Վենետիկի «Կոռեր» թանգարանում բացվել է «Հայաստան. Քաղաքակրթության դրոշմներ» ցուցահանդեսը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը դեկտեմբերի 14-ին Վենետիկի «Կոռեր» թանգարանում մասնակցել է «Հայաստան. Քաղաքակրթության դրոշմներ» ցուցահանդեսի բացմանը, որը նվիրված է հայ գրատպության 500-ամյակին:
Նախագահի լրատվական ծառայությունից տեղեկացնում են, որ հանրապետության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր մասնակցություն են ունեցել ցուցահանդեսի կազմակերպմանը, այդ թվում՝ Իտալիայի Հանրապետության իշխանություններին, Վենետիկի տեղական իշխանությունների ղեկավարներին, բոլոր պետական պաշտոնյաներին և դիվանագիտական աշխատողներին, ցուցադրված մասունքները սրբորեն պահպանողներին և, իհարկե, աշխարհի ամենահայտնի թանգարաններից մեկին՝ «Կոռեր» թանգարանին, այս մեծ և կարևոր գործն իրականացնելու համար:
Աղբյուրը տեղեկացնում է նաև, որ ցուցահանդեսից հետո Նախագահն այցելել է Վենետիկի Սան Մարկո տաճար, ունկնդրել հայ հոգևոր երաժշտության համերգ:
Ավելի ուշ Վենետիկի «Կոռեր» թանգարանի «Նապոլեոն» դահլիճում Նախագահ Սերժ Սարգսյանի անունից տրվել է պաշտոնական ընթրիք, որին մասնակցել են «Հայաստան. Քաղաքակրթության դրոշմներ» ցուցահանդեսի բացման առիթով աշխարհի տարբեր երկրներից Իտալիա ժամանած հայագետներ:

Президент Армении принял участие в открытии выставки «Армения. Печати цивилизации» в венецианском музее «Коррер»
12:27 15/12/2011
Президент Армении Серж Саргсян 14 декабря принял участие в открытии выставки «Армения. Печати цивилизации» в венецианском музее «Коррер», которая посвящена 500-летию армянского книгопечатания. ОБ этом сообщили в пресс-службе президента РА.
Глава республики выразил благодарность всем тем, кто участвовал в организации выставки, в том числе, властям Итальянской Республики, руководителям местной власти Венеции, всем государственным должностным лицам и дипломатическим работникам, хранителям представленных на выставке реликвий, свято выполняющим эту миссию, и, конечно, одному из самых известных музеев мира – музею «Коррер» за осуществление этого большого и важного дела.
После выставки президент посетил венецианский собор Сан Марко, где состоялся концерт армянской духовной музыки.
Позже в зале «Наполеон» венецианского музея «Коррер» от имени президента Сержа Саргсяна был дан официальный ужин, в котором приняли участие ученые-арменоведы, которые из разных стран мира прибыли в Италию на открытие выставки «Армения. Печати цивилизации».