Հիշատակի հանդիսություն և գրքի շնորհանդես՝ նվիրված Սերգեյ Իսրայելյանի ծննդյան 75-ամյակին
Հայաստանի կինոմատոգրաֆիստների միության նախաձեռնությամբ փետրվարի 11-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում կկայանա հիշատակի հանդիսություն նվիրված բեմադրող օպերատոր և ռեժիսոր, ՀՀ ժողովրդական արտիստ, պետական մրցանակի դափնեկիր, պրոֆեսոր Սերգեյ Խորենի Իսրայելյանի ծննդյան 75-ամյակին: Երեկոյի ընթացքում տեղի կունենա ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ հրատարակված Էդուարդ Համբարձումյանի «Սերգեյ Իսրայելյան. վարպետի գործը» գրքի շնորհանդեսը: Այս մասին Panorama.am-ը տեղեկացավ մշակույթի նախարարությունից:
Սերգեյ Իսրայելյանն իր օպերատորական աշխատանքներով փայլել է ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ ողջ Խորհրդային Միությունում: Նրա աշխատանքներից են բոլորի կողմից սիրված «Խաթաբալան», Թումանյանի «Հեքիաթները», «Եռանկյունին», «Նահապետը», «Կտոր մը երկինքը» և այլ ֆիլմեր:
Սերգեյ Իսրայելյանը հայտնի է նաև իր ռեժիսորական աշխատանքներով. «Գիքոր», «Ճերմակ անուրջներ», «Պատանդները» և այլն:
Սերգեյ Իսրայելյանը 1955 թ. աշխատել է «Հայֆիլմ» կինոստուդիայում, 1965 թ. ավարտել է Կինեմատոգրաֆիայի համամիութենական պետական ինստիտուտը: 1977 թ. արժանացել է ՀԽՍՀ արվեստի վաստակավոր գործչի, 1987 թ.՝ ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստի կոչմանը:
1987-2003 թթ. եղել է Հայաստանի կինոմատոգրաֆիստների միության նախագահ: 1988 թ. դասավանդել է Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական ինստիտուտում:

По случаю 75-летия Сергея Исраеляна в Ереване состоится торжественный вечер памяти
По инициативе Союза кинематографистов Армении 11 февраля в кинотеатре «Москва» состоится торжественный вечер памяти, посвященный 75-летию оператора-постановщика и режиссера, народного артиста Армении, лауреата государственной премии, профессора Сергея Исраеляна.
Как сообщили в пресс-службе министерства культуры РА, в ходе вечера состоится презентация книги Эдуарда Амбарцумяна «Сергей Исраелян: дело мастера», изданной при содействии министерства культуры РА.
Своей операторской работой Сергей Исраелян блистал как в Армении, так и во всем Советском Союзе. В числе его работ полюбившиеся всем «Хатабала», «Сказки» Туманяна, «Треугольник», «Наапет», «Кусочек неба» и другие фильмы.
Сергей Исраелян известен также своими режиссерскими работами: «Гикор», «Белые грезы», «Загнанные» и др.
Сергей Исраелян родился 11 февраля 1937 года в Казахе (Азербайджан).
Окончил операторский факультет ВГИКа (1965, мастерская Александра Симонова).
В 1955—1963 годах — помощник оператора, ассистент оператора, с 1963 года — оператор киностудии «Арменфильм». Доцент Ереванского пединститута имени Абовяна.