Facebook-ի հիմնադիրն իր իսկ ստեղծած կայքի զոհ` նրա փակ նկարները հասանելի են դարձել
«Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի հիմնադիր ու ղեկավար Մարկ Ցուկերբերգի «փակ» լուսանկարները հասանելի են դարձել սոցիալական կայքի անվտանգության կարգավորումների համակարգի խափանման պատճառով: Դրա հետևանքով, ինչպես պարզվել է, տուժել են նաև այլ օգտատերեր: Կայքի ադմինիստրատորները նշում են, որ սխալը տեղի է ունեցել «Ֆեյսբուքի» ծրագրային կոդի թարմացման հետևանքով:
The Daily Mail-ին հղումով, ռուսական կայքերը գրում են, որ «արտահոսքի» զոհ են դարձել նաև 27-ամյա միլիարդատերն ու նրա ընկերուհին` հասանելի են դարձել ԱՄՆ-ում Գոհաբանության տոնի ժամանակ արված նրանց լուսանկարները: Մի նկարում Ցուկենբերգն ընկերուհու հետ խաղում է շնիկի հետ, մեկ այլ նկարում` առանձնատան են, ջերմ մթնոլորտում ընկերների հետ բաժակ բարձրացրած, մեկ ուրիշում էլ Ցուկենբերգի ձեռքին հավ է: Արտասահմանյան շատ լրատվամիջոցներ հրապարակել են այդ լուսանկարները:
Անհայտ օգտատերի կողմից բացահայտված խոցելիությունը հիմնված է սոցիալական կայքի այն հնարավորությունների վրա, որոնք թույլ են տալիս ադմինիստրատորներին բացահայտել պոռնոգրաֆիկ ու անօրինական նյութեր: Ինչպես պարզվել է, մի քանի ոչ շատ բարդ մանիպուլացիոն գործողությունների շնորհիվ կարելի է մուտք ունենալ ուրիշների անձնական տվյալների բազա:
Ցուկենբերգի նկարները ցանցում հայտնվելուց հետո, լրագրողները պարզել են, որ դեռևս նոյեմբերի 27-ին ինչ-որ Bodybuilding.com ֆորումի անանուն մասնակից քայլ առ քայլ հրապարկել է գործողությունների ամբողջությունը, որոնց շնորհիվ կարելի է մուտք գործել «Ֆեյսբուքի» մասնակիցների լուսանկարներ, եթե նույնիսկ դրանք նշված են որպես գաղտնի:
Ամեն ինչ, պարզվել է, բավականին հեշտ է. մարդը, ով բողոքում է անպարկեշտ բովանդակությամբ նյութերից ու սեղմում է «Пожаловаться/Блокировать» կոճակը, ադմինստրացիան հնարավորություն է ստանում ընտրել օգտատերի այն նկարները, որոնք իբր թե խախտում են կայքի օրենքները: Դրանից հետո օգտատերի բոլոր փակ նկարները բացվում են առանց նրա համաձայնության:
Facebook-ը հայտարարել է, որ փակել է խոցելիության հիմք հանդիսացող համակարգը, այժմ շտկումներ է անում: Ընկերությունը հայտարարել է, որ շտկումներ իրականացնելուց հետո համակարգը գործի կդրվի: Թե քանի մարդ է խոցելիության զոհը դարձել, հայտնի չէ, սակայն ցանցում հաշվվում է ավելի քան 800 մլն մարդ, իսկ խոցելիությունը հասանելի է եղել բավականին երկար ժամանակ:

Создатель Facebook стал жертвой собственного сайта
Несколько “закрытых” фотографий основателя и руководителя Facebook Марка Цукерберга попали в открытый доступ из-за сбоя настроек приватности социальной сети. Пострадали и другие пользователи. Неприятность, по словам администраторов Facebook, произошла из-за ошибки, которая стала результатом очередного обновления программного кода Facebook.
На большинстве "утекших" снимков изображены сам 27-летний миллиардер и его подруга Присцилла Чан во время последнего Дня Благодарения в США, сообщает британская газета The Daily Mail.
Одни фото демонстрируют уютную атмосферу в особняке миллиардера и дружеские вечеринки с поднятием тостов, другие показывают, как Марк проводит время со своей невестой и играет с собакой.
На другой фотографии Цукерберг, недавно заявивший, что употребляет в пищу мясо только тех животных, которых убил лично, готовит традиционную праздничную индейку. Возможно, ее он тоже забил собственноручно.
В этом его можно заподозрить, рассматривая другое фото - с еще живой, но явно приготовленной на заклание курицей в руках.
Уязвимость, выявленная неизвестными пользователями, опирается на сервис Facebook, позволяющий администраторам находить порнографические и противозаконные материалы. Однако, как выяснилось, с помощью ряда не слишком сложных манипуляций можно получить доступ к чужим приватным данным.
После появления в Сети фото Цукерберга, готовящего праздничную индейку, журналисты выяснили, что еще 27 ноября один из анонимных участников форума Bodybuilding.com опубликовал пошаговые инструкции относительно того, как получать доступ к фотографиям участников Facebook, даже если сами фото были отмечены как приватные.
Всё оказалось довольно просто: пользователь, жалующийся на непристойный контент, нажимая кнопку "Пожаловаться/Блокировать", получает возможность выбирать из всех фотографий пользователя, якобы нарушающего правила сайта.
После этого доступ к закрытым фотографиям пользователя открывался без его согласия либо ведома.
Facebook объявила, что уже отключила систему, в которой обнаружилась уязвимость, и сейчас работает над исправлением. Компания сообщает, что как только система будет исправлена, она опять будет введена в строй.
Сколько участников соцсети могли стать жертвами уязвимости, не известно, но общая база сети насчитывает более 800 млн человек, и уязвимость была доступна в течение достаточно долгого времени, чтобы воспользоваться ей, многозначительно отмечают журналисты.
Facebook неоднократно подвергалась критике из-за сложной системы настроек приватности и раскрытия персональных данных третьим лицам. На прошлой неделе соцсеть согласилась на условия Федеральной торговой комиссии США (FTC) и отныне обязана получать согласие пользователя при внедрении в его профайл новых настроек приватности, имеющих обратную силу.
Кроме того, соцсеть, которая, по данным СМИ, готовится к первичному публичному размещению акций на бирже (IPO), согласилась на независимые проверки соблюдения приватности данных пользователей в течение 20 лет.