«Ի՞նչ ա արել որ». Հրաչիկ Սարգսյանը` աշխատանքում թերացած դատավորների ցուցակում հայտնված Խալաթյանի մասին
Համաներման մասին որոշումը կատարելիս աշխատանքում թերացած 7 դատավորների հարցով Հայաստանի Արդարադատության խորհրդում (ԱԽ) նիստ դեռ չի կայացել: Այդ մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեց Արդարադատության խորհրդի աշխատակազմի ղեկավար Շողեր Վարդանյանը: «Խորհրդի որոշումները հրապարակային են, կտեղադրվեն կայքում», -հավելեց Վարդանյանը` հրաժարվելով ներկայացնել դատավորների անունները:
Արդարադատության խորհրդի կարգապահական հանձնաժողովը դեռ նախորդ տարվա վերջին հայտարարել էր, որ դեկտեմբերի 28-ին հարուցվել են թվով 7 կարգապահական վարույթներ, իսկ երկու դատավորների վերաբերյալ նյութերն ուղարկվել են ՀՀ դատարանների նախագահների խորհրդի էթիկայի հանձնաժողովի քննարկմանը: Պատճառը, ըստ նույն հայտարարության, այն էր, որ որոշ խախտումներ են կատարվել «Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակագրի 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի որոշման կիրառման պրակտիկայում: Արդարադատության նախարարությունը այնուհետև տեղեկացրեց, որ իրենց կատարած ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ 15 դատապարտյալի նկատմամբ համաներման ակտը չկիրառելը իրավաչափ չի եղել: Հիշեցնենք, որ արդարադատության նախարարությունն համապատասխան հանձնարարական էր ստացել Հանրապետության նախագահից` ուսումնասիրել համաներման կիրառման արդյունքում ծագած խնդիրները:
Ըստ ընթացակարգի, ԱԽ կարգապահական հանձնաժողովը հարուցում է վարույթ, հետո դատավորներից վերցվում են բացատրություններ, այնուհետև գործը ներկայացվում է Արդարադատության խորհրդի քննարկմանը:
Տարեսկզբին, մասնավորապես, արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը հայտարարել էր, որ մինչև փետրվարի կեսերը հայտնի կլինեն` որ դատավորներն են խախտում կատարել և ինչ պատիժ է սահմանվել նրանց նկատմամբ:
Panorama.am-ը ավելի վաղ հրապարակել էր աշխատանքում թերացած դատավորներից երկուսի անունները. նրանք էին` Լևոն Բեգլարի Ավետիսյանը, որը 2008 թվականից մինչ այժմ աշխատում է Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր և Տիգրան Շահենի Պետրոսյանը, որը 1999 թվականից առ այսօր զբաղեցնում է Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահի պաշտոնը։
Աշխատանքում թերացած դատավորների նույն ցանկում է հայտնվել նաև Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Վահե Խալաթյանը: «Համաներումը պետք է կիրառվեր այլ դատարանի կողմից, ինքն է կիրառել», -Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում մեկնաբանելով իր ղեկավարած դատարանի դատավոր Վահե Խալաթյանի գործողությունները ասաց ՀՀ դատավորների միության նախագահ, Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ Հրաչիկ Սարգսյանը։
Նրա խոսքով, Խալաթյանին ԱԽ-ից դեռ չեն կանչել, և նա նկատողություն չի ստացել: «Խորհրդի նիստ են նշանակում, նախապես տեղեկացնում են: Ես գիտեմ, որ նրան (Վահե Խալաթյանին-հեղ.) չեն կանչել, ուրեմն նորություն չունեն», -նկատեց Դատավորների միության նախագահը:
Նրա խոսքով, դատավորին կարգապահական վարույթ հարուցելը դեռ չի նշանակում, որ նա պետք է դադարեցնի աշխատանքը: «Վարույթ հարուցելը չի նշանակում, որ դատավորին պետք է հեռացնեն աշխատանքից: Էդ ի՞նչ ա արել, որ հեռացնեն: Նկատողություն կամ զգուշացում պիտի տան, որը դեռ չեն արել: Այնպես որ, լուրջ խախտում նա թույլ չի տվել», -հավելեց Հրաչիկ Սարգսյանը:
Նշենք, որ «Դատական օրենսգրքով», դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու մասին Արդարադատության խորհրդի որոշումները, ինչպես նաև դատավորին կալանավորելու, նրա լիազորությունները դադարեցնելու, նրան որպես մեղադրյալ ներգրավելու, դատական կարգով վարչական պատասխանատվության ենթարկելու համաձայնություն տալու մասին Հանրապետության Նախագահին առաջարկ ներկայացնելու վերաբերյալ Արդարադատության խորհրդի որոշումները վերջնական են, ուժի մեջ են մտնում Արդարադատության խորհրդի նիստում հրապարակման պահից և բողոքարկման ենթակա չեն:

Совет правосудия Армении пока не проводил заседания по вопросу 7 провинившихся судей
Совета правосудия Армении пока что не проводил заседания по вопросу 7 судей, в отношении которых ранее Дисциплинарная комиссия данной структуры возбудила дисциплинарные производства. Об этом Panorama.am сообщила глава аппарата Совета правосудия Шогер Варданян.
По ее словам, решения Совета правосудия публичны и будут непременно размещены на официальном сайте. При этом она отказалась называть имена этих судей.
Напомним, что в конце декабря 2011г. президент Армении Серж Саргсян на состоявшемся у него совещании поручил ответственным лицам разобраться с проблемой, возникшей в ходе применения приказа об амнистии. Как передавала пресс-служба министерства юстиции, дело в том, что, согласно данным самого ведомства, аппарата президента РА и Генпрокуратуры РА, неприменение приказа об амнистии в отношении 15 осужденных являлось неправомерным.
В тот же день пресс-служба Кассационного суда РА сообщила, что 28 декабря Дисциплинарная комиссия Совета правосудия возбудила семь дисциплинарных производств, а материалы касательно двух судей были направлены на рассмотрение Комиссии по этике при Совете председателей судов Армении.
Между тем, ранее Panorama.am стали известны имена двух из семи судей, которые, согласно сообщениям соответствующих ведомств, допустили упущения в ходе своей деятельности: это Левон Бегларович Аветисян, который с 2008г. является судьей суда общей юрисдикции административных районов Еревана Арабкир и Канакер-Зейтун, и Тигран Шагенович Петросян, с 1999г. занимающий должность председателя суда общей юрисдикции административного района Еревана Малатия-Себастия.
Ранее министр юстиции Армении Грайр Товмасян также отказался назвать журналистам имена судей, в отношении которых ранее Дисциплинарная комиссия Совета правосудия возбудила дисциплинарные производства. «Имена судей не помню, однако полагаю, что до конца февраля все станет ясно», – отметил Г. Товмасян. По его словам, Совет правосудия «обсуждает вопросы в условиях секретности в присутствии министра юстиции». О решении общественность соответственно известят в середине февраля.
Отметим также, что в списке провинившихся и судья суда общей юрисдикции Армавирской области РА Ваге Халатян. В беседе с корреспондентом Panorama.am председатель данного суда и одновременно глава Союза судей Армении Грачик Саргсян, комментируя действия В. Халатяна, сказал: «Амнистию должен был применить другой суд, однако применил он». По его словам, В. Халатяна пока не вызывали в Совет правосудия и он пока не получал выговора.
При этом Г. Саргсян подчеркнул, что возбуждение дисциплинарного производства в отношении судьи еще не означает, что тот должен сложить полномочия или должен быть уволен.
«Это что он такого сделал, чтобы его отстранили от должности? Получит замечание или выговор, чего пока не сделали. Так что, серьезного нарушения он не допускал», – добавил Г. Саргсян.