչպես հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից,  ողջունելով հյուրին` Հանրապետության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել նրան ատոմային անվտանգության հարցերով Հայաստանին զգալի օժանդակություն ցուցաբերելու համար: Սերժ Սարգսյանը կարևորել է Ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի աշխատանքը և ՄԱԳԱՏԷ-ի հետ համագործակցությունը:
ՀՀ նախագահը և Ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի նախագահն անդրադարձել են ՀԱԷԿ-ի անվտանգության բարձրացման ուղղությամբ մինչ այժմ կատարված աշխատանքներին, կայանի հետագա շահագործման և նոր էներգաբլոկի կառուցման հետ կապված հարցերին:
Կառավարության ընդունելությունների տանը Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մասնակցել է նաև Ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի նիստին և հանդես եկել բացման խոսքով:
Ներկայացնում ենք նախագահ Սերժ Սարգսյանի բացման խոսքը Նախագահին կից ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի 12-րդ նիստի ժամանակ:
«Հարգելի՛ նախագահ, Խորհրդի հարգելի՛ անդամներ, նիստի մասնակիցնե՛ր,
Բացելով Ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի 12-րդ նիստը՝ ողջունում եմ Խորհրդի անդամներին և նիստի բոլոր մասնակիցներին:
Նախ կցանկանայի ձեզ ներկայացնել ԱԷԱԽ-ի երկու նոր անդամներին՝ Դոկտոր Քրիստոֆեր Վաթսոնին Մեծ Բրիտանիայից՝ Փակ միջուկային օբյեկտների կառավարման ծրագրերի գլխավոր խորհրդական և դոկտոր Ժերալդ Օզունյանին Ֆրանսիայից՝ Ռադիոակտիվ թափոնների կառավարման ազգային գործակալության փոխտնoրեն:
Ցանկանանք նրանց հաջող և արգասաբեր աշխատանք: Մեկ անգամ ևս շնորհակալություն եմ հայտնում, որ համաձայնվեցիք մասնակցել մեր խորհրդի աշխատանքներին:
Խորհուրդը 15 տարիների ընթացքում մեծ աշխատանք է կատարել: Շնորհակալ եմ բոլորիդ՝ Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի (ՀԱԷԿ) անվտանգության բարձրացման հարցում անգնահատելի օգնության համար: Այս ձևաչափով համագործակցության կարևորությունը դժվար է գերագնահատել՝ հաշվի առնելով կայանի առանձնահատուկ դերը մեր երկրի էներգետիկ անվտանգության հարցում:
Թույլ տվեք նաև շնորհակալական խոսքեր հղել ՄԱԳԱՏԷ-ին և բոլոր այն երկրների կառավարություններին, որոնք մասնակցում են այս գործընթացին:
ՀԱԷԿ-ի գործող բլոկի անվտանգության մակարդակի անընդհատ բարձրացումը մնում է Հայաստանի կառավարության կարևորագույն առաջնահերթություններից մեկը:
Ես ծանոթացել եմ ՀԱԷԿ-ի կարգավորող մարմնի և ղեկավարության կողմից ներկայացված նյութերին, ինչպես նաև ՀԱԷԿ-ի անվտանգության բարձրացման վերաբերյալ Վիեննայում ս.թ. հոկտեմբերին կայացած ՄԱԳԱՏԷ-ի համակարգող խորհրդի նյութերին:
Մենք հասկանում ենք դոնոր երկրների դիրքորոշումը՝ ատոմակայանի անվտանգության բարձրացման ուղղությամբ աշխատանքների համաֆինանսավորման մեջ հայկական կողմի մասնակցության բարձրացման անհրաժեշտության վերաբերյալ: Իհարկե, այս հարցում կան օբյեկտիվ դժվարություններ. համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը և Հայաստանի տնտեսության վրա դրա բացասական ազդեցությունը լուրջ ճշգրտումներ են մտցրել մեր ծրագրերում:
2010թ. ապրիլին բարձրացվեց բնական գազի սակագինը: Չցանկանալով խորացնել բնակչության սոցիալական վիճակը՝ մենք պահպանեցինք էլեկտրաէներգիայի վերջնական սակագինը և միայն բարձրացրեցինք ՀԱԷԿ-ի էլեկտրաէներգիայի մշակման սակագինը: Բայց այս ընթացքում թանկացել են ինչպես միջուկային վառելիքը, այնպես էլ վերանորոգման աշխատանքների արժեքը: Արդյունքում, ՀԱԷԿ-ի սակագնային տարբերությունը (մարժան) անբավարար եղավ անհրաժեշտ բոլոր ծախսերը հոգալու համար: Այդ կապակցությամբ, մենք փորձում ենք ստեղծված դրությունից դուրս գալու համար լրացուցիչ ռեսուրսներ փնտրել:
Ես կցանկանայի ձեր ուշադրությունը հրավիրել Հայաստան-ՄԱԳԱՏԷ համագործակցության որոշ ասպեկտների վրա: Ամեն տարի մեր երկիրն ընդունում է մինչև 10 առաքելություն ՀԱԷԿ-ի անվտանգության և պաշտպանվածության, ինչպես նաև սեյսմիկ և շահագործման անվտանգության ստուգման համար: 2011թ. մայիսին մենք ընդունեցինք ՕՍԱՐՏ առաքելությանը, որն իրականացրեց ՀԱԷԿ-ի շահագործման անվտանգության խորացված ստուգում: Փորձարկվեցին կայանի գործունեության 8 ուղղություններ, և ՕՍԱՐՏ-ի խումբն այլ երկրներում տարածման դրական փորձի 7 օրինակ հայտնաբերեց:
Խումբն ըստ ոլորտների ներկայացրեց 14 երաշխավորագիր և 12 առաջարկություն, որոնց հետ կապված ՀԱԷԿ-ի շահագործման անվտանգությունը կարող է բարձրացվել: Հայաստանի կառավարությունը նոյեմբերին պաշտոնապես ստացավ առաքելության վերջնական հաշվետվությունը: Հաշվետվությունը համակողմանիորեն կդիտարկվի և կձեռնարկվեն բոլոր անհրաժեշտ միջոցներն այն ոլորտների կատարելագործման համար, որոնց հետ կապված առաքելությունը ներկայացրել է երաշխավորագրեր և առաջարկություններ:
Պետք է ամեն ինչ արվի, որպեսզի 2012թ. վերջին, 2013թ. սկզբին կայանալիք կրկնակի ստուգումը հավաստի կայանի շահագործման անվտանգության բարձրացման էական առաջընթացի մասին:
ՀԱԷԿ-ի ղեկավարությունը պետք է շտապ որոշակի գործողություններ ձեռնարկի Հայաստանի ատոմային էներգետիկայի ենթակառուցվածքի և կայանի համար մարդկային ռեսուրսների զարգացման ուղղությամբ՝ հաշվի առնելով այն, որ տարածաշրջանում նոր ատոմային կայան է հայտնվել, որտեղ աշխատավարձը շատ ավելի բարձր է, քան մեր ատոմակայանում:
Հայկական կողմը որոշում է կայացրել հնարավորին կարճ ժամանակահատվածում ՀԱԷԿ-ի գործող էներգաբլոկի սթրես-թեստ անցկացնել:
Եվրոպական միությունը պատրաստակամություն է հայտնել օգնել սթրես-թեստերը ժամանակին անցկացնելու հարցում: Ներկայում ՀԱԷԿ-ն արդեն սկսել է այդ միջոցառման իրականացման աշխատանքների նախապատրաստումը: Սթրես-թեստերի արդյունքները պատրաստ կլինեն 2012թ. երկրորդ եռամսյակում:
Չնայած ՀԱԷԿ-ի շահագործման անվտանգությունն այսօրվա դրությամբ համարվում է առաջնակարգ կարևորության խնդիր, մենք պակաս արդիական չենք համարում ապագա էներգաբլոկի հետ կապված հարցերը: Հայաստանի և Եվրոպական միության համատեղ գործողությունների ծրագրում ներառված է «ՀԱԷԿ-ի միջուկային էներգաբլոկները շահագործումից հանելու ծրագրի» մշակումը: ԵՄ-ի հետ մեկնարկել է «Ռադիոակտիվ թափոնների և աշխատած միջուկային վառելիքի կառավարման ռազմավարության» մշակման աշխատանքը: Արևելյան գործընկերության շրջանակում էներգետիկ անվտանգության մասով ԵՄ գործողությունների ծրագիրը նվիրված է նաև տարածաշրջանում ենթակառուցվածքային համակարգերի զարգացման և էներգակիրների մատակարարման բազմազանեցման հարցերին:
