2011 թվականի ընթացքում անչափահասների կողմից ինքնասպանություն գործելու 45 փորձ է գրանցվել, որոնցից մահվան ելքով` 9 դեպք: Այս մասին այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտնեց Ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության պետի տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Նելլի Դուրյանը` համեմատության համար նշելով, որ 2010 թվականին ինքնասպանության 41 փորձ է գրանցվել, որից մահվան ելքով` 13-ը:
«Ինքնասպանության փորձ կատարած երեխաների մեծ մասը դեղահաբ են խմել, կամ շեղբով կտրել դաստակը», - ասաց նա` նշելով, որ ինքնասպանության փորձ կատարած անչափահասների մեծ մասն իգական սեռի է:
Ըստ բանախոսի, 2011թվականին ինքնասպանության փորձ գործաց ամենակրտսեր անչափահասը 14 տարեկան էր:
«Ինքնասպանության փորձերի մեծ մասը կապված է սիրային կամ ընտանեկան պատճառների հետ», - հավելեց ոստիկանության գնդապետը:
Անդրադառնալով հայաստանցի դեռահասների շրջանում «էմո» սուբկուլտուրայի տարածվածությանը` Նելլի Դուրյանը նշեց, որ 2010 թվականից այս ենթամշակութային շարժման նկատմամբ ոստիկանության աչալուրջ վերահսկողության շնորհիվ հնարավորություն եղավ հասարակության մոտ բարձրացնել զգոնությունը:
«Երբ 2010 թվականին մենք ահազանգեցինք անչափահասների այս ենթամշակութային շարժման մասին, մենք նշում էինք, որ դա հանցագործություն չէ: Որպես անչափահասների գծով ոստիկանության լիազորված ստորաբաժանում` մենք պարտավոր էինք հետևել այդ շարժմանը, որովհետև գիտեինք, որ դրա վտանգը բավական մեծ է` դեպրեսիա, ինքնասպանության փորձեր», - ասաց նա` նշելով, որ 2011 թվականին ինքնասպանության փորձ կատարած դեռահասների շրջանում «էմո» սուբկուլտուրայի հետևորդներ լինելու մասին ոստիկանությունը տվյալներ չունի:

Большая часть несовершеннолетних самоубийц женского пола
В 2011 г. зафиксировано 45 попыток самоубийства среди несовершеннолетних, из коих 9 со смертельным исходом. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщила заместитель начальника Главного управления уголовного розыска Полиции Армении, полковник Полиции Нелли Дурян. Она отметила для сравнения, что в 2010 г. была зарегистрирована 41 попытка самоубийства, из коих 13 – с летальным исходом.
“Большая часть детей, совершивших попытку самоубийства, находились под действием лекарств или лезвием перерезали себе запястье”, - сказала она, отметив, что большинство совершивших попытку самоубийства несовершеннолетних женского пола.
По словам Нелли Дурян, самому молодому из совершивших попытку самоубийства в 2011 г. 14 лет. “Большая часть попыток самоубийства совершена по причинам, связанным с любовью, либо вообще по семейным причинам”, - добавила она.
Говоря о распространенности среди армянских подростков субкультуры “эмо”, полковник отметила, что благодаря бдительному контролю полиции, с 2010 г. в отношении этого субкультурного движения стало возможным поднять бдительность общества.
“Когда в 2010 г. оповестили об этом субкультурном движении несовершеннолетних, мы отмечали, что это не преступление. Мы, как уполномоченное подразделение полиции по делам несовершеннолетних, обязаны следить за этим движением, потому что знаем, что опасность его довольно велика – депрессия, попытки самоубийства”, - сообщила Нелли Дурян, отмечая, полиция не располагает данными о том, были ли среди совершивших попытку самоубийства в 2011 г. подростков последователи субкультуры “Эмо”.