Երևանում կեսարյան հատումների թիվը ծննդաբերությունների 30 տոկոսն է կազմում. Ինչո՞ւ են կանայք նախընտրում այն
Երևանում ծննդաբերությունների 30 տոկոսն իրականացվում է կեսարյան հատման միջոցով: Օրինակ, առողջապահության նախարարության տրամադրած տվյալների համաձայն, այս տարվա առաջին տասն օրերին Երևանի ծննադատներում գրանցվել է 514 ծնունդ, որից 155-ի դեպքում կեսարյան հատում է կիրառվել: Իսկ դա կազմում է ծննդաբերությունների թվի 30 տոկոսը: Այս թիվը կայուն է եղել նաև նախորդ ամիսներին:
Նույն ԱՆ տրամադրած տվյալների համաձայն, 2010-ի առաջին կիսամյակում 2009-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ կեսարյան հատումների թիվն ավելացել է 0.9 տոկոսով: Իսկ 2009-ին 2008-ի համեմատ տարեկան կտրվածքով կեսարյան հատումների թիվն ավելացել է Երևանում` 3 տոկոսով, ողջ հանրապետության կտրվածքով` 2 տոկոսով: 2009-ին Երևանում կեսարյան հատումները հասել են 25 տոկոսի, իսկ հանրապետության կտրվածքով` 17:
2011-ի առաջին կիսամյակում մայրաքաղաքում իրականացվել է 2973 կեսարյան հատում. ցուցանիշը 2010 թվականի առաջին կիսամյակի համեմատ ավելացել է 382-ով: Մարզերի բուժհաստատություններում 2011թ-ի առաջին կիսամյակում գրանցվել է 1364 կեսարյան հատում: Այս ցուցանիշը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է 53-ով: Այսինքն, կեսարյան հատումների թիվը հանրապետությունում կայուն կերպով աճում է:
Մասնագետների հիմնավորումները թվի աճի վերաբերյալ, ինչպես նաև կեսարյան հատման հետևանքների մասին բացատրությունները կներկայացնենք մեր հաջորդ հրապարակումներում, իսկ մինչ այդ ներկայացնենք պատճառներ:
Կեսարյան հատման պատճառ կարող է հանդիսանալ մոր մոտ առկա հիպերտոնիան, երիկամների, սրտի հիվանդությունները, ողնուղեղի վիրահատությունը և աչքերի թոււյլ տեսողությունը, եթե նախկինում եղել է կեսարյան հատում (վտանգ կա, որ կարերը կբացվեն): Կեսարյան հատմանը դիմում են նաև ծննդաբերություն ժամանակ, երբ հայտնվում են չնախատեսված բարդություններ` ընկերքի վաղաժամ շերտազատում, պտղի վիճակի փոփոխություն, պորտալարի անջատում, երբ երեխան դադարում է թթվածին ստանալ, եթե հայտնաբերվել է արգանդի ուռուցք, որը փակում է ծննդուղիները: Կեսարյան հատման անհրաժեշտություն կա ընկերքի սխալ ձևավորման, պտղի լայնակի դիրքի, պրեէկլամսիայի` արյան բարձր ճնշման, քաշի ավելացման, սպիտակուցների բարձր մակարդակի ժամանակ: Նաև կեսարյան հատումը անհրաժեշտ է այն ժամանակ, երբ մոր մոտ առկա է սեռական օրգանների հերպես (ծննդուղիներով անցնելիս հնարավոր է, որ երեխան վարակվի) և արհեստական բեղմնավորումից հետո, որը շատ դժվար է և հիմնականում բազմապտուղ:
Այսօր արդեն շատ են կանայք, ովքեր գերադասում են կեսարյան հատումը, ծննդաբերության ցավերից խուսափելու համար:
Կեսարյան հատումով երեխա լույս աշխարհ բերած կանանցից մեկը Panorama.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ այսօր էլ նախընտրում է երեխա ունենալ կեսարյան հատումով: «Կեսարյան հատման ժամանակ ոչ մի ցավ չես զգում, հետո մի 2 ժամ ուղղակի դողացնում ես, մինչև անցնում է անզգայացումը, հետո 1-2 օր, սովորական ցավեր ու վերջ: Իսկ բնական ծննդաբերության ժամանակ. մի քանի ժամ ցավեր, հետո պատռվածքներ, կարեր, ահավոր է»,-այսպես է հիմնավորում Տ. Գրիգորյանը: Մեկ ուրիշն էլ` Ա. Դարբինյանը հիշում է, որ ծննդաբերության հաջորդ օրն առանց դժվարությամբ քայլել է, ոչ մի խնդիր չի ունեցել, զուտ հետաքրքրության համար կցանկանար հաջորդ երեխան բնական ճանապարհով ունենալ:
Նշենք, որ չնայած Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կանխատեսումներին, կեսարյան հատումների թիվն այսօր աճում է ողջ աշխարհում: ԱՄՀ մատնանաշած 15 տոկոսի փոխարեն այն մի շարք երկրներում հասնում ու գերազանցում է 25 տոկոսը:

Число кесаревых сечений в Ереване составляет 30% от общего числа родов. Почему женщины предпочитают это метод рождения ребенка?
