ԵՊՀ ռեկտորը արժանացավ ՀՀ զինված ուժերի կազմավորման 20-ամյակի հոբելյանական մեդալի
Այսօր ԵՊՀ-ում անցկացվեց Հայոց բանակի կազմավորման 20-ամյակին նվիրված հոբելյանական գիտաժողով, որին մասնակցում էին նաև ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, այդ գերատեսչության ներկայացուցիչներ: Ողջույնի խոսքում նախարարը կարևորեց, որ միջացառումն անցկացվում է այս առաջատար բուհում, որը ևս մեծ դերակատարություն ունի բանակաշինության գործում: Նա հիշեցրեց, որ Հայոց բանակի 20-ամյակի կապակցությամբ համատեղ երկու խոշոր միջոցառում էլ կազմակերպվել էր 2011 թ-ին` գիտաժողով և արշավ դեպի Արցախ:
Պաշտպանության նախարարի հրամանով համալսարանական մի խումբ դասախոսներ` ռեկտորի գլխավորությամբ, արժանացան ՀՀ զինված ուժերի կազմավորման 20-ամյակի հոբելյանական մեդալների: ԵՊՀ-ի կողմից էլ պատվոգրեր ստացան մի խումբ ուսանողներ և աշխատակիցներ` բանակ-համալսարան կապի ամրապնդման ուղղությամբ կատարած աշխատանքի համար:
ԼՂՀ վարչապետի և ԵՊՀ արծաթե մեդալներով ` Արցախյան ազատամարտում մեծ ավանդ ունենալու համար պարգևատրվեց ԵՊՀ դասախոս, քիմ. գիտ. դոկտոր, պրոֆեսոր Օլեգ Քամալյանը:
Գիտաժողովի բացման պաշտոնական արարողությունից և պարգևատրումից հետո ԵՊՀ պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցղիչները և ուսանողները հանդես եկան գիտական զեկույցներով` ներկայացնելով Հայոց բանակի պատմական ուղին և կայացման առանձնահատկությունները: Գիտաժողովի շրջանակներում ցուցադրվեցին նաև ԵՊՀ աշխատակից Քեյթի Գունդակչյանի լուսանկարները, որոնք արվել են ՀՀ-ում, Արցախում և Արևմտյան Հայաստանում:

Юбилейная конференция в ЕГУ. Министр обороны наградил ректора альма-матер Армении
Сегодня в Ереванском государственном университете (ЕГУ) состоялось открытие юбилейной конференции, посвященной 20-летию армянской армии. В мероприятии принимал участие министр обороны Армении Сейран Оганян.
Глава оборонного ведомства отметил важность сегодняшней конференции и напомнил о ряде значительных с этой точки зрения мероприятий, которые проводились в 2011г. совместно с альма-матер республики, например, походе в Нагорно-Карабахскую Республику.
Указом С. Оганяна группа преподавателей вуза во главе с ректором Арамом Симоняном были награждены юбилейной медалью, посвященной 20-летию ВС РА. Награды были вручены также группе студентов и сотрудников ЕГУ – за укрепление связей армии и вуза.
После официальной церемонии студенты и профессорско-преподавательский состав перешли к собственно научной части – представлению и обсуждению докладов об особенности исторического пути армянской армии и специфике ее становления.