Մի քանի խոսքով անդրադառնամ երկրում միջուկային էներգետիկայի զարգացման ոլորտում տարվող աշխատանքներին. Հայաստանն ունի էներգետիկայի զարգացման ռազմավարական ծրագիր և դրանում առանցքային տեղ ունի միջուկային էներգետիկայի զարգացման ծրագիրը: Միայն ԱԷԿ-ի առկայությունը բազային էլեկտրաէներգիայի արտադրման կառուցվածքում մեզ թույլ կտա պահպանել երկրի էներգետիկ անվտանգության պահանջված մակարդակը: Այդ իսկ պատճառով ապագա երկրորդ էներգաբլոկի շուրջ ցանկացած քննարկում սերտորեն կապված է նոր միջուկային էներգաբլոկի գործարկման ժամկետների հետ: Ակնհայտ է նաև, որ նոր էներգաբլոկի ներդրման ժամկետների ուշացման դեպքում, մենք ստիպված կլինենք լուծել ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի ժամկետների երկարացման խնդիրը:
2011թ. ապրիլին պլանավորած «Հայաստանի նոր միջուկային էներգաբլոկը. ներդրումային հնարավորություններ» միջազգային համաժողովը տեղափոխվեց Ճապոնիայում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի և ցունամիի պատճառով: Ֆուկուսիմա ԱԷԿ-ում վթարի հետևանքները հաստատում են ինչպես գոյություն ունեցող, այնպես էլ պլանավորված ԱԷԿ-երի անվտանգության վերլուծության ուժեղացման և խորացման անհրաժեշտությունը: Համաժողովի տեղափոխումը հնարավորություն տվեց միջուկային միջազգային ընկերակցությունների հետ ուշադիր ուսումնասիրել Ֆուկուսիմա ԱԷԿ-ի վթարի հետևանքները և հաշվի առնել նոր միջուկային էներգաբլոկի կառուցման հարցում անվտանգության պահանջների հնարավոր փոփոխությունները:
Նախորդ նիստում ես արդեն տեղեկացրել եմ ձեզ, որ ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել ռուսական ԱԷԿ-92 նախագծին՝ որպես միջուկային նոր էներգաբլոկի նախագիծ:
2010թ. օգոստոսին ՀՀ և ՌԴ կառավարությունների միջև համաձայնագիր է ստորագրվել «ՀՀ տարածքում միջուկային նոր էներգաբլոկի կառուցման վերաբերյալ»: Համաձայնագրով Ռուսաստանը նախագծում մասնակցում է որպես ներդրող, և նրա ներդրումները կհամապատասխանեն «միջուկային կղզյակ»-ի համար մատակարարվող սարքավորումների արժեքին: Համաձայնագիրը նաև նախատեսում է փոխառական միջոցների հնարավորություն, եթե նման անհրաժեշտություն ծագի: Մենք շարունակում ենք այլ ներդրողների ներգրավման շուրջ բանակցությունները: Նախագահ Սարկոզիի հետ հանդիպմանը քննարկվեց միջուկային նոր էներգաբլոկի կառուցման նախագծում ֆրանսիացի ներդրողների հնարավոր մասնակցության հարցը: Քննարկվեց նաև մեր նախագծում ֆրանսիական ընկերությունների մասնակցության հարցը՝ որպես սարքավորումների մատակարար:
Մեզ հայտնի է ռուսական «միջուկային կղզյակ»-ի սարքավորումներն արևմտյան սարքավորումների հետ համատեղելու դրական փորձի մասին: «Ռոսատոմ»-ն արդեն մշակել է ռուսական ԱԷԿ-92 նախագծում Արևա-Սիմենս ընկերության համակարգի ինտեգրման նախագիծը Բուլղարիայի «Բելենա»-ի հիման վրա: Այս ամենը խոսում է այն մասին, որ ռուսական նախագծում արևմտյան տեխնոլոգիաների ինտեգրման մեր հայեցակարգը հեռանկարային է:
Մենք արդեն ավարտել ենք Հայաստանում նոր միջուկային էներգաբլոկների կառուցման տեխնիկական-տնտեսական հիմնավորման մշակման աշխատանքները: Կցանկանայի հատուկ ուշադրություն դարձնել ՄԱԳԱՏԷ-ի օգնությանը՝ ՀԱԷԿ-ի հարթակի սեյսմիկ վերագնահատման հաշվետվությունների փորձագիտության կազմակերպման հարցում: Այդ աշխատանքը կարևոր է ինչպես գործող միջուկային բլոկի սեյսմիկ անվտանգության, այնպես էլ մեր Հանրապետությունում միջուկային նոր էներգաբլոկի կառուցման նախագծի իրագործման համար:
