Կ.Հակոբյան. «Մշակույթի բոլոր  նախարարները շեղվել են իրենց բուն պարտականություններից»
«Մշակույթի նախարարության պարտականությունը ոչ թե էկոնոմիկայի նախարարության աշխատանքներին օժանդակելն է, այլ մեր մշակութային արժեքների պահպանելը», - այսօր ասուլիսի ժամանակ կարծիք հայտնեց «Ժառանգություն» կուսակցության վարչության քարտուղար Կարինե Հակոբյանը` մեկնաբանելով ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի հայտարարությունը, թե Թեղուտում գտնվող հուշարձանները կտեղափոխվեն և կհանձնվեն պահպանության։ «Ցավալի է, որ մշակույթի նախարարությունը դարձյալ իր դերում չէ», - ասաց նա:
Ըստ բանախոսի, մշակույթի նախարարությունը պետք է իր վերաբերմունքն արտահայտեր դեռ 2006 թվականին, երբ Թեղուտի հետ կապված պայմանագրեր ստորագրվեցին:
«Նախարարությունն այն ժամանակ պետք է հանդես գար բողոքով: Նա պիտի դեմ լիներ դրան, որովհետև վտանգվում են շատ արժեքավոր մշակութային կոթողներ, որոնց թվում` բրոնզեդարյան հնագիտական բնակավայրը: Ստացվում է, որ հանուն քիմիական թափոնների մենք վերացնում ենք ոչ միայն բնությունը, այլ նաև` մեր պատմությունն ու մշակույթը», - ասաց Կ.Հակոբյանը:
«Ժառանգության» վարչության քարտուղարի խոսքով` նախարար Պողոսյանի հայտարարությունը ոչ թե հիմնախնդրի լուծման տարբերակն է, այլ հանցագործություն:
«Մշակութային կոթողը`լինի դա հուշարձան կամ եկեղեցի, գոյություն ունի իր միջավայրում: Սա մատիտ չէ, որ մի տեղից մյուսը տեղափոխվի: Իսկ մշակույթի նախարարության պարտականությունն է բողոքել և պաշտպանել մշակույթի արժեքները. այդ հնազանդությունն իմ համար անհասկանալի է», - ասաց Կ.Հակոբյանը:
Ըստ բանախոսի, մշակույթի արժեքների հանդեպ նման վերաբերմունքը ոչ թե գործող նախարարից է, այլ, ընդհանրապես` մշակույթի պահպանման հստակ քաղաքականության և համապատասխան օրենսդրության բացակայությունից:
«Ես չեմ ուզում, որ այս խնդիրն կապեք միայն ներկայիս նախարարի հետ: Մշակույթի բոլոր նախարարները շեղվել են իրենց բուն պարտականություններից»,– ասաց Կ.Հակոբյանը:

К. Акопян: Все министры культуры Армении отвлекались от своих истинных обязанностей
Обязанность министерства культуры не содействовать работе министерства экономики, а сохранять культурные ценности. Такое напоминание на сегодняшней пресс-конференции в Ереване озвучила ведомству секретарь правления партии «Наследие» Карине Акопян, комментируя заявление министра культуры РА Асмик Погосян о том, что находящиеся в Техуте памятники будут перемещены и сданы на хранение.
«Печально, что министерство культуры в очередной раз не выполняет своего дела», - отметила она.
По словам Карине Акопян, министерство культуры должно было выразить свое отношение еще в 2006 году, когда были подписаны договоры по проблеме Техута.
«Министерство тогда должно было выступить с протестом против этого, так как угрозе подвергаются ценные культурные памятники, в числе которых археологическая местность бронзового века. Выходит, что ради химических отходов мы уничтожаем не только природу, но и нашу историю и культуру», - сказала представительница оппозиционной партии.
Она также подчеркнула, что заявление А. Погосян является «не вариантом решения проблемы, а преступлением».
«Культурный памятник или церковь существуют в своей среде. Это не карандаш, чтобы его перемещали с одного места на другое. А обязанность министерства культуры – протестовать и защищать культурные ценности: подобное повиновение непонятно для меня», – подчеркнула К. Акопян и добавила, что такое отношение к культурным ценностям исходит не от действующего министра, а является следствием отсутствия четкой политики сохранения культуры и соответствующего законодательства в целом.
«Не хочу, чтобы мы связывали эту проблему лишь с нынешним министром. Все министры культуры отвлекались от своих истинных обязанностей», – резюмировала Карине Акопян.