Քաղաքացիների 34 %-ը ձայնը կտար ՀՀԿ-ին, 21 %-ը` ԲՀԿ-ին, 13 %-ը` ՀԱԿ-ին. Հարցում
Քաղաքական զարգացումների հետազոտական կենտրոնը մշակել, պլանավորել և իրականացրել է նախընտրական հետազոտություն: Կենտրոնից տեղեկացնում են, որ հետազոտությունը ներառում է երեք տեսակ հարցումներ, որոնք իրականացվել են ՀՀ քաղաքացի և ընտրելու իրավունք ունեցող Երևան քաղաքի և ՀՀ մարզերի 1200 բնակիչների շրջանում` անանուն սկզբունքով և սեռական պատկանելիության համամասնության առավելագույն ապահովմամբ (իգական/արական - 48/52 %` համապատասխանաբար):
Կենտրոնից նշում են, որ հաշվի առնելով հարցումների իրականացման և հարցումներից ստացված արդյունքների վերլուծության արդյունավետության ապահովման խնդիրը, ինչպես նաև հանրային տրամադրություններն ու գործող կուսակցությունների վերաբերյալ տեղեկատվական ծածկույթի չափը, հարցումներում հիշատակվել են միայն ՀՀ խորհրդարանում ներկայացված քաղաքական կուսակցությունները`Հայաստանի Հանրապետական Կուսակցությունը, «Բարգավաճ Հայաստան», Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն, «Օրինաց Երկիր» և «Ժառանգություն» կուսակցությունները, ինչպես նաև Ժողովրդական կուսակցությունը և Հայ ազգային կոնգրեսը:
Քաղաքացիներին առաջարկված առաջին հարցը եղել է հետևյալը` ինչպիսի՞ վերաբերմունք ունեն կուսակցության հանդեպ` ջերմ, սառը, թե չեզոք, քաղաքացիները ՀՀԿ-ն առավելագույն 100 միավորից ստացել է 65, ԲՀԿ-ն` 52, ՀՅԴ-ն` 28, ՕԵԿ-ը` 20, Ժառանգությունը` 44, Ժողովրդական կուսակցությունը` 3, ՀԱԿ-ը` 51 միավոր:
Գործունեության գնահատականի մասին հարցին ի պատասխան քաղաքացիները` ՀՀԿ-ին 10 առավելագույն միավորից տվել են 6 միավոր, ԲՀԿ-ին` 3, ՀՅԴ-ին` 1, ՕԵԿ-ին` 1, Ժառանգությանը` 3, Ժողովրդական կուսակցությանը` 1, ՀԱԿ-ին` 3 միավոր:
«Եթե ընտրություններն անցկացվեին հարցման ժամանակ Ձեր ձայնը ո՞ւմ կտայիք» հարցին` հարցվողների 34 %-ը պատասխանել է` ՀՀԿ-ին, 21 %-ը` ԲՀԿ-ին, 3 %-ը` ՀՅԴ-ին, 2 %-ը` ՕԵԿ-ին, 7%-ը` Ժառանգությանը և 13 %-ը` ՀԱԿ-ին. Ժողովրդական կուսակցությունը` 0 %, և 20 %-ը` չի կողմնորոշվել:
Կենտրոնից տեղեկացնում են, որ առաջին հարցի մեթոդաբանությունը կիրառվել է «Ամերիկյան ազգային ընտրությունների հետազոտություններում» (ANES - American National Election Studies), երկրորդինը` «Ընտրական համակարգերի համեմատական հետազոտությունում» (CSES – Comparative Study of Electoral Systems), երրորդինը` հոլանդական բոլոր ազգային ընտրությունների հետազոտություններում` սկսած 1982 թվականից և Եվրոպայում բազմաթիվ ընտրությունների հետազոտություններում, ներառյալ Մեծ Բրիտանիայում, Գերմանիայում ու Իսպանիայում:

Опрос: 34% граждан Армении отдали бы голоса за РПА, 21% - ППА, 13% - АНК
Исследовательский центр политических развитий спланировал, подготовил и провел предвыборное исследование. По сообщению из Центра, исследование включало в себя три вида опроса, которые были проведены среди 1200 жителей г. Еревана и областей Армении, являющихся гражданами РА и обладающих правом избирать, на условиях анонимности и с максимальным обеспечением пропорциональности половой принадлежности (жен. /муж. - 48/52 %, соответственно).
В Центре отмечают, что учитывая необходимость обеспечения эффективности проведения опросов и анализа полученных результатов опросов, а также всеобщие настроения и уровень осведомленности относительно действующих партий, в опросах упоминались только представленные в парламенте политические партии: Республиканская партия Армении (РПА), “Процветающая Армения” (ПА), Армянская революционная федерация Дашнакцутюн (АРФ)Д, “Оринац Еркир”(ОЕ) и “Наследие”, а также Народная партия (НП) и Армянский национальный конгресс (АНК).
Первый вопрос, адресованный гражданам: как они относятся к партиям – тепло, холодно, нейтрально. Из 100 баллов РПА получила 65, ПА – 52, АРФД – 28, ОЕ – 20, “Наследие” – 44, НП -3, АНК – 51.
На вопрос об оценке деятельности этих партий граждане дали следующие ответы: РПА – 6 баллов из 10 максимальных, ПА – 3, АРФД – 1, ОЕ – 1, “Наследие” – 3, НП – 1, АНК – 3.
На вопрос: “Если бы выборы проводились во время опроса, то кому бы Вы отдали свой голос?”, 34% респондентов ответили – РПА, 21% - ПА, 3% - АРФД, 2% - ОЕ, 7% - “Наследию”, 13% - АНК, НП – 0%, и 20% респондентов не определились.
Из Центра также сообщили, что методология первого вопроса была применена в “Исследованиях национальных выборов Америки” (ANES - American National Election Studies), второго – “Сравнительное исследование избирательных систем” (CSES – Comparative Study of Electoral Systems), третьего – в исследованиях всех голландских национальных выборов, начиная с 1982 г., и в исследованиях многочисленных выборов в Европе, включая в Великобритании, Германии и Испании.