Փորձագետներ. Թուրքիայի տարածաշրջանային քաղաքականությունը ագրեսիվ և հրահրիչ է
«Իսրայելական և արաբական ԶԼՄ-ներում հայտնված տեղեկատվությունն այն մասին, որ Թուրքիան նյութական օգնություն է ցույց տալու «ՀԱՄԱՍ»-ին և ձեռնամուխ է լինելու Գազայի հատվածի վերականգնմանը, տեղավորվում է Թուրքիայի մերձավորարևելյան քաղաքականության ընդհանուր տրամաբանության մեջ: Անկարան արաբական աշխարհում իր ազդեցությունն ու վճռականությունն իրական քայլերով ապացուցելու խնդիր է դնում: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի արևելագիտության ինստիտուտի գիտաշխատող, թուրքագետ Լևոն Հովսեփյանը` ավելացնելով, որ Թուրքիան նման կերպ փորձում է գործել Իսրայելի դեմ և վերցնել նախաձեռնությունն ու առաջնահերթությունը` հակադրվելով Իրանին:
«Թուրքիայի տնտեսական ներուժն ու զարգացման տեմպերը հնարավորություն են տալիս այդ երկրին առավել վստահ ու ագրեսիվ պահել իրեն տարածաշրջանային քաղաքականության հարցերում: Իր ունեցած տնտեսական ներկա հնարավորությունները Թուրքիան փորձում է օգտագործել սեփական ռազմաքաղաքական հավակնություններն ի կատար ածելու համար՝ դրանով իսկ դրսևորելով ագրեսիվ և ինքնավստահ վարքագիծ»,-նշեց Լ. Հովսեփյանը:
Ըստ նրա` իրականում դժվար է ասել, թե այդ նյութական օգնությունն ինչպես և ինչ ոլորտներում կարող է օգտագործվել: Չի բացառվում նաև ռազմական օգնությունը, ինչը կարող է էլ ավելի լարել իրավիճակը:
«Թուրքիան հակամարտության գոտիներում ապակայունացնող դերակատարի բավական հարուստ փորձ ունի և կարելի է բերել օրինակներ` Լեռնային Ղարաբաղ, Չեչնիա, վրաց-օսական պատերազմ և այլն: Բավական է հիշել նյութական այլևայլ օգնության անվան տակ սպառազինության ու ֆինանսական մատակարարումների փաստերը Ադրբեջանին, չեչեն գրոհայիններին, սպառազինության տրամադրումը Վրաստանին: 2008թ. օգոստոսի վրաց-օսական պատերազմից առաջ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հրապարակել էր փաստեր, որոնք ցույց էին տալիս, որ Թուրքիան այդ երկրի ռազմական մատակարարումների առաջնային դերակատարներից է եղել»,-նշեց թուրքագետը:
Թեմայի վերաբերյալ իր կարծիքը  հայտնեց նաև արաբագետ Արմեն Պետրոսյանը` նշելով, որ «ՀԱՄԱՍ»-ին նման չափի ֆինանսական աջակցություն ցույց տալու Անկարայի այս քայլն իրականում մի քանի նպատակ է հետապնդում և մի քանի թիրախներ ունի:
«Նախևառաջ, պետք է նշել, որ վերջին ժամանակահատվածում Թուրքիայի արտաքին քաղաքական ուղեգծի փաստացի ձախողումը և այս պետության ապակայունացնող ու երկդիմի տարածաշրջանային քաղաքականության հանդեպ առաջացած լուրջ դժգոհությունները նրա հարևան պետությունների իշխող վարչակարգերի կողմից ստիպում են Անկարային նոր ազդեցության ոլորտներ փնտրել և միաժամանակ իր տնտեսական և ռազմական հզորությունն օգտագործել տարածաշրջանում առկա հակամարտություններում»:
Ըստ արաբագետի` «Թուրքիայի նման քայլը մի քանի ուղղվածություն ունի: Առաջին հերթին այն միտված է Իսրայելի դեմ` որպես շարունակություն թուրքական «Մավի Մարմարա» նավի հետ կապված հայտնի դեպքի: Երկրորդ՝ այս քայլը կարելի է նաև պայմանավորել Իրանի և հատկապես սիրիական իշխանությունների դեմ վարչապետ Ռ. Թ. Էրդողանի կառավարության ունեցած դիրքորոշմամբ: Սիրիական իշխանությունների դեմ «Արաբական Պետությունների Լիգայի» հայտարարած տնտեսական պատժամիջոցներին միանալուց բացի, Թուրքիան պարբերաբար փորձում է նաև կտրուկ քաղաքական միջոցներով ազդել այս երկրի իշխանությունների վրա` զրկելով վերջինիս հակաիսրայելական պայքարի դրոշակակիրը լինելու հնարավորությունից. «ՀԱՄԱՍ»-ի արտասահմանյան ղեկավարությունը Պարսից ծոցի արաբական վարչակարգերի, իսկ Թուրքիայի այս քայլից հետո, նաև վստահորեն կարելի է պնդել, որ Անկարայի ճնշման տակ, հիմնականում լքել է Սիրիայի տարածքը, որի իշխանությունները շուրջ երեք տասնամյակ ապաստան էին տրամադրել և աջակցում էին այս պաղեստինյան կազմակերպությանը: Եվ երրորդ, խոսքը գնում է 300 մլն. ԱՄՆ դոլարի չափով ֆինանսական աջակցության մասին, որը կազմում է Գազայի հատվածի ներկայիս բյուջեի շուրջ կեսը: «ՀԱՄԱՍ»-ին նման չափերի օգնության տրամադրումը տեղավորվում է Թուրքիայի վարած ներկա արտաքին քաղաքականության շրջանակներում, քանի որ այն էական հնարավորություն կապահովի Անկարայի համար` միջամտել նաև ապագայում ստեղծվելիք Պաղեստինյան պետության ներքին գործերին»,- եզրափակել է Ա. Պետրոսյանը:
Թուրքիայի կողմից «ՀԱՄԱՍ»-ին տրամադրվելիք օգնության մասին տեղեկատվությունը Panorama.am-ի համար մեկնաբանել է նաև ԵՊՀ իրանագիտության ամբիոնի դոցենտ, իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը: «Եթե ի նկատի առնենք այն հանգամանքը, որ 2011թ. ամռանից Իրանը դադարեցրել է «ՀԱՄԱՍ»-ին տրամադրվող ամենամյա ֆինանսական օժանդակությունը՝ պայմանվորված այս կազմակերպության կողմից Իրանի մերձավոր դաշնակից Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադի կողմնակիցներին աջակցություն չհայտնելու հանգամանքով, ապա Թուրքիան իր այդ քայլով կդառնա ԱՄՆ և Եվրամիության կողմից ահաբեկչական համարվող այս կազմակերպության ամենախոշոր ֆինանսական դոնորը», - նշեց Վ. Ոսկանյանը:
Իրանագետի կարծիքով՝ Թուրքիայի նման գործելաոճը ակնհայտ մարտահրավեր է ոչ միայն Իսրայելին և Արևմուտքին, այլ նաև Իրանի Իսլամական Հանրապետությանը: «Չնայած խոսքային մակարդակում իրանական կողմին պարբերաբար տրվող գործընկերության և բարեկամության մասին հավաստիացումներին՝ այսպես կոչված «չափավոր սուննիականության գաղափարախոսությամբ» զինված թուրքական ներկա վարչակարգն իր հրահրիչ գործողություններով արդեն իսկ բացահայտորեն ջանում է Իրանին դուրս մղել նաև վերջինիս համար ավանդական համարվող քաղաքական շահերի և ազդեցության գոտիներից՝ այդ թվում պաղեստինյան տարածքներից», - ավելացրեց Վ. Ոսկանյանը:
Հիշեցնենք, որ ըստ արաբական և իսրայելական ԶԼՄ-ներով տարածված տեղեկատվության՝ «ՀԱՄԱՍ»-ի բարձրաստիճան ներկայացուցիչներից մեկը վերջերս հայտարարել էր, որ Թուրքիան պատրաստվում է ֆինանսական լուրջ օժանդակություն տրամադրելու այդ կազմակերպությանը:

Турция бросает вызов не только Израилю и Западу, но и Ирану. Мнения экспертов
Турция пытается использовать имеющийся у нее экономический потенциал для реализации своих военно-политических претензий, и тем самым эта страна проявляет агрессивную и самоуверенную политику в региональных вопросах. Об этом в интервью Panorama.am заявил сотрудник Института востоковедения Национальной Академии наук Армении, тюрколог Левон Овсепян.
По его словам, сообщения израильских и арабских СМИ о том, что Турция окажет финансовую поддержку движению ХАМАС и поможет в восстановлении экономики сектора Газа, вполне укладываются в логику политики этого государства на Ближнем Востоке.
«Анкара ставит целью реальными шагами доказать свое влияние и решительность в арабском мире», – пояснил эксперт, отметив, что этим Турция пытается действовать против Израиля и забрать инициативу и лидерство, выступая также против Ирана.
Между тем, по мнению аналитика, на самом деле сложно сказать, в каком виде и в каких сферах будет использована эта материальная поддержка. Не исключается и военная помощь, что может еще сильнее накалить обстановку.
«У Турции довольно богатый опыт по части дестабилизации ситуации в конфликтных зонах, и тому можно привести ряд примеров: Нагорный Карабах, Чечня, грузино-осетинская война и др. Достаточно вспомнить факты поставок вооружения Азербайджану, Грузии, чеченским боевикам, прикрытые под видом вышеназванной материальной и прочей поддержки. В августе 2008г. до начала грузино-осетинской войны министерство обороны России обнародовало факты, показывающие, что Турция выступила в одной из главных ролей по части поставок вооружения этой стране», – подчеркнул тюрколог.
Комментируя эту тему, востоковед Армен Петросян в свою очередь отметил, что стремление Анкары оказать финансовую поддержку движению ХАМАС в таких размерах на самом деле имеет несколько целей и мишеней.
«В первую очередь необходимо сказать, что фактический провал политического мессиджа внешней политики Анкары за последнее время и серьезное недовольство руководств соседних с Турцией стран ее дестабилизирующей и двойственной региональной политикой заставляют это государство искать новые сферы влияния, а также использовать свой экономический и военный потенциал в региональных конфликтах», – отметил А. Петросян.
Продолжив мысль, эксперт уточнил, что подобный шаг Турции направлен: во-первых, против Израиля как продолжение истории с «флотилией свободы» (штурм судна «Mavi Marmara»); во-вторых, данный шаг связан с Ираном и с позицией правительства Турции во главе с премьер-министром Реджепом Тайипом Эрдоганом в отношении сирийских властей. Кроме поддержки экономических санкций Лиги арабских государств в отношении властей Сирии, Турция периодически пытается резкими политическими шагами оказать воздействие на сирийские власти, лишая их тем самым возможности поддерживать антиизраильскую борьбу. Согласно мнению аналитика, зарубежное руководство ХАМАС после ряда шагов правительств арабских стран Персидского залива и после такого шага Турции, под давлением Анкары, в основном покинуло территорию Сирии, власти которой около трех десятилетий давали убежище и оказывали содействие этому палестинскому движению. И в-третьих, речь идет о финансовой помощи в размере 300 млн. долларов, что составляет около половины нынешнего бюджета сектора Газа.
«Предоставление ХАМАС подобного размера помощи укладывается в рамки сегодняшней внешней политики Турции, поскольку это создаст для Анкары существенную возможность вмешиваться во внутренние дела будущего Палестинского государства», – заключил А. Петросян.
Сообщение о предоставлении Турцией финансовой поддержки движению ХАМАС в интервью Panorama.am прокомментировал также доцент кафедры иранистики Ереванского государственного университета Вардан Восканян. «Если учесть, что с лета 2011г. Иран в связи отказом движения оказать поддержку ближайшему союзнику ИРИ – сторонникам президента Сирии Башара Асада – прекратил финансовую помощь ХАМАС, то Турция подобным своим шагом станет самым крупным финансовым донором этой организации, которую ЕС и США считают террористической», – отметил эксперт.
Он также подчеркнул, что подобный образ действий Турции является явным вызовом не только Израилю и Западу, но и Ирану.
«Нынешнее руководство Турции с идеологией так называемого „умеренного суннизма” хотя на уровне заявлений периодически заверяет иранскую сторону в дружбе и партнерстве, тем не менее, своими провокационными действиями уже явно старается вытеснить Иран из традиционно считающихся иранскими сфер влияния и политических интересов, в том числе палестинских территорий», – резюмировал В. Восканян.