Հասարակական զուգարաններ չլինելու պատճառով, քաղաքացիները օգտվում են հյուրանոցների զուգարաններից
Մայրաքաղաքում հասարակական զուգարանների պակասի, որոշ մասերում էլ դրանց բացակայության մասին բազմիցս բարձրաձայնվել է: Թեման կրկին արդիական դարձրեց վերջերս աղմուկ բարձրացրած, ավելի վաղ ընդունած կառավարության որոշումը, ըստ որի երկու զուգարանի տեղադրման համար պետական բյուջեից էկոնոմիկայի նախարարության առաջարկով ոչ ավելի ոչ պակաս 100 մլն դրամ է հատկացվել:
Ծանոթներիցս մեկը պատմում է, թե ընկերը Վանաձորից եկել է Երևան՝ քաղաքում ման գալու: Մի քանի ժամ Երևանում անցկացնելուց հետո, զուգարանի կարիք է զգում: Դես է նայում, դեն է նայում, զուգարան չի տեսնում: Ծանոթիս ընկերակցությամբ մտնում են «Կոնգրես» հյուրանոց, նստում ֆոյեում, անընդհատ ժամին են նայում, իբր հանդիպման են եկել: Մի քանի րոպե նստելուց հետո վեր են կենում, զուգարանի տեղը հարցնում, կարիքները հոգում, ապա ծածուկ դուրս են գալիս:
Երբ գործընկերներիս մոտ պատմեցի, նրանցից մեկն ավելի ծիծաղելի պատմություն հիշեց: Այլայլված դեմքով ու արագ քայլերով «Պիցցա դի ռոմա» է մտել  իր մի ծանոթ պաշտոնյա ու վազել դեպի զուգարան: Հետո դուրս գալուց միայն տեսել է գործընկերներին, բացատրել իրավիճակը:
Panorama.am-ի հետ զրույցում Հանրապետության հրապարակի հարևանությամբ գտնվող «Կոնգրես», «Էրեբունի պլազա», ինչպես նաև «Անի պլազա» հյուրանոցների աշխատակիցներն ասացին, որ նման դեպքեր շատ են լինում: Զուգարան խնդրողների թիվն ավելանում է հատկապես ամռան ամիսներին, ավելի հաճախ դիմում են տղամարդիկ: Ուրիշ վիճակագրություն չունեն: Հավատացրեցին, որ իրենց դիմող յուրաքանչյուր քաղաքացու համարում են իրենց հյուրն ու օգնում դուրս գալ նեղ դրությունից:
Խնդրին առնչվող մի քանի հարցեր Panoram.am-ը երկու շաբաթ առաջ հասցեագրել է քաղաքապետարանին, օրենքով սահմանված հնգօրյա ժամկետը լրացել է, սակայն քաղաքապետարանից ոչ հարցերի պատասխանն է ստացվել, ոչ էլ ավելի ուշ դրանց պատասխանելու մասին ծանուցում:
Քաղաքապետարանից մինչ այդ բանավոր նշեցին, որ բիոզուգարանների ու հասարակական զուգարանների տեղադրման ու կառուցման խնդիրը մասնավոր բիզնեսի շրջանակում է, իսկ քաղաքապետարանը շատ դեպքերում հանդես է գալիս միայն դրանց տեղադրման համար տարածք տրամադրող:

Из-за отсутствия общественных туалетов граждане пользуются гостиничными туалетами
О нехватке общественных туалетов, а в некоторых местах и об их отсутствии неоднократно говорилось. Тема вновь стала предметом обсуждения из-за недавно поднятого шума вокруг принятого ранее решения правительства о выделении по просьбе Минэкономики из госбюджета, ни много, ни мало, 100 млн драмов на покупку и установку двух туалетов.
Один из моих знакомых рассказывал, что его друг приехал из Ванадзора в Ереван погулять. Проведя несколько часов в городе, он почувствовал необходимость в туалете, оглядевшись, не нашел его, и в сопровождении знакомого зашел в отель “Конгресс”. Сели они в фойе, постоянно смотрят на часы – вроде бы на встречу пришли. Через несколько минут встают, спрашивают, как пройти в туалет, справляют нужду и незаметно уходят оттуда.
Один из моих коллег, услышав эту историю, вспомнил еще более смешную. Один его знакомый чиновник с искаженным лицом быстрыми шагами вошел в пиццерию “Пицца ди Рома” и побежал в сторону туалета. Уже потом, выходя, увидел моего коллегу, подошел к нему и объяснил ситуацию.
В беседе с корреспондентом Panorama.am сотрудники расположенных около Площади Республики гостиниц “Конгресс”, “Эребуни плаза”, “Ани плаза” рассказали, что такие случаи бывают часто. Число просящихся в туалет увеличивается особенно в летние месяцы, мужчины обращаются чаще. Других данных нет. Заверили, что каждого обратившегося к ним гражданина считают своим гостем и помогают ему выйти из затруднительного положения.
Несколько вопросов, связанных с этой проблемой, Panoramа.am две недели назад были адресованы мэрии. Однако, отведенные законом 5 дней истекли, а из мэрии не только не получены ответы, но даже и не было какой-либо реакции на вопросы.
Вместе с тем ранее из мэрии в устной форме отметили, что сооружение и установка биотуалетов и общественных туалетов входит в сферу интересов частного бизнеса, а мэрия в большинстве случаев выступает в качестве только лишь стороны, предоставляющей территорию для их установки.