«Եվրատեսիլ-2012». «Հենց պետք է գնանք Բաքու»… «Կատարողը պետք է մի քիչ էլ դիվանագետ, խելացի լինի»
Հայտնի է, որ Հայաստանը «Եվրատեսիլ-2012» երգի միջազգային մրցույթին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել: Մասնակից 43 երկրների շարքում, իհարկե, «Հայաստանի» անուն սովորական կարող էր դիտվել, սակայն ոչ այս պարագայում: «Եվրատեսիլ-2012»-ն անցկացվելու է Բաքվում:
«Եթե իմ տղան երգիչ լիներ ու առաջարկություն ստանար, որ ներկայացներ Հայաստանը, չէի թողնի, ամեն գնով կարգելեի նրան: Բոլորս էլ գիտենք, թե ովքեր են ադրբեջանցիները: Նրանք երբեք իրենց խոսքի տերը չեն լինում: Եթե ասեն կապահովվեն անվտանգությունը, մեկ ա, էլի պետք չէ հավատալ»,- Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց երևանցի 55-ամյա Ալլան:
Միաժամանակ նա նշեց, որ կարդացել է, որ մի քանի երկիր հրաժարվել են մասնակցել մրցույթին, Հայաստանն էլ կարող էր մերժել:
«Մենք հայ ենք ու չենք վախենում: Հենց պետք է գնանք ու դրանց (ադրբեջանցիներ) ապացուցենք, որ չնայած իրենց բոլոր ստորություններին, մենք իրենցից չենք վախենում: Իսկ ով չի վախենում ու առաջ է գնում, հաջողության է հասնում: Ով էլ ներկայացնի Հայաստանը, ես հաջողություն եմ նրան մաղթում: Միայն մի խնդրանք ունեմ` թող ներկայացնեն միայն հայկականը, հայեցին»,- ասաց 62-ամյա Գ. Խաչատրյանը:
Մեր հարցման արդյունքում պարզվեց, որ երևանցիների կարծիքները տարբեր են, բայց գերիշխողը` «լավ է, որ մասնակցում ենք»: Նրանցից շատերը չկարողացան նշել որևէ մի հայ կատարողի անուն, ում կցանկանան տեսնել եվրատեսիլյան բեմում: «Շատ ունենք «աստղեր», բայց նրանցից ոչ ոք չի կարող իրեն այնտեղ դրսևորել այնպես, ինչպես-որ պետք է: Այդ կատարողը պետք է մի քիչ էլ դիվանագետ, խելացի լինի, որպեսզի կարողանա ադրբեջանական կեղտոտ հողում ներկայացնելով Հայաստանը` պատվով դուրս գա: Մեր կատարողները, չհաշված մի քանիսին, չունեն այդ գիտելիքները»,- ասաց 45-ամյա Սրբուհի Մանուկյանը:
«Եվրատեսիլ»-ի հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Գոհար Գասպարյանը չպատասխանեց Panorama.am-ի հարցին, թե Հայաստանը ստացե՞լ է «այդքան սպասված» Եվրոպական հեռարձակողների կողմից տրվելիք անվտանգության երաշխիքները: Վերջիններս պետք է ստանային ադրբեջանական կողմից: Նա ասաց, որ այս և մրցույթի հետ կապված այլ հարցերին կպատասխանի Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Ալեքսան Հարությունյանը:

Вместо Гоар Гаспарян ответили ереванцы. Участвовать ли Армении в «Евровидении-2012»?
На официальном сайте конкурса «Евровидение-2012» накануне был опубликован список стран-участниц. В числе 43 государств, намеренных принять участие в этом музыкальном конкурсе, значится также Армения. Все это было бы вполне обыденно, если бы не одно «но»…
Отметим, что 57-й конкурс «Евровидение 2012» состоится в Баку. Участие армянских исполнителей является предметом бурных дискуссий на различных площадках. Официального подтверждения главы делегации Армении на конкурсе «Евровидения» Гоар Гаспарян на данный момент нет.
В связи с этим корреспондент Panorama.am провел небольшой опрос среди жителей Еревана, который подтвердил причины обеспокоенности армянской общественности: многим «репутация» Азербайджана не внушает доверия, они считают, что «Баку» не впервой отступать от данных обещаний и, даже если азербайджанская сторона гарантирует безопасность исполнителей, «верить и ехать не стоит». По мнению многих респондентов, Армения, как некоторые другие страны-участницы, должна отказаться от поездки в Баку на данный конкурс.
С другой стороны звучали и противоположные этой точки зрения: «Мы – армяне, и мы не боимся. Надо поехать и доказать им, что несмотря на все их подлости, мы не боимся. А кто не боится и движется вперед, тот достигает успеха. Кто бы ни поехал от Армении, желаем ему успеха».
В целом опрос выявил, что все же доминирует мнение «участвовать в конкурсе». Однако проблемным ереванцам кажется и выбор исполнителя, который должен быть не просто звездой, но и «дипломатом» – «чтобы Армения была представлена с честью».
Отметим также, что Г. Гаспарян не ответила на вопрос корреспондента Panorama.am о том, получены ли от Европейского союза телевещателей гарантии безопасности. Она сказала, что на все вопросы, связанные с конкурсом, ответит председатель совета Общественного телевидения Армении Алексан Арутюнян.