Ես այլևս ինձ քաղբանտարկյալ չեմ համարում: Այսօրվա ասուլիսում նման հայտարարությամբ հանդես եկավ ՀԱԿ նախկին անդամ, 7-ի գործով անազատության մեջ հայտնված, ապա համեներմամբ ազատ արձակված, Վանո Սիրադեղյանի թիկնազորի նախկին պետ, «Վանոյի ճուտ» մականունով հայտնի Սուրեն Սիրունյանը:
Նա միաժամանակ հայտարարեց, թե դատական պրոցեսում ու մինչ այժմ արած իր ոչ մի հայտարարությունից չի հրաժարվում, համարում է, որ անազատության մեջ է եղել քաղաքական հայացքների համար:
«Մինչ այս համարում էի ինձ քաղբանտարկյալ, հիմա` ոչ, քանի որ էս երկրում Գագիկ Ջհանգիրյանն է որոշում, ով է քաղբանտրկյալ, ով` ոչ: Եվ ես ուզում եմ ենթարկվել Գագիկ Ջհանգիրյանի այդ որոշմանը»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ Ս. Սիրունյանը իր փաստաբան Վարդուհի Էլբակյանի հետ միասին երեկ դիմում է ուղարկել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան` մեկ տարի առաջ այդ կառույցին հասեցագրված իր գանգատը հետ վերցնելու նպատակով: Իսկ ավելի վաղ ՀԱԿ անդամ, նախկին զինդատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանը հայտարարել էր, որ եթե Սիրունյանը հետ վերցնի ՄԻԵԴ ուղարկված իր գանգատը, ապա կդադարի քաղբանտարկյալ համարվելուց:
Սիրունյանն այսօր նաև նշեց, որ արժեզրկվել է «քաղբանտրակյալ» տերմինը, քանի որ այլ քաղաքական ուժերից էլ մարդիկ են ձերբակալվում,սակայն քաղբանտարկյալ որակվում են միայն Հայ ազգային Կոնգրեսի ձերբակալված անդամները: Նրա խոսքով, իսկական քաղբանտարկյալ եղել է միայն Աշոտ Նավասարդյանը:
Ինչ վերաբերում է դիտարկմանը, թե Եվրադատարան դիմել էր իր ոտնահարված իրավունքների վերականգնման համար, ապա նա նկատեց. «Վստահ եղեք, որ կգա մի օր, այս երկրում կվերականգնեմ իմ իրավունքները»:

Я больше не считаю себя политзаключенным. С подобным заявлением выступил сегодня на пресс-конференции бывший член Армянского национального Конгресса (АНК), лишенный свободы по делу “7-ми”, но освобожденный по амнистии бывший руководитель службы охраны Вано Сирадегяна, известный по прозвищу “Ванои чут” Сурен Сирунян.
Он одновременно заявил, что не отказывается ни от одного своего заявления, начиная с судебного процесса и до сих пор, и считает, что в неволе оказался из-за политических взглядов.
“До этого момента считал себя политзаключенным, сейчас – нет, поскольку в этой стране Гагик Джангирян решает, кто политзаключенный, а кто нет. И я хочу подчиниться этому решению Гагика Джангиряна”, - сказал он.
Напомним, что Сурен Сирунян вместе со своим адвокатом Вардуи Элбакян вчера направили письмо в Европейский суд по правам человека с целью отозвать свою жалобу, направленную в эту структуру год назад. А гораздо ранее член АНК, бывший военный прокурор Гагик Джангирян заявлял, что если Сирунян отзовет направленную в Евросуд жалобу, то перестанет считаться политзаключенным.
Сирунян сегодня также отметил, что термин “политзаключенный” обесценился, поскольку арестовывают людей и из других политических сил, однако политзаключенными называются только арестованные члены АНК. По его словам, истинным политзаключенным был только Ашот Навасардян.
Что касается замечания, что он обратился в Евросуд для восстановления своих попранных прав, он отметил: “Будьте уверены, что придет день, когда в этой стране я восстановлю свои права”.