ՍԾՏՀ արտգործնախարարներն ընդունել են 80-ից ավելի որոշումներ և առաջարկություններ
Այսօր Մոսկվայում տեղի է ունեցել Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՍԾՏՀ) անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի 25-րդ հանդիպումը, որին մասնակցում էր նաև Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության հաղորդմամբ, արտգործնախարարների խորհրդի հանդիպմանը մասնակցում էին նաև ՍԾՏՀ դիտորդ երկրների, մի շարք միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Նախարարական հանդիպման օրակարգում էին առևտրի, տրանսպորտի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, բնապահպանության, զբոսաշրջության, արտակարգ իրավիճակների արձագանքման ոլորտներում կազմակերպության անդամ երկրների համագործակցության հարցերը:
Ելույթ ունենալով նախարարական հանդիպմանը` Էդվարդ Նալբանդյանը կարևորել է ՍԾՏՀ 20-ամյակի նախաշեմին կազմակերպության գործունեության արդյունավետության բարձրացման, տարածաշրջանային կոնկրետ ծրագրերի պատշաճ իրականացմանն ուղղված տնտեսական նոր օրակարգի ձևավորման և խթանման նշանակությունը:
Նախարար Նալբանդյանը ողջունել է անցած ժամանակահատվածում ՍԾՏՀ տրանսպորտի, գյուղատնտեսության և արտակարգ իրավիճակների նախարարների կողմից ընդունված համապատասխան ոլորտներում հռչակագրերը:
Համագործակցության ձեռքբերումների շարքում նախարար Նալբանդյանը նշել է ՍԾՏՀ առողջապահության և դեղագործության հարցերի Հայաստանի կողմից համակարգվող աշխատանքային խմբի շրջանակներում ՍԾՏՀ անդամ երկրներում սանիտարական պաշտպանության բնագավառում համագործակցության հուշագրի նախագծի ընդունումը, ինչպես նաև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման հարցերի Հայաստանի կողմից ղեկավարվող աշխատանքային խմբում վերոհիշյալ ոլորտում համագործակցությունը խթանելու և նոր գործընկերներ ներգրավելու ուղղությամբ կատարված աշխատանքները:
Հանդիպման արդյունքում ՍԾՏՀ արտգործնախարարներն ընդունել են 80-ից ավելի որոշումներ և առաջարկություններ:
Հանդիպման ավարտին ՍԾՏՀ-ում նախագահությունը Ռուսաստանից փոխանցվել է Սերբիային, որը կնախագահի կազմակերպությունը 2012թ. առաջին կեսին:

Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял участие в состоявшемся сегодня в Москве очередном заседании Совета министров иностранных дел (СМИД) государств-членов Организации Черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС). Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Отметим, что в повестке 25-го заседания было обсуждение итогов председательства России в ЧЭС (июнь-декабрь 2011г.), включая результаты встреч министров сельского хозяйства, транспорта и чрезвычайных ситуаций, а также обмен мнениями о путях повышения эффективности Организации, дальнейшего укрепления сотрудничества в сфере ИТ, торговли, транспорта, экологии, туризма и др., активизации деятельности стран-членов по развитию наиболее востребованных проектов взаимодействия причерноморских государств.
В своей речи глава МИД Армении отметил важность повышения эффективности деятельности Организации в канун ее 20-летия, формирование новой экономической повестки по реализации на высоком уровне конкретных региональных программ и их стимулированию. При этом Э. Налбандян приветствовал принятие в рамках Организации Черноморского экономического сотрудничества соответствующих меморандумов министрами транспорта и связи, главами сельскохозяйственных ведомств и министрами по чрезвычайным ситуациям.
В числе достижений глава армянского внешнеполитического ведомства обозначил также принятие проекта предложенного армянской рабочей группой меморандума о санитарной безопасности, а также инициируемые рабочей группой Армении работы по стимулированию сотрудничества в сфере информационных технологий, привлечению новых партнеров в этой области.
По результатам встречи министры иностранных дел государств-членов ОЧЭС приняли свыше 80 решений и предложений. В завершение заседания председательство в ЧЭС на первое полугодие 2012 перешло от России к Сербии.