Հայ ալպինիստները պատրաստվում են գրոհել Իրանի ամենաբարձր լեռը
Հունվարի 24-ին Ալպինիզմի և լեռնային տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի ուժեղագույն թիմը` կազմված 4 լեռնագնացներից, կմեկնի Իրան` այդ երկրի ամենաբարձր` Դեմավենդ (5671 մ) լեռը բարձրանալու համար: Հունվարի 25-28-ը Իրանում անցկացվելիք հեղինակավոր միջազգային մրցաշարին մասնակցելու իրավունքը հայ լեռնագնացները ձեռք են բերել դեռևս 2011 թ. ընթացքում կատարած իրենց վերելքներով:
Ինչպես հայտնում են Ալպինիզմի և լեռնային տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայից, այս տարի ձմեռային մրցաշարին մասնակցելու են շուրջ 25 երկրների 200 լեռնագնացներ: Հայկական ֆեդերացիան կարևորում է իր մասնակցությունն այս մրցաշարին, քանի որ վերջին 10 տարվա ընթացքում Հայաստանը միջազգային մրցաշարերի մասնակցելու հնարավորություն չի ունեցել:
Ավելացնենք, որ հայաստանյան թիմի կազմում ընդգրկված են Անտուան Անանյանը, Գարեգին Ունուսյանը, Լևոն Մովսիսյանը և Հովհաննես Մարտիրոսյանը:

Armenian mountaineers to conquer highest mountain in Iran
The strongest team of the Armenian Mountaineering and Mountain Tourism Federation comprising 4 mountaineers will leave for Iran on January 24 to conquer the highest mountain in the country, Mount Demavend (5671 meters).
The Armenian mountaineers qualified for the international mountaineering championship to be held in Iran on January 25-28 after conquering several mountains in 2011.
This year, winter championship in mountaineering will host 200 mountaineers from around 25 countries, Armenian Mountaineering and Mountain Tourism Federation said.