«Եվրատեսիլ-2012» երգի միջազգային մրցույթում Հայաստանը հանդես է գալու երկրորդ կիսաեզրափակչին՝ մայիսի 24-ին: Նախօրեին կայացած վիճակահանության արդյունքում պարզվել է, թե մասնակից 37 երկրներից որոնք են առաջին, որոնք երկրորդ կիսաեզրափակիչներին ներկայացնելու իրենց երգը: Հայաստանի հետ մայիսի 24-ին ելույթ են ունենալու նաև Սերբիան, Նիդեռլանդները, Պորտուգալիան, Մակեդոնիան, Բելառուսը, Մալթան, Ուկրաինան, Բուլղարիան, Շվեդիան, Վրաստանը, Սլովենիան, Էստոնիան, Թուրքիան, Սլովակիան, Խորվաթիան, Նորվեգիան, Լիտվան և Բոսնիա Հերցոգովինան ներկայացնող մասնակիցները:
Մայիսի 22-ին կայանալիք առաջին կիսաեզրափակչին հանդես է գալու 18 պետության ներկայացուցիչ՝ Չեռնոգորիա, Իսլանդիա, Ռումինիա, Ալբանիա, Բելգիա, Լատվիա, Շվեյցարիա, Ֆինլանդիա, Հունաստան, Մոլդովա, Կիպրոս, Ավստրիա, Դանիա, Ռուսաստան, Սան Մարինո, Իսրայել, Իռլանդիա, Հունգարիա:
Մեծ հնգյակի երկրները՝ Մեծ Բրիտանիան, Իսպանիան, Իտալիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան, ինչպես նաև նախորդ տարվա հաղթողը, այսինքն հյուրընկալող երկիրը ելույթ են ունենալու միայն եզրափակչին:
Հիշեցնենք, որ «Եվրատեսիլ-2012» երգի միջազգային մրցույթը տեղի է ունենալու Բաքվում մայիսի 22-26-ը:
Նշենք, որ մասնակից երկրներից շատերն արդեն ընտրել են իրենց ներկայացուցիչներին: Հայաստանի ներկայացուցչի անունը դեռ հայտնի չէ: Ինչպես ավելի վաղ հայտարարել էր «Եվրատեսիլի» հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Գոհար Գասպարյանը, մեր մասնակցի հետ կապված հայտարարությամբ հանդես կգա Հայաստանի հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Ալեքսան Հարությունյանը:

Армения выступит в Баку только 24-го мая
На международном конкурсе песни “Евровидение – 2012” Армения выступит во втором полуфинале – только 24-го мая. По итогам прошедшей на днях жеребьевки выяснилось, кто из 37 стран-участниц будет представлять свои песни в первом, а кто во втором полуфинале. Вместе с участниками из Армении 24 мая выступят представители Сербии, Нидерландов, Португалии, Македонии, Беларуси, Мальты, Украины, Болгарии, Швеции, Грузии, Словении, Эстонии, Турции, Словакии, Хорватии, Норвегии, Литвы и Боснии и Герцеговины.
22 мая в первом полуфинале выступят представители 18 стран - Черногории, Исландии, Румынии, Албании, Бельгии, Латвии, Швейцарии, Финляндии, Греции, Молдовы, Кипра, Австрии, Дании, России, Сан-Марино, Израиля, Ирландии, Венгрии.
Страны “большой пятерки” – Великобритания, Испания, Италия, Франция, Германия, а также победитель прошлого года, то есть принимающая страна выступят только в финале.
Напомним, что международный конкурс песни “Евровидение – 2012” будет проводиться в Баку 22-26 мая.
Отметим, что многие страны-участницы уже выбрали своих представителей. Пока не известно, кто будет представлять Армению. Как ранее заявила глава армянской делегации на “Евровидении” Гоар Гаспарян, с заявлениями по поводу нашего участника выступит председатель Совета Телерадиокомпании Армении Алексан Арутюнян.