ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և BirthLink ՀԿ-ի իրականացրած ծրագրի հետևանքով ՀՀ-ում նորածնային մահացության ցուցանիշն էականորեն կրճատվել է
17:59 07/12/2011
ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը տեղեկացնում է, որ BirthLink ՀԿ հետ համատեղ` նորածինների խնամքի բարելավմանն ուղղված ծրագիրը շարունակվում է: Այս անգամ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը այցելել է Գյումրիի Ավստրիական մանկական հիվանդանոց: Հիվանդանոցին տրամադրվել է ինտենսիվ թերապիայի ինկուբատոր, CPAP համակարգ և այլ տեխնիկական սարքավորումներ, ինչը բժշկական անձնակազմին թույլ կտա հիվանդ նորածինների խնամքն ապահովել արդիական սարքավորումներով, հայտնում են ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության մամուլի ծառայությունից:
Բոլոր ծննդատներն ունենում են անհրաժեշտ սարքավորումների կարիք` բարդ հղիության կամ վաղաժամկետ ծննդաբերությունների դեպքում նորածինների կյանքը փրկելու համար: Այդ սարքավորումներն օգնում են պահպանել երեխայի մարմնի ջերմաստիճանը և կայունացնել նրա վիճակը` մինչև տարածաշրջանային կենտրոն կամ Երևան տեղափոխելը: Կյանքի ցուցում ունեցող երեխաներին անհապաղ և պատշաճ խնամք ցուցաբերելու դեպքում, կրճատվում է բժշկական հետագա միջամտության հավանականությունը:
«Վիճակագրական տվյալների համաձայն` Հայաստանում մանկական մահացության մակարդակն ավելի քան չորս անգամ գերազանցում է այնպիսի երկրների տվյալները, ինչպիսիք են ԱՄՆ-ը և Մեծ Բրիտանիան: Որպես կորպորատիվ պատասխանատու կազմակերպություն, որը մեր երկրի կենսական նշանակություն ունեցող ոլորտների զարգացումը միշտ պահել է ուշադրության կենտրոնում, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը չէր կարող անտարբեր մնալ նման անհանգստացնող վիճակագրության հանդեպ»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը: «Մենք չէինք կարող ուղղակի դիտորդի դերում լինել և սկսեցինք համագործակցել BirthLink ՀԿ-ի հետ: Մենք ևս մեկ անգամ ապացուցեցինք, որ հավատը և խնդրին հետևողական մոտեցումը անպատճառ դրական արդյունք են տալիս: Այսօր արդեն, մասնագետներն արձանագրում են դրական միտում. Հայաստանում նորածնային մահացության ցուցանիշն էականորեն կրճատվել է` այս ծրագրի շրջանակներում ծննդատներին տրամադրած սարքավորումների և բուժանձնակազմի համար կազմակերպված դասընթացների շնորհիվ: Շուտով մենք կունենանք պաշտոնական տվյալներ և կկարողանանք ավելի հստակ վիճակագրություն ներկայացնել»,- ավելացրել է Ռ. Յիրիկյանը:
Շիրակի մարզի յոթ ծննդատներում ամեն տարի գրանցվում է շուրջ 40000 ծնունդ: Գյումրիի Ավստրիական մանկական հիվանդանոցը նորածիններ է ընդունում ողջ տարածաշրջանից: Երկար ճանապարհ անցնելու և մինչև Երևան հասնելու փոխարեն ավելի նպատակահարմար է մանուկներին տեղափոխել մարզային հիվանդանոց: Այս առումով կարևոր է հիվանդանոցն անհրաժեշտ բոլոր սարքավորումներով ապահովելը, ինչը թույլ կտա առավելագույն արագությամբ երաշխավորել նորածինների մասնագիտացված խնամքը:
Սկսած 2010թ.-ից, համատեղ նախագծի շրջանակներում` ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը և BirthLink ՀԿ, աջակցում են Շիրակի մարզի հիվանդանոցներին: Ավստրիական մանկական հիվանդանոցին 2010թ.-ին ևս տրամադրվել է նորածինների խնամքի համար անհրաժեշտ բուժտեխնիկա (CPAP շնչառական համակարգ, ինտենսիվ թերապիայի համակարգ, տաքացվող ներքնակներ, հիվանդի աշխորոշման մոնիտորներ, օդափոխիչ և այլ սարքավորումներ):
Հայաստանում 2009թ.-ին CPAP համակարգի ներդրումը էական ազդեցություն ունեցավ վաղաժամ ծնված մանուկների կյանքը փրկելու գործում: Վաղաժամ ծնված մանուկների բուժման այս ձևը վերջին տասնհինգ տարիների ընթացքում լայնորեն կիրառվել է Եվրոպայում և ԱՄՆ-ում: Այս նախաձեռնության շնորհիվ, Հայաստանում ծնված երեխաները ևս ստանում են անհրաժեշտ աջակցություն:

Joint project of VivaCell-MTS and BirthLink NGO continues – this time in Shirak region
VivaCell-MTS, a subsidiary of “Mobile TeleSystems” OJSC, is glad to inform that the neonatal care project together with BirthLink NGO continues. This time VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian visited the Austrian Children’s hospital in Gyumri. The hospital was provided with an intensive care incubator, a CPAP system and other technical equipment, which will allow the medical staff to care for sick newborns with appropriate up to date and safe equipment.
All maternity hospitals responsible for pregnancy and deliveries need essential equipment for saving newborn lives, when unexpected complications occur in pregnancy or the woman delivers prematurely. This equipment helps to maintain the baby’s temperature and stabilise or sustain the baby until transfer can be undertaken to a regional centre or to Yerevan. Some babies with potentially life-threatening problems, who receive immediate and appropriate care after delivery, may need no further intervention. This equipment can be the difference between life and death.
“According to the statistics infant mortality rate in Armenia exceeds the rate in countries like UK and the USA for four times. As a Corporate responsible company, who has always kept the development of all vital spheres of Armenia in the center of its attention, VivaCell-MTS could not stay indifferent towards such bothering statistics,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian. “We could not just watch, so we started cooperation with BirthLink NGO. And, once again, it proved, that belief and consistent approach to the problem give positive result. Today specialists’ state that good dynamics can already be seen - newborn deaths have considerably decreased due to the equipment and professional training courses of the medical staff implemented in the frames of this project. Soon we will have the official figures and will be able to present more exact statistics,” added Mr. Yirikian.
The Shirak region has approximately 40000 deliveries a year, taking place in seven maternity facilities in the region. The Austrian Children’s hospital in Gyumri receives babies from throughout the region and it is more appropriate to move these babies to this department than transfer the long journey to Yerevan. In this regard it was important to supply the hospital with all the necessary equipment which will allow providing the newborns specialized care and appropriate ongoing management more promptly.
Since 2010 VivaCell-MTS and BirthLink, continuing their joint project, have been supporting hospitals in Shirak. In 2010 the Austrian Children’s hospital was supported with an intensive care incubator, together with CPAP, a non-invasive respiratory support system, monitor, heated mattress and technical equipment for monitoring jaundice in babies.
The introduction of CPAP in Armenia in 2009 is having significant impact to the outcomes for premature babies. This form of treatment for premature babies has been used widely in Europe and the US for the last fifteen years, and now, thanks to this initiative, babies in Armenia are receiving this treatment.