Մայրաքաղաքում տոն օրերին 447 երեխա է ծնվել. ԱՆ-ը չի հաշվառում, թե քանիսն է տղա կամ աղջիկ
«Հունվարի 1-9-ը Երևանում ծնվել է 447 երեխա»,- այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտնեց առողջապահության նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Սուրեն Քրմոյանը: Բանախոսը հայտնեց, որ 2012 թվականի առաջին օրերին ծնունդների թիվը դեռ հայտնի է միայն մայրաքաղաքի կտրվածքով: «Մարզերից մենք դեռ տեղեկություններ չենք ստացել», - ասաց նա:
Երբ panorama-ի թղթակիցը փորձեց ավելի ստույգ տեղեկություն ստանալ Առողջապահության նախարարության Մոր և մանկան առողջության վարչությունից, այնտեղից հայտնեցին, որ ծննունդների վերաբերյալ մարզերից տեղեկատվությունը գալիս է ամսվա կտրվածքով:
Միաժամանակ վարչությունում հայտնեցին, որ Առողջապահության նախարարությունը երբեք չի հաշվառել նորածիններին ըստ սեռերի:
«Նման վիճակագրություն, մանվանդ ըստ օրերի` ոչ մի գերատեսչություն չի անում, և կարելի է զարմանալ, թե որոշ տեղական լրատվամիջոցներ որտեղից են նման տեղեկատվություն ստանում: Երևի զանգում են բոլոր ծննդատները», - ասացին Մոր և մանկան առողջության վարչությունում:

В Минздраве Армении удивлены «творческими изысками» СМИ относительно статистики новорожденных
В праздники, в период с 1 по 9 января 2012г., в столице Армении родились 447 младенцев. Об этом сегодня в ходе пресс-конференции в Ереване заявил руководитель аппарата министерства здравоохранения РА Сурен Крмоян, отметив, что данные из областей республики пока не поступили: они бывают в месячном разрезе.
Когда корреспондент Panorama.am попытался уточнить информацию и собрать более подробные сведения в Управлении по сохранению здоровья матери и ребенка Минздрава Армении, в ответ он услышал жалобу на деятельность ряда СМИ.
В управлении сообщили, что статистика, особенно по части половой принадлежности новорожденных, никаким ведомством в стране не ведется. «Подобной статистики, особенно по дням, никакое ведомство не ведет. Можно только удивляться тому, откуда некоторые СМИ берут подобную информацию. Наверняка, они звонят во все роддомы», – с иронией отметили в Управлении по сохранению здоровья матери и ребенка Минздрава Армении.