Մարտունիում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով տուժած ընտանիքի մոր վիճակն առավել բարդ է
Երեկ առավոտյան` ժամը 06:00-ի սահմաններում Մարտունի քաղաքում գազի արտահոսքի պատճառով տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով հիվանդանոց տեղափոխված ընտանիքի 4 անդամները դեռևս շարունակում են մնալ բուժհաստատությունում, հիվանդների մոտ նկատվում է կայուն դրական դինամիկա: Այս պահին նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում:
Պայթյունի հետևանքով 2-րդ և 3-րդ աստիճանի այրվածքներով հիվանդանոց էին տեղափոխվել ընտանիքի հայրը` 1964 թվականին ծնված Վանիկ Խաչատրյանը, մայրը` 1967 թվականին ծնված Սոնա Խաչատրյանը և երեխաները` 1990 թվականին ծնված Նուշիկ Խաչատրյանը և 1995 թվականին ծնված Նարեկ Խաչատրյանը: Նշենք, որ ընտանիքն ապրում էր Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքի ժամանակավոր կացարաններից մեկում:
«Մարտունի» ԲԿ-ի տնօրենի բուժական գծով տեղակալ Վարդան Կարապետյանը Panorama.am-ին հայտնեց, որ հիվանդներից երեքը` մայրը երկու երեխաների հետ վերականեդանացման բաժանմունքում են: Առավել ծանր վիճակում է գտնվում մայրը, ով ունի դեմքի, վերին երկու վերջույթների, շնուղիների 2-րդ և 3-րդ աստիճանի այրվածք: «Երեկ վիճակը ծանր էր, այսօր կալերի է գնահատել միջին ծանրության»,-ասաց մասնագետը:
16-ամյա տղայի մոտ ևս այրվել է դեմքը, աջ ձեռքը, վիճակը միջին ծանրության է, երեկվա համեմատ, ըստ բժշկի, դրակական փոփոխություն կա: Ընտանիքի աղջկա մոտ էլ առկա են դեմքի ու աջ ուսագոտու այրվածքներ, վիաճակը գնահատվում է միջին ծանրության:
Ընտանիքի հայրն այս պահին գտնվում է վիրաբուժական բաժանմունքում, ով դեմքի այրվածքներից բացի սրունքի բաց կոտրվածք է ունեցել: Երեկ վիրահատվել է, այսօր վիճակը գնահատվում է կայուն բավարար:

Мать и дети семьи, пострадавшей в результате взрыва в Мартуни, находятся в реанимации
Пострадавшая в результате прогремевшего накануне утром взрыва в сторожевом доме близ хлебобулочного завода армянского города Мартуни семья – четыре человека – до сих пор находятся в больнице. У них наблюдается стабильная положительная динамика. На данный момент их жизни ничего не угрожает.
В результате взрыва, произошедшего из-за утечки газа, с ожогами 2-й и 3-й степени в городскую больницу Мартуни были доставлены отец семейства Ваник Хачатрян, 1964 г.р., мать - Сона Хачатрян, 1967 г.р., и дети - Нарек Хачатрян, 1995 г.р. и Нушик Хачатрян, 1990 г.р. Отметим, что семья проживала во временном убежище, в городе Мартуни.
Заместитель директора медцентра «Мартуни» Вардан Карапетян в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил, что мать и дети находятся в реанимационном отделении. В наиболее тяжелом состоянии находится мать – Сона Хачатрян, у которой ожоги лица, двух верхних конечностей, дыхательных путей 2-й и 3-й степени.
«Вчера ее состояние было тяжелым, сегодня можно оценить как средней тяжести», - сказал врач.
У 16-летнего мальчика сгорело лицо, правая рука, состояние средне тяжелое, по сравнению со вчерашним днем есть положительное изменение. У дочери ожоги лица и правого плеча, состояние ее здоровья также средне тяжелое.
Отец семьи на данный момент находится в хирургическом отделении, который помимо ожогов получил также открытый перелом. Вчера его прооперировали, сегодня его состояние стабильно удовлетворительное.