Սոչիի համատեղ հայտարարություն. Կողմերը մտադիր են շարունակել գործընթացն ու ակտիվացնել այն
Այսօր Սոչիում նախագահներ Սերժ Սարգսյանի, Դմիտրի Մեդվեդևի և Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպումն ավարտվել է համատեղ հայտարարության ընդունմամբ: Ինչպես փոխանցում է Panorama.am-ի թղթակիցը, հայտարարության մեջ կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել, մինչ օրս իրականացված աշխատանքները նկատի ունենալով` շարունակել բանակցային գործընթացը և ակտիվացնել այն:
Ստորև ներկայացնում ենք նախագահներ հայտարարության ոչ պաշտոնական թարգմանությունը: Պաշտոնական փաստաթուղթը՝ ռուսերենով, զետեղվել է Կրեմլի պաշտոնական կայքում:
«Երեք երկրների ղեկավարները ընդգծեցին 2008 թվականի նոյեմբերի 2-ին Մոսկովյան հռչակագրի ընդունումից ի վեր  Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ աշխատանքների մեծ ծավալը: Նախագահները հայտարարեցին, որ ինտենսիվ բանակցությունների արդյունքում առաջընթաց է գրանցվել ղարաբաղյան կարգավորման Հիմնարար սկզբունքների համաձայնեցման հարցում:
Հաշվի առնելով Խաղաղ համաձայնության մշակմանն անցնելու կարևորությունը՝ Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահները պատրաստակամություն հայտնեցին արագացնել Հիմնարար սկզբունքների հարցով պայմանավորվածությունների ձեռքբերումը՝ նկատի ունենալով մինչ այժմ կատարված աշխատանքը:
Երկու նախագահները բարձր գնահատեցին Ռուսաստանի Դաշնության և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ մյուս երկրների միջնորդական գործունեությունը և հույս հայտնեցին, որ Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը և Ֆրանսիան այդ կարգավիճակում հետագայում ևս ակտիվ դերակատարություն կունենա կարգավորման գործում՝ ընդհուպ մինչև տարածաշրջանում վերջնական խաղաղության ու կայունության հաստատումը:
Ի զարգացումն 2011 թվականի մարտի 5-ին Սոչիում ընդունված համատեղ հայտարարության դրույթի` Հայաստանի Հանրապետության, Ադրբեջանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահները ի գիտություն ընդունեցին համանախագահների զեկույցը՝ շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի մասին, որը նրանք մշակել են ԵԱՀԿ գործող նախագահողի անձնական ներկայացուցչի հետ համատեղ, և հանձնարարեցին շարունակել այդ աշխատանքը:
Նախագահները վերահաստատեցին, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կոնտեքստում վստահության ամրապնդման ուղիներից մեկը կողմերի միջև հումանիտար կապերի զարգացումն է: Այս կապակցությամբ Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահները հայտարարեցին իրենց պատրաստակամության մասին՝ նպաստելու մտավորականության, գիտական ու հասարակական շրջանակների ներկայացուցիչների միջև երկխոսության հետագա ծավալմանը»:

Sochi joint statement: Sides committed to continue negotiations, to intensify them
Sochi meeting among Presidents Serzh Sargsyan, Dmitry Medvedev and Ilham Aliyev has finished. Panorama.am reporter tells a joint statement has been released which says the sides have expressed commitment to continue negotiations and to intensify them.
Kremlin official website posted the statement which particularly reads:
“Presidents of three countries have underlined that since the adoption of Moscow declaration on November 2, 2008, great stuff has been conducted in the resolution of Nagorno-Karabakh conflict. The presidents have declared that in the aftermath of intensive negotiations a breakthrough has been registered in agreement of Basic principles.
Signifying Peace treaty development President of the Republic of Armenia and President of the Republic of Azerbaijan have expressed commitment to accelerate the agreement of Basic principles considering the work done so far.
The two presidents have highly hailed efforts of Russian Federation and OSCE Minsk Group co-chairing states and have expressed hope that Russia, USA and France will continue to play intensive roles in that status until final peace and stability are established in the region.
In development of Sochi joint declaration adopted on March 5, 2011, presidents of the Republic of Armenia, Republic of Azerbaijan and Russian Federation approved co-chairs’ report on launching investigation mechanisms in the contact line, which they have co-developed with the personal representative of OSCE Chairperson-in-Office and recommended to continue that work.
Presidents have re-confirmed that in the context of Nagorno-Karabakh conflict development of humanitarian relations are significant to strengthen confidence. In this respect presidents of Armenia and Azerbaijan have expressed commitment to contribute to the dialogue among intellectuals, scientific and social circles.”