2008-2010թթ. անցկացվել է ԱԷԿ-ի հարթակի կրկնակի ուսումնասիրություն սեյսմակայունության, հրաբխագիտության և երկրաֆիզիկայի տեսանկյունից: ՄԱԳԱՏԷ-ի փորձագետների կողմից վերը նշված հաշվետվության գնահատման արդյունքները հաստատում են Հայաստանում նոր միջուկային էներգաբլոկի կառուցման վայրի ճիշտ ընտրությունը: ՄԱԳԱՏԷ-ի առաքելությունը բարձր է գնահատել կատարված աշխատանքների մակարդակը:
Ավարտվել է «Շրջակա միջավայրի վրա միջուկային նոր էներգաբլոկի կառուցման ազդեցության գնահատման վերաբերյալ» հաշվետվության կազմման աշխատանքը: Տվյալ հաշվետվությունը բաց է և տեղադրված է Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության, Բնապահպանության նախարարության պաշտոնական կայքէջերում, որտեղ այն փորձաքննության է ենթարկվում: Վստահ եմ, որ այսօր, ինչպես նախորդ նիստերում, մենք կանցկացնենք օրակարգի բոլոր հարցերի բացարձակապես բաց և շահագրգիռ քննարկում»:
ՀՀ նախագահի բացման խոսքից հետո նիստում ելույթ է ունեցել  ԱԷԱԽ  նախագահ Ադոլֆ Բերգհոֆերը: Նա կարևորել է ՕՍԱՐՏ-ի առաքելության աշխատանքը՝ նշելով, որ այն, ինչ արտացոլված էր առաքելության հաշվետվության մեջ՝ շատ դրական էր: Լավ աշխատանքի և նման արդյունքների հասնելու համար, ըստ Ադոլֆ Բերգհոֆերի, պետք է շնորհավորել ՀԱԷԿ-ին և ՀՀ կառավարութանը. «Ես կարծում եմ, որ մենք մեծ քայլ ենք արել առաջ: Գոյություն ունեցող ատոմային կայանների շարքում ՀԱԷԿ-ն այսօր պատվավոր գործընկեր է համարվում: Կարծում եմ, մենք գտնվում ենք ճիշտ ճանապարհի վրա»,-ասել է ԱԷԱԽ գերմանացի նախագահը՝ իր խոսքում անդրառանալով ՀԱԷԿ-ի հետագա շահագործման, նոր կայանի կառուցման հետ կապված հարցերին ևս:

Надо сделать все, чтобы повторная проверка констатировала существенный прогресс в повышении безопасности эксплуатации ААЭС
Президент Армении Серж Саргсян сегодня в Доме приемов Правительства встретился с председателем Совета по безопасности атомной энергетики при президенте РА Адольфом Биркхоффером, который прибыл в Армению для участия в очередном, 12-ом заседании Совета по безопасности атомной энергетики.
Приветствуя гостя, глава республики выразил ему благодарность за оказанную им Армении ощутимую помощь в вопросах атомной безопасности. Серж Саргсян подчеркнул важное значение работы Совета по безопасности атомной энергетики и сотрудничества с МАГАТЭ.
Президент РА и председатель Совета по безопасности атомной энергетики говорили о работах, осуществленных до настоящего времени в направлении повышения безопасности Армянской АЭС, а также коснулись вопросов дальнейшей эксплуатации станции и строительства нового энергоблока.
В Доме приемов Правительства Президент Серж Саргсян принял участие в заседании Совета по безопасности атомной энергетики и представил участникам заседания новых членов Совета. Это главный советник по программам управления закрытыми ядерными объектами, доктор Христофер Ватсон (Великобритания) и заместитель директора Национального Агентства по управлению радиоактивными отходами, доктор Жерард Озунян (Франция).
Президент Саргсян выразил благодарность членам Совета, а также МАГАТЭ и правительствам всех стран, участвующих в работе по повышению безопасности Армянской АЭС.
“Вопрос непрерывного повышения уровня безопасности действующего блока Армянской АЭС остается одним из важнейших приоритетов для правительства Армении. Я ознакомился с материалами, представленными Регулирующим Органом и руководством Армянской АЭС, а также с материалами Координационного совещания МАГАТЭ по повышению безопасности Армянской АЭС, состоявшегося в Вене в октябре сего года.
Мы понимаем позицию стран-доноров о необходимости повышения доли участия армянской стороны в софинансировании работ по повышению безопасности атомной станции. Конечно, в этом вопросе имеются объективные трудности: всемирный финансово-экономический кризис и его негативное влияние на экономику Армении внесли серьезные коррективы в наши планы”, - сказал президент РА.
Он напомнил, что в апреле 2010 года был повышен тариф на природный газ. Не желая усугублять социальное положение населения, правительство РА сохранило без изменений конечный тариф на электроэнергию и повысило только тариф на выработку электроэнергии Армянской АЭС. Однако за это время подорожали, как ядерное топливо, так и стоимость ремонтных работ. В итоге, повышение тарифной маржи Армянской АЭС оказалось недостаточным для покрытия всех необходимых расходов. В связи с этим сегодня государство пытается изыскать дополнительные ресурсы для выхода из сложившейся ситуации.
Президент Саргсян привлек внимание участников заседания на некоторые аспекты сотрудничества Армении с МАГАТЭ. “Каждый год наша страна принимает до 10 миссий проверки безопасности и защиты Армянской АЭС, а также сейсмической и эксплуатационной безопасности. В мае 2011 года мы приняли миссию ОСАРТ, которая провела на Армянской АЭС углубленную проверку эксплуатационной безопасности. Были протестированы 8 направлений деятельности станции, и команда ОСАРТ выявила 7 примеров положительной практики для распространения в других странах.
Группа представила 14 рекомендаций и 12 предложений по областям, в связи с которыми эксплуатационная безопасность Армянской АЭС может быть повышена. Правительство Армении в ноябре официально получило окончательный отчет миссии. Отчет будет всесторонне рассмотрен, и будут приняты все необходимые меры для усовершенствования тех областей, по которым миссия представила рекомендации и предложения.
Должно быть сделано все, чтобы повторная проверка, которая состоится в конце 2012-го - начале 2013 года, констатировала существенный прогресс в повышении эксплуатационной безопасности станции.
“Руководству Армянской АЭС необходимо срочно предпринять конкретные действия по развитию человеческих ресурсов для станции и атомной энергетической инфраструктуры Армении. С учетом того, что в регионе появилась новая атомная станция, где заработная плата гораздо выше, чем на нашей станции”, - подчеркнул он.
Глава государства добавил, что армянская сторона приняла решение провести стресс-тесты на действующем энергоблоке Армянской АЭС в возможно сжатые сроки.
Европейский Союз выразил готовность предоставить помощь для своевременного проведения стресс-тестов. В настоящее время Армянская АЭС уже приступила к подготовке работ по реализации этого мероприятия. Результаты стресс-тестов будут готовы во втором квартале 2012 года.
“Несмотря на то, что безопасность эксплуатации Армянской АЭС на сегодняшний день является задачей первостепенной важности, мы считаем не менее актуальными и вопросы, связанные с будущим действующего энергоблока. В Программу совместных действий Евросоюза и Республики Армения включена разработка “Плана по выведению ядерных энергоблоков Армянская АЭС из эксплуатации”. С ЕС начата работа по разработке «Стратегии управления радиоактивными отходами и отработанным ядерным топливом». План действий ЕС по энергетической безопасности в рамках Программы Восточного Партнерства посвящен также вопросам развития инфраструктурных систем в регионе и диверсификации поставок энергоносителей”, - добавил президент.
Говоря о развитии ядерной энергетики в стране, Серж Саргсян сообщил, что Армения, имеет стратегический план развития энергетики, и в нем ключевое место занимает программа развития ядерной энергетики. Только наличие АЭС в структуре генерации базисной электроэнергии позволит стране сохранить надлежащий уровень энергетической безопасности страны. Поэтому, сказал С. Саргсян, любое обсуждение будущего 2-го энергоблока тесно переплетено со сроками пуска нового ядерного энергоблока. Очевидно, также, что при задержке сроков ввода нового энергоблока, мы будем вынуждены решать проблему продления срока эксплуатации Блока №2 Армянской АЭС
Он добавил, что запланированная в апреле 2011 года международная конференция "Новый ядерный энергоблок Армении - инвестиционные возможности" была перенесена, в связи с разрушительным землетрясением и цунами в Японии. Последствия аварии на АЭС Фукусима подтверждают необходимость усиления и углубления анализа безопасности как существующих, так и планируемых АЭС. Перенесение даты конференции дало возможность вместе с международным ядерным сообществом внимательно изучить последствия аварии на АЭС Фукусима и учесть возможные изменения требований к безопасности в проекте строительства нового ядерного энергоблока.
Президент Армении напомнил участникам, что на прошлом заседании уже проинформировал их, что правительство РА одобрило в качестве проекта нового ядерного энергоблока российский проект АЭС-92.
В августе 2010 г. было подписано соглашение между правительствами РА и РФ “О строительстве нового ядерного энергоблока на территории РА". В соответствии с соглашением Россия участвует в проекте в качестве инвестора, и ее инвестиции будут соответствовать стоимости поставляемого оборудования для “ядерного острова”. Соглашение также предусматривает возможность привлечения заемных средств, если такая необходимость возникает. Сегодня продолжаются переговоры на предмет привлечения других инвесторов. Во время встречи с президентом Саркози был обсужден вопрос о возможном участии французских инвесторов в проекте строительства нового ядерного энергоблока. Обсуждался также вопрос участия французских компаний в качестве поставщиков оборудования для данного проекта.
“Нам известно о положительной практике совмещения оборудования российского “ядерного острова” с западным оборудованием. “Росатом”-ом уже отработан проект интеграции системы управления компании АРЕВА-СИМЕНС в российский проект АЭС-92 на АЭС “БЕЛЕНА” в Болгарии. Все это говорит о том, что наша концепция интеграции в российский проект западных технологий перспективна.
Нами уже завершены работы по разработке Технико-экономического обоснования строительства в Армении новых ядерных энергоблоков. Мне бы хотелось обратить особое внимание на помощь МАГАТЭ в организации экспертизы отчетов сейсмической переоценки площадки Армянской АЭС. Эта работа является важной как для сейсмической безопасности действующего ядерного блока, так и для реализации проекта строительства нового ядерного энергоблока в нашей республике”, - сказал С. Саргсян.
В период 2008-2010 проводилось повторное изучение площадки АЭС по сейсмостойкости, вулканологии и геофизике. Результаты оценки вышеуказанного отчета экспертами МАГАТЭ подтверждают верность выбора площадки для строительства нового ядерного энергоблока Армении. Миссия МАГАТЭ высоко оценила уровень выполненных работ.
Завершена работа по составлению отчета «Оценка влияния строительства нового ядерного энергоблока на окружающую среду». Данный отчет открыт и находится на официальных интернет-сайтах Министерства энергетики и природных ресурсов и Министерства охраны природы, где он проходит экспертизу.
После вступительного слова президента РА на заседании выступил председатель Совета по безопасности атомной энергетики Адольф Биркхоффер. Он подчеркнул важность работы миссии ОСАРТ, отметив, что то, что было отражено в отчете миссии, очень положительно.
«Я считаю, что мы сделали большой шаг вперед. В ряду существующих атомных станций ААЭС сегодня считается почетным партнером. Думаю, мы находимся на правильном пути», - сказал германский председатель Совета по безопасности атомной энергетики. В своем выступлении он коснулся также дальнейшей эксплуатации ААЭС и вопросов, связанных со строительством новой станции.
На заседании с докладом на тему «Деятельность Армянской атомной электростанции» выступил также генеральный директор ЗАО «ААЭС» Гагик Маркосян. Председатель Государственного комитета по регулированию ядерной безопасности при Правительстве РА Ашот Мартиросян представил отчет регулирующего органа ядерной безопасности Армении за период 2010-2011 гг.