Այսօր նշվում է ապահով ինտերնետի օրը. Orange-ը կարևորում է այն
Այսօր ավելի քան 70 երկրներում նշվում է ապահով ինտերնետի օրը: Այս տարի ապահով համացանցի օրվա առթիվ Orange Արմենիա ընկերությունը Մեդիակրթության կենտրոնի հետ համատեղ նախաձեռնել է «Ապահով համացանց Հայաստան 2012» լայնածավալ ծրագիրը: Միամսյա ծրագրի շրջանակներում կվերապատրաստվեն ավագ դպրոցի մոտ 300 դասավանդողներ, իսկ բաց դասին կմասնակցեն ավելի քան 5000 աշակերտներ և մանկավարժական կրթություն ստացող ուսանողներ:
Ընկերությունից հայտնում են, որ այսօրվանից նաև Orange-ի խանութներում կարելի է ձեռք բերել ոչ միայն Kaspersky լավագույն հակավիրուսային ծրագրերը, այլ նաև անվտանգ ինտերնետի համաշխարհային առաջատարի «Kaspersky Internet Security» ծրագիրը, որը թույլ կտա ծնողներին առավելագույնս պաշտպանել իրենց երեխաներին ոչ պատշաճ բովանդակությամբ կայքէջերից: Kaspersky լաբորատորիայի հետ համագործակցությունը Orange-ը մեկնարկել էր դեռ սեպտեմբեր ամսին, երբ բոլոր բաժանորդներին հնարավորություն տրվեց անվճար փորձել Kaspersky հակավիրուսային ծրագրի արդյունավետությունը, իսկ այժմ ընկերությունն անում է ևս մեկ քայլ դեպի անվտանգ ինտերնետ:
«Անվտանգ ինտերնետի համաշխարհային առաջատարի` Kaspersky ընկերության հետ մեր համագործակցության շրջանակներում այսուհետ ինտերնետի մեր 70,000 բաժանորդները կարող են վերահսկել իրենց երեխաների մուտքն ինտերնետ: Սակայն միայն ծրագրային ապահովումներ առաջարկելը բավարար չէ, որպեսզի մեր բաժանորդները գտնվել լիարժեք անվտանգության մեջ: Մենք Հայաստանում մատուցում ենք ինտերնետի ծառայություններ, և շարժական ինտերնետի առաջատարի մեր դիրքը որոշակի պատասխանատվություն է հուշում` ինտերնետի անվտանգ օգտագործման առումով սպառողներին աջակցելու, կրթելու և ուղղորդելու համար: Կորպորատիվ պատասխանատվության մեր պարտականությունների շրջանակներում էլ ուրախությամբ միացել ենք այս լայնամասշտաբ ծրագրին, որի նպատակն է օգտագործողներին տալ ինտերնետի անվտանգ օգտագործման բանալիները», ասել է Orange-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան:
2012թ. հունվարի 19-ին Բրյուսելում Եվրամիության նախաձեռնությամբ տեղեկատվական և հեռահաղորդակցության 25 ընկերությունների կողմից ստորագրվեց « Անվտանգ ինտերնետ երեխաների համար » հռչակագիր, որով ընկերություններն արտահայտում են իրենց պատրաստակամությունը ապահովել անվտանգ ինտերնետ միջավայր, հատկապես երեխաների համար: Հռչակագիրը Ֆրանս Տելեկոմ Orange-ի հետ միասին ստորագրել են այնպիսի ընկերություններ, ինչպես Google, Facebook, Deutsche Telekom, RIM, Nokia, Telecom Italia, Vodafone և այլն:
«Վիրտուալ ցանցի և իրական կյանքի կանոնները շատ նման են եւ դրանց հետևելը ավելի արդյունավետ կդարձնի համացանցի օգտագործումը: Տրամադրելով անսահման եւ աննախադեպ հնարավորություններ` համացանցը պարունակում է նաեւ բազմաթիվ վտանգներ` հատկապես երեխաների համար:
Ավելին, երեխաներն ու պատանիներն իրենց ժամանակի մի զգալի մասը անցկացնում են այն վիրտուալ միջավայրում, որտեղ օգտակար բովանդակության հետ միասին կա նաև վտանգավոր բովանդակություն», նկատեց Մեդիակրթության կենտրոնի փոխտնօրեն Նարինե Խաչատրյանը:
Բոլոր նրանք, ովքեր անհանգստանում են իրենց երեխաների կողմից սպառված ինտերնետային բովանդակության բնույթով և անվտանգությամբ, կարող են այցելել www.safe.am կայքը, որտեղ տեղադրված են անհրաժեշտ տեղեկություններ եւ խորհուրդներ հայերեն լեզվով` ցանցից ապահով օգտվելու համար:
Մշակվել է ավելի քան 10 000 ուսումնական կայք եւ ստեղծվել 3000 ապահով ուսումնական կայքերի հղում պարունակող շտեմարան:
«Ապահով Ինտերնետ» ծրագիրը նվիրված է Ապահով Ինտերնետի միջազգային օրվան, որը նշվում է սկսած 2004-ից նշվում է յուրաքանչյուր տարվա երկրորդ ամսվա երկրորդ շաբաթվա երկրորդ օրը:: Համաեվրպական INSAFE նախաձեռնությունը, տարեցտարի ընդլայնվելով, մարդկանց համախբում է` պայքարելու ապօրինի, վնասակար եւ ոչ պատշաճ բովանդակության դեմ:

Orange joins safe internet day
More than 70 countries are celebrating Safe Internet Day today. This year, on the occasion of that day, Orange Armenia, joined Safe Internet Commitee for «Safe Internet Armenia 2012», a large-scale project. During this one-month project, around 300 teachers of high schools will be trained on the principles of interent safety, and more than 5000 schoolchildren and students of pedagogical universities will participate in open lessons on this topics.
Starting from today, Orange shops will make available to customers not only the best anti-virus programs from Kaspersky, but also another electronic package from this global leader of safe internet. The Kaspersky Internet Security program will allow parents to maximally protect their children from irrelevant and dangerous content. Orange began collaborating with Kaspersky Laboratory as early as September 2011, when all customers got the possibility to try, free of charge, the Kaspersky anti-virus program. Now the company is taking another step towards safe internet..
Bruno Duthoit, Orange Armenia CEO, said: «As part of our collaboration with Kaspersky Laboratory, the global leader in safe internet, our 70,000 internet customers can supervise the online activities of their children. However, offering a software solution is not enough in itself to ensure the complete online protection of our customers. In Armenia we provide internet services and our position of leader in mobile internet gives us the resposibility of supporting, educating and directing customers in the safe usage of the internet. In the scope of our corporate social responsibility we have joined this initiative with great pleasure, which aims at giving the keys of safe use of the internet.»
On 19 January 2012, through the initiative of the European Union, 25 companies from across the information and communications technology sector signed a declaration on «Safer Internet for Children» through which they have experssed their dedication to providing a safe online environment, especially for children. Along with France Telecom Orange, the declaration is signed by such companies as Google, Facebook, Deutsche Telekom, RIM, Nokia, Telecom Italia, Vodafone and others.
Narine Khachatryan, Deputy Director of Media Education center, said: «The rules of virtual network and real life are quite similar and if we follow them, the use of the internet will become more efficient. While giving infinite and unprecedented opportunities, the internet still contains many dangers, especially for children. Moreover, children and adolescents spend a lot of their time in the virtual space, where there along with a lot of useful material there is also dangerous content»
All those concerned for the nature and safety of the content their children consume on the internet can visit the website www.safe.am where all necessary information and advices about safe internet surfing can be found in the Armenian language. A collection of more than 10,000 educational sites and 3000 useful references has been created.
The «Safe Internet» program is dedicated to the world day of safe internet which has been celebrated since 2004 every year on the second day of the second week of the second month of the year. The European INSAFE initiative, which is spreading wider each year, is gathering people to comabt illegal, dangerous and improper online content.