В Ереване 30% родов происходит путем кесарева сечения. Так, по данным министерства здравоохранения Армении, в первые 10 дней этого года в роддомах Еревана родилось 514 детей, 155 из которых – путем кесарева сечения, что составляет 30% от общего числа зарегистрированных родов. Эта цифра была стабильной также в предыдущие месяцы.
В первом полугодии 2010 года по сравнению с тем же периодом 2009 года число кесаревых сечений увеличилось на 0.9%. А в 2009 году по сравнению с 2008 годом число кесаревых сечений в Ереване увеличилось на 3%, а по всей республике – на 2%. В 2009 году к кесареву сечению прибегли 25% рожениц, а по масштабу всей республики – 17%.
В первом полугодии 2011 года число кесаревых сечений, сделанных в Ереване, достигло 2973, что на 382 случая больше показателя за аналогичный период 2010 года. В регионах страны за первые шесть месяцев 2011 года было зарегистрировано 1364 кесарева сечения, что на 53 случая больше показателя за аналогичный период 2010 года.
Статистика показывает, что число кесаревых сечений в республике стабильно растет.
Обоснования специалистов относительно причин роста числа кесаревых сечений, а также о его последствиях мы представим в наших следующих публикациях, а пока о причинах кесарева сечения.
Причиной кесарева сечения могут стать гипертония у матери, сердечные и почечные заболевания, операция головного мозга и слабое зрение, если раньше уже прибегали к кесареву сечению (существует опасность разрыва швов). К кесаревому сечению прибегают также в том случае, если во время родов возникают непредусмотренные осложнения: преждевременное отслоение плаценты, изменение состояния плода, пролапс (выпадение) пуповины, когда ребенок прекращает получать кислород, если обнаружена опухоль матки, которая перекрывает родовые пути.
Необходимость в кесаревом сечении возникает также при неправильном формировании плаценты, поперечном положении плода, преэклампсии (повышенное артериальное давление, увеличение веса и высокий уровень белков). Кесарево сечение необходимо также при герпесе половых органов матери (ребенок может заразиться, проходя через родовые пути) и после искусственного оплодотворения, которое в основном бывает многоплодным.
Сегодня уже велико число женщин, которые предпочитают кесарево сечение, чтобы избежать болей при естественных родах.
Одна из женщин, произведшая на свет ребенка путем кесарева сечения, в беседе с корреспондентом Panorama.am отметила, что и сегодня готова родить ребенка таким путем.
«При кесаревом сечении не чувствуешь никакой боли, потом просто 2 часа бывает дрожь, пока наркоз пройдет, потом 1-2 дня обычные боли и все. А при естественных родах боли несколько часов длятся, потом разрывы, швы, ужас просто», - так обосновала Т. Григорян.
Другая роженица А. Дарбинян вспоминает, что на следующий день после кесарева сечения стала ходить без каких-либо затруднений, и никаких проблем у нее не было, чисто из интереса следующего ребенка она хотела бы произвести на свет естественным путем. Следует заметить, что в крайне редких случаях бывает, когда после кесарева сечения второй ребенок рождается естественным путем.
Отметим также, что, несмотря на прогнозы Всемирной организации здравоохранения, число кесаревых сечений растет сегодня во всем мире. Вместо указываемых ВОЗ 15% от общего числа родов этот показатель в некоторых странах превышает даже 25%.