Հավակնորդների մրցաշարը կարող է կազմակերպվել Լոնդոնում
ՖԻԴԵ-ի փոխնախագահ Իլյա Լևիտովը ռուսաստանյան շախմատային ֆեդերացիայի պաշտոնական կայքում պատմել է Արաբական Միացյալ Էմիրություններում հանգստյան օրերին անցկացված ՖԻԴԵ-ի նախագահական խորհրդի նիստի մասին` շեշտելով, որ միջազգային ֆեդերացիան հստակ խաղացանկ չունի:
«Մինչև այժմ հայտնի չէ, թե որտեղ է անցկացվելու հավակնորդների մրցաշարը,- ասել է Լևիտովը:- Հենց դրա պատճառով էլ չգիտենք, թե երբ կազմակերպենք Սուպերեզրափակիչը, Օլիմպիադային նախապատրաստությունը, Տալի հուշամրցաշարը և այլն: Այդ հարցն այդպես էլ չլուծվեց»:
Լևիտովի խոսքերով` նախագահական խորհրդում քննարկվել է նաև «Ագոն» ընկերության առաջարկը` գնելու աշխարհի առաջնության, «Գրան Պրի» շարքի, աշխարհի գավաթի, հավակնորդների մրցաշարի և չեմպիոնական կոչման մրցախաղի իրավունքները: «Ագոնը» երաշխավորում է, որ կսահմանի մրցանակային հիմնադրամ և իր վրա կվերցնի կազմակերպման ողջ պատասխանատվությունը:
Այդ առաջարկը, սակայն, հուշում է նաև, որ անհրաժեշտ է զգույշ լինել:
«Ագոն» ընկերությունը, որը կազմավորվել է այս տարվա հունվարին, ինչ-որ օֆշորային գոտում, շախմատի հետ ընդհանրապես կապ չունի: Այն հիմնադրել է Էնդրյու Պոլսոնը` «Աֆիշա» հոլդինգի հիմնադիրներից մեկը: Առաջարկվող պայմանագիրը շահավետ է ՖԻԴԵ-ի համար, բայց կազմակերպման գործում փորձի լիակատար բացակայությունը կասկած է ներշնչում: Պարոն Պոլսոնը ներկա էր նախագահական խորհրդի նիստին: Նրա իրականացրած շնորհանդեսը հիասթափեցրեց: Կոնկրետ ոչ մի բան չկար, ընդհանուր բառեր էին շախմատը նոր մակարդակի հասցնելու վերաբերյալ և այլն: Կարծես թե ցանկանում է հսկայական գումարներ ներդնել շախմատում: Բայց այդ ներդրումների մոտիվացիան գաղտնի է մնում: Չի կարելի ասել, որ նա սիրում է շախմատը»,- շեշտել է Լևիտովը:
Նախագահական խորհուրդը որոշել է «Ագոնի» հետ համաձայնագիր ստորագրել միայն այն դեպքում, եթե պարզվի, որ այն չի հակասում CNC-ի հետ արդեն ստորագրված պայմանագրին:
Իլյա Լևիտովի խոսքերով` հավակնորդների մրցաշարի կազմակերպման տեղի ու ժամկետների հարցն այդպես էլ չի լուծվել: Հայտեր են ներկայացրել Ադրբեջանն ու Բուլղարիան: Իրավիճակն անհանգստացնում է: Նա կարծում է, որ Պոլսոնը մոտ ժամանակներս պետք է հստակեցնի իր գաղափարներն ու պլանները:
ՖԻԴԵ-ի նախագահի օգնական Բերիկ Բալգաբաևը, սակայն, «Twitter»-ի իր էջում «նախագահական խորհրդի նիստից փախած» Լևիտովին տեղեկացրել է, որ հավակնորդների մրցաշարն անցկացվելու է հոկտեմբերի 23-ից նոյեմբերի 13-ն ընկած ժամանակահատվածում, Լոնդոնում: ՖԻԴԵ-ի պաշտոնական կայքում, սակայն, այդ մասին որևէ տեղեկություն չկա:
Ավելի ուշ Բերիկ Բալգաբաևը հայտարարել է, որ հավակնորդների մրցաշարի կազմակերպման վայրի հարցում վերջնական որոշում դեռ չի կայացվել, սակայն գլխավոր թեկնածուն հենց Լոնդոնն է:
«ՖԻԴԵ-ն դեռ պաշտոնական որոշում չի կայացրել, քանի որ տեխնիկական բնույթի մի շարք հարցեր կան` կապված տեղի որոշման հարցի հետ,- Բալգաբաևի խոսքերը մեջբերել է «Ռ-Սպորտ» գործակալությունը:- ՖԻԴԵ-ի նախագահական խորհուրդը կազմակերպության ղեկավար Կիրսան Նիկոլաևիչ Իլյումժինովին հանձնարարել է, հաշվի առնելով այդ հարցերը, որոշում կայացնել և հրապարակել այն: Բայց կարելի է ասել, որ հավակնորդների մրցաշարի գլխավոր հավակնորդը Լոնդոնն է: Մրցաշարի կազմակերպմանը հավակնում են նաև Ադրբեջանն ու Բուլղարիան»:

Турнир претендентов может быть проведен в Лондоне. Баку в пролете?
Председатель правления Российской Шахматной Федерации, вице-президент ФИДЕ Илья Левитов на официальном сайте РШФ рассказал о состоявшемся на днях в Объединенных Арабских Эмиратах заседании Президентского Совета ФИДЕ.
И. Левитов в частности отметил, что на Совете обсуждалось предложение компании «Агон» выкупить права на весь цикл чемпионата мира – проведение Гран-При, Кубка мира, турнира претендентов и матча за корону. «Агон» гарантирует призовые фонды и берет на себя всю организацию, однако данное предложение, по словам Левитова, вызвало настороженность, поскольку эта компания создана лишь в январе этого года в какой-то оффшорной зоне, к шахматам и к спорту не имеет никакого отношения. Ее основателем является Эндрю Полсон (холдинг «Афиша»). Отмечается, что хотя само соглашение очень выгодно для ФИДЕ, но полное отсутствие опыта организации шахматных соревнований вызывает опасения. Более того, «мотивация этих вложений остается неизвестной, в любви к шахматам его (Э. Полсона. – Примеч. ред.) не заподозришь».
Президентский Совет в итоге решил подписать соглашение в том случае, если окажется, что оно не противоречит уже действующему соглашению ФИДЕ с CNC. В настоящее же время этот турнир, по мнению И. Левитова, «продолжает находиться в подвешенном состоянии». Илья Левитов не скрыл своей обеспокоенности и заявил, что Полсон «обязан в самое ближайшее время конкретизировать свои идеи и планы для широкой шахматной общественности».
Между тем, как передает «chess-news.ru», в открытом сообщении в сети микроблогов Твиттер помощник Президента ФИДЕ Берик Балгабаев «уведомил сбежавшего с президентского совета международной федерации председателя правления РШФ, вице-президента ФИДЕ Илью Левитова, что место и сроки проведения турнира претендентов – Лондон, с 23 октября по 13 ноября».
Напомним, что ранее армянский гроссмейстер Л. Аронян направил письмо руководству ФИДЕ, в котором говорилось о его отказе участвовать в турнире претендентов, в случае если оно все же будет проводиться в Баку. Л. Аронян приводил и причины такого решения.
«Я узнал из СМИ, что федерации шахмат Азербайджана и Болгарии представили заявку на проведение турнира претендентов. Хотел бы сообщить вам, что царящая в Азербайджане атмосфера и существующая между нашими странами постоянная напряженность делают невозможными мое участие в каком бы то ни было авторитетном турнире, проводимом в Азербайджане. А такое ответственное и важное мероприятие, как турнир претендентов на звание чемпиона мира, требует от участников душевного спокойствия и особой концентрации сил. Никакие обстоятельства, кроме связанных с шахматами, не должны мешать гроссмейстеру демонстрировать все, на что он способен. Чрезвычайно необходима благоприятная психологическая атмосфера, которая, к сожалению, на данный момент в Азербайджане не существует ни для кого из армян. Все участники должны быть в равных условиях, что невозможно в случае проведения турнира претендентов в Азербайджане. Гарантии безопасности и любая другая дополнительная поддержка не могут помочь в этой ситуации.
С учетом вышеизложенного, сообщаю, что буду рад принимать участие в турнире претендентов на звание чемпиона мира в любой другой стране, но мое участие в этом соревновании в Азербайджане исключается. Надеюсь, вы примете во внимание эти соображения, обсуждая вопрос о месте проведения турнира на президентском Совете», – говорилось в письме представителя Армении к руководству ФИДЕ.