Իրանի Մեջլիսը կարգելի նավթ վաճառել Եվրոպային մինչև պատժամիջոցների կիրառելը
Այդ մասին իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում` նշել է ԻԻՀ Մեջլիսի էներգետիկայի հարցերով հանձնաժողովի ներկայացուցիչ Սեյյեդ Էմադ Հոսեյնին:
Իրանցի խորհրդարանականը նշել է, որ պատգամավորներն օրենքի նախագիծ են ներկայացրել, որի հաստատման պարագայում ԻԻՀ Մեջլիսը կառավարությանը կարգելի նավթ վաճառել Եվրոպային մինչև վերջինիս կողմից պատժամիջոցների կիրառումը:
Էմադ Հոսեյնիի խոսքով` Իտալիայի, Իսպանիայի և Հունաստանի ներկրած նավթամթերքի ծավալների զգալի մասը բաժին է ընկնում իրանական նավթին, բացի այդ, այդ երկրների նավթավերամշակման գործարաններն աշխատում են Իրանից ներկրված հում նավթի հաշվին:
Հիշեցնենք, որ ս.թ. հունվարի 23-ին ԵՄ անդամ երկրները, քննարկելով իրանական նավթի նկատմամբ էմբարգո կիրառելու հարցը, որոշում կայացրեցին էմբարգո կիրառել հուլիսի սկզբից: Որոշման համաձայն` ԵՄ անդամ երկրները մինչև 2012թ. հուլիս ամիսը պետք է դադարեցնեն Իրանի հետ նավթի ներմուծման մասին կնքված պայմանագրերը:
Հավելենք, որ իրանական նավթը տոկոսային հարաբերակցությամբ ներկրում են հետևյալ երկրները` Ճապոնիա (14%), Հարավային Կորեա (10%), Չինաստան (22%), ասիական այլ երկրներ (12%), Հնդկաստան (13%), Հարավային Աֆրիկա (4%), Իսպանիա (6%), Իտալիա (7%), Թուրքիա (7%), ԵՄ անդամ այլ երկրներ (5%):

Межлис Ирана запретит продавать Европе нефть до применения санкций
Межлис Ирана запретит продавать Европе нефть до применения санкций. Об этом в интервью иранскому информационному агентству «МЕХР» сказал представитель комиссии Межлиса ИРИ по вопросам энергетики Сейед Эмад Хосейни.
Он отметил, что депутаты представили законопроект, в случае утверждения которого Межлис страны запретит правительству продавать нефть Европе до применения ею санкций.
По словам Эмада Хосейни, львиная доля импортируемых Италией, Испанией и Грецией нефтепродуктов приходится на иранскую нефть, кроме того, нефтеперерабатывающие заводы этих стран работают за счет сырой нефти из Ирана.
Напомним, что 23 января этого года страны-члены ЕС, обсуждая вопрос применения эмбарго в отношении иранской нефти, приняли решение ввести его с начала июля. Согласно решению, страны-члены ЕС до июля 2012 года должны расторгнуть заключенные уже договоры об импорте иранской нефти.
Добавим также, что иранскую нефть импортируют следующие страны: Япония (14%), Южная Корея (10%), Китай (22%), другие азиатские страны (12%), Индия (13%), Южная Африка (4%), Испания (6%), Италия (7%), Турция (7%), другие страны ЕС (5%).