Նախարարը հանդիպել է ԵՄ պատվիրակության ղեկավարին
Գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը նախօրեին ընդունել է ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության նորանշանակ ղեկավար, դեսպան Տրայան Լավրենտյու Հրիսթեային` վերջինիս խնդրանքով: Այցը պաշտոնական բնույթ չէր կրում, այդուհանդերձ, տեղեկացնում են նախարարության լրատվական ծառայությունից, նախարարը եվրոպացի պաշտոնյային հանգամանորեն ներկայացրել է ՀՀ գյուղատնտեսության ցուցանիշները, ԵՄ-Հայաստան համագործակցության շրջանակներում Հայաստանի գյուղատնտեսությունում իրականացվող ծրագրերը և այն ոլորտները, ուր առաջիկայում նախատեսվում են համագործակցության նոր հեռանկարներ:
Նշվել է, որ 2009–2011 թ-ի ընթացքում Եվրոպական հարևանության քաղաքականության գործողությունների ծրագրի շրջանակներում իրականացված աշխատանքներն ընթացել են երկու կարևորագույն ուղղություններով` «Գյուղատնտեսության զարգացման և արտադրության խթանում» և «Սանիտարական և բուսասանիտարական հարցեր»:
Այդ ընթացքում ընդունված և մշակվող իրավական ակտերից նախարարը հատկապես կարևորել է հետևյալները.
«ՀՀ գյուղի և գյուղատնտեսության 2010-2020 թթ. կայուն զարգացման ռազմավարությունը և ՀՀ գյուղի և գյուղատնտեսության 2010-2020 թթ. կայուն զարգացման ռազմավարության կատարումն ապահովող միջոցառումների ցանկը հաստատելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշումը, «Գյուղատնտեսության տեխնիկական վերազինման և գյուղատնտեսական տեխնիկայի օգտագործման արդյունավետության բարձրացման հայեցակարգին հավանություն տալու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծը և այլն:
Անդրադարձ է եղել նաև նրան, որ ՀՀ-ԵՄ խորը և համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագրի շրջանակներում ընթացիկ տարում կսկսվեն սննդամթերքի անվտանգության, անասնