Փետրվարի 1-ին Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում բացվելու է ցուցահանդես` Իրանի ժամանակակից կիրառական արվեստ: Մինչը փետրվարի 7-ը շարունակվող «Հանուն Աստծ» խորագիրը կրող ցուցահանդեսը նվիրված է Իրանի Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 33-րդ տարեդարձին: Ցուցահանդեսի կազմակերպիչն է ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպանատան մշակույթի կենտրոնը: Այս մասին Panorama.am-ը տեղեկացավ Ազգայի պատկերասրահից:
Ցուցահանդեսում ներկայացվելու են ժամանակակից կիրառական արվեստի նմուշներ, որոնք կատարված են ավանդական իրանական տեխնոլոգիաներով և ավանդույթներով, զանազան մետաղյա ծաղկամաններ, սկուտեղներ, փայտե ժամացույցներ, ջնարակված ափսեներ, արդի արվեստի նմուշներ, հնագույն հյուսվածք, ինչպես նաև գրակալներ և Ղուրաններ, որոնք նկարազարդված են հնագույն ոճով: Ցուցադրության մեջ հատուկ տեղ են գրավում ժամանակակից իրանցի գեղանկարիչ Ալի Մոհամմադ Շեյխի ստեղծագործությունները:

В Национальной картинной галерее Армении состоится выставка в честь Исламской революции в Иране
В Национальной картинной галерее Армении 1 февраля откроется выставка под названием «Во имя Бога», которая будет посвящена 33-й годовщине победы Исламской революции в Иране. Как сообщили Panorama.am в Национальной галерее, организатором выставки является посольство ИРИ в Армении.
На выставке будут представлены образцы современного прикладного искусства, выполненные на основе традиционных иранских технологий: металлические вазы, подносы, деревянные часы, эмалированная посуда, образцы современного искусства, а также подставки для книг и Кораны с иллюстрациями в старинном стиле.
Отмечается, что особое место в показе занимают работы современного иранского художника Али Мохаммада Шейха.