Ազգային կինոյի մրցանակաբաշխության 12 անվանակարգերում հավակնորդ 36 ֆիլմերը հայտնի են
ՀՀ վաստակավոր դերասան Սոս Սարգսյանի գլխավորած Ազգային կինոյի մրցանակաբաշխության հեղինակավոր ժյուրին, փակ գաղտնի քվեարկությամբ արդեն ընտրել է 12 անվանակարգերում հավակնորդ 36 ֆիլմերը: Քվեարկությունը տեղի է ունեցել նախապես կազմված անկախ հաշվիչ հանձնաժողովի ներկայությամբ: Այս մասին Panorama.am-ը տեղեկացավ Ազգային կինոկենտրոնից:
Նշենք, որ Հայաստանում առաջին անգամ է անցկացվելու Ազգային կինոյի մրցանակաբաշխությունը, որը հայ կինեմատոգրաֆիստների աշխատանքների ամենամյա ստեղծագործական բաց մրցույթ է: Ազգային կինոյի մրցանակաբաշխությունն ստեղծվել է ազգային կինոարտադրության խթանման ու զարգացման, նոր անունների բացահայտման, հայ հանդիսատեսին կինոթատրոններ վերադարձնելու, երկրի կինոգործիչներին համախմբելու, կինոարտադրության նոր նախագծերին օժանդակելու, ազգային կինոարտադրության լավագույն ավանդույթները պահպանելու նպատակով: Առաջին մրցանակաբաշխության համար ընդունվել են 1991-2011թթ. միայն Հայաստանում նկարահանված ֆիլմերը: Մրցույթին մասնակցության հայտ ներկայացված 103 ֆիլմերը` հեղինակների հայեցողությամբ առաջադրվել էին 12 անվանակարգերում: Բացի հիմնական անվանակարգերից շնորհվելու է հատուկ մրցանակ հայկական կինոյի զարգացման մեջ ունեցած ավանդի համար:
«Լավագույն խաղարկային ֆիլմ» անվանակարգում ներկայացված 20 հայտից երեքը դարձել են հավակնորդներ. ռեժիսորներ Առնոլդ Աղաբաբովի, Սուրեն Բաբայանի և Վիգեն Չալդրանյանի «Որտե՞ղ էիր, մարդ Աստծո», «Ժանո» և «Ձայն բարբառո…» ֆիլմերը:
«Լավագույն ռեժիսոր» անվանակարգում ներկայացված 18 հայտից քվեարկության արդյունքում հավակնորդներ են դարձել` ռեժիսորներ Հարություն Խաչատրայանը («Սահման»), Դմիտրի Կեսայանցը («Անիծվածները») և Վիգեն Չալդրանյանը («Ձայն Բարբառո…»):
«Լավագույն օպերատոր» անվանակարգում ներկայացված 15 հայտից քվերակության արդյունքում ընտրվել են «Որտեղ էիր, մարդ Աստծո», «Վավերագրողը» և «Սահման» ֆիլմերի օպերատորները` Լևոն Աթոյանցը, Վահագն Տեր-Հակոբյանը և Վրեժ Պետրոսյանը:
«Լավագույն սցենարի հեղինակ» անվանակարգի համար ներկայացված 21 ֆիլմից ընտրվել են Առնոլդ Աղաբաբով – Զորայր Խալափյան, Միքայել Ստամբոլցյան-Հարություն Խաչատրյան, Վիգեն Չալդրանյան-Ա.Այվազյան-Ա.Ստեփանյան` «Որտեղ էիր, մարդ Աստծո», «Պոետի վերադարձը» և «Ձայն բարբառո…» ֆիլմերի սցենարիստները:
«Լավագույն նկարիչ» անվանակարգում ներկայացված 9 հայտից ընտրվել են «Քրմուհին», «Ժանո» և «Մի նայիր հայելուն» ֆիլմերի նկարիչներ` Վիգեն Չալդրանյան-Վարդան Սեդրակայան և Վարդան Սեդրակայանը մյուս 2 ֆիլմերից:
«Լավագույն կոմպոզիտոր» անվանակարգում ներկայացված 18 ֆիլմից ընտրվել են Վահագն Հայրապետյանը, Վաչե Շարաֆյանը և Յուրի Հարությունյանը` «Խճճված զուգահեռներ», «Մաեստրո» և «Որտեղ էիր, մարդ Աստծո» ֆիլմերից:
«Լավագույն դերասանուհի» անվանակարգում ներկայացված 10 հայտից ընտրվել են Աննա Էլբակյանը, Անահիտ Հարությունյանը և Ռուզան Վիթ Մեսրոպյանը` «Որտեղ էիր, մարդ Աստծո», «Ուրախ ավտոբուս» և «Քրմուհին» ֆիլմերից:
«Լավագույն դերասան» անվանակարգում առաջադրված 20 հայտից քվերակության արդյունքում ընտրվել են Ժան Պիեր Նշանյանը, Նիկոլայ Ծատուրյանը և Միքայել Պողոսյանը «Ժանո», «Ընկեր Փանջունի» և «Երեւան, ջան» ֆիլմերից:
«Լավագույն կարճամետրաժ ֆիլմ» անվանակարգի համար ներկայացված 24 ֆիլմերից ընտրվել են Գագիկ Հարությունյանի «Յարխուշտա», Վահե Գևորգյանցի «Մեծ տոն» և Արման Չիլինգարյանի «Ցատկերթ» ֆիլմերը:
«Լավագույն վավերագրական ֆիլմ» անվանակարգում ներկայացված են եղել թվով ամենաշատ` 36 հայտերը, որոնցից ժուրին ընտրել է Էդգար Բաղդասարյանի «Արարատից Սիոն», Վարդան Հովհաննիսյանի «Պատմություններ պատերազմի և խաղաղության մասին» և Հովիկ Հախվերդյանի «Նարեկացի որոնելիս» ֆիլմերը:
«Լավագույն անիմացիոն ֆիլմ» անվանակարգի համար ներկայացված 10 հայտից ընտրվել են Դավիթ Սահակյանի «Հայրեններ», Արման Մանարյանի «Սասունցի Դավիթ» և Գայանե Մարտիրոսյանի «Տարաշխարհիկները» ֆիլմերը:
«Լավագույն դեբյուտ» անվանակարգում ներկայացված 13 հայտից ընտրվել են Հովհաննես Գալստյանի «Խճճված զուգահեռներ», Գուժ Թադևոսյանի «Մարգար պապ» և Արտակ Իգիթյանի և Վահան Ստեփանյանի «Վանա ծովուն արշալույսը» ֆիլմերը:
Ազգային կինոյի զարգացման հիմնադրամի, «Օրանժ Արմենիա» ընկերության և Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի նախաձեռնությամբ իրականացվող Ազգային կինոյի մրցանակաբաշխության վերջնական հաղթողները` 12 լավագույնները հայտնի կդառնան մարտի 18-ին` Ալ.Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում կայանալիք հանդիսավոր երեկոյի ժամանակ:
Հավակնորդ բոլոր ֆիլմերը մինչև մրցանակաբաշխության օրը կցուցադրվեն «Նաիրի» կինոթատրոնում և հեռուստատեսությամբ, նախապես կազմված ցանկի համաձայն:

Известны 36 фильмов-претендентов на премию “Национальное кино” в 12 номинациях
Авторитетное жюри премии Национальное кино, возглавляемое заслуженным артистом РА Сосом Саркисяном, по итогам закрытого тайного голосования выбрало 36 фильмов- претендентов в 12 номинациях. Голосование проводилось в присутствии заранее сформированной независимой счетной комиссии. Об этом Panorama.am сообщили в Национальном киноцентре.
Отметим, что в Армении впервые будет проводиться награждение премией Национальное кино, которое является ежегодным открытым творческим конкурсом работ армянских кинематографистов. Вручение премий Национальное кино было создано с целью стимулирования и развития национальной киноиндустрии, открытия новых имен, возвращения в кинотеатры армянского зрителя, объединения кинодеятелей страны, содействия новым проектам киноиндустрии, сохранения лучших традиций национального кино. Для первого вручения наград премии Национальное кино приняты заявки фильмов 1991-2011 гг., снятых только в Армении. На участие в конкурсе заявлены 103 фильма, выдвинутых по усмотрению авторов на 12 номинаций. Кроме основных номинаций, будет специальный приз за вклад в дело развития армянского кино.
В номинации “Лучший игровой фильм” из представленных 20 заявок выбраны 3 претендента: фильмы “Где ты был, человек Божий?”, “Жано” и “Глас вопиющий…” режиссеров Арнольда Агабабова, Сурена Бабаяна и Вигена Чалдраняна.
Из представленных в номинации “Лучший режиссер” 18 заявок по итогам голосования претендентами стали режиссеры Арутюн Хачатрян (“Граница”), Дмитрий Кесаянц (“Проклятые”) и Виген Чалдранян (“Глас вопиющего…”).
В номинации “Лучший оператор” из 15 заявок претендентами стали операторы фильмов “Где ты был, человек Божий?”, “Документалист” и “Граница” Левон Атоянц, Ваагн Тер-Акопян и Вреж Петросян.
В номинации “Автор лучшего сценария” из 21 заявки выбраны сценаристы фильмов “Где ты был, человек Божий?”, “Возвращение поэта” и “Глас вопиющий…” Арнольд Агабабов – Зорайр Халапян, Микаэл Стамболцян – Арутюн Хачатрян, Виген Чалдранян – А. Айвазян – А. Степанян.
В номинации “Лучший художник” из представленных 9 заявок выбраны художники фильмов “Жрица”, “Жано” и “Не смотри в зеркало” Виген Чалдранян – Вардан Седракян и Вардан Седракян за 2 других фильма.
В номинации “Лучший композитор” из представленных 18 фильмов выбраны композиторы картин “Переплетенные параллели”, “Маэстро” и “Где ты был, человек Божий?” Ваагн Айрапетян, Ваче Шарафян и Юрий Арутюнян.
В номинации “Лучшая актриса” из представленных 10 заявок выбраны Анна Элбакян, Анаит Арутюнян и Рузан Вит Месропян за роли в фильмах “Где ты был, человек Божий?”, “Веселый автобус” и “Жрица”.
В номинации “Лучший актер” из представленных 20 заявок выбраны актеры Жан-Пьер Ншанян, Николай Цатурян и Микаэл Погосян за фильмы “Жано”, “Товарищ Панджуни” и “Ереван, джан”.
В номинации “Лучший короткометражный фильм” из представленных 24-х выбраны “Ярхушта” Гагика Арутюняна, “Большой праздник” Ваге Геворкянца и “Марш-бросок” Армана Чилингаряна.
В номинации “Лучший документальный фильм” было представлено наибольшее число заявок – 36, из которых выбраны “От Арарата до Сиона” Эдгара Багдасаряна, “Истории о войне и мире” Вардана Ованнисяна и “В поисках Нарекаци” Овика Ахвердяна.
В номинации “Лучший анимационный фильм” из представленных 10 выбраны “Айрены” Давида Саакяна, “Давид Сасунский” Армана Манаряна и “Пришельцы” Гаяне Мартиросян.
В номинации “Лучший дебют” из представленных 13 выбраны “Переплетенные параллели” Ованнеса Галстяна, “Дед Маркар” Гужа Тадевосяна и “Рассвет над озером Ван” Артака Игитяна и Ваана Степаняна.
Окончательные победители премии Национальное кино, которая проводится по инициативе Фонда развития национального кино, компании Orange Armenia и Национального киноцентра Армении, 12 лучших станут известны 18 марта во время предстоящего торжественного вечера в Национальном академическом театре оперы и балета им. Ал. Спендиарова.
Все фильмы-претенденты до дня вручения премии будут показаны в кинотеатре “Наири” и по телевидению, согласно заранее составленному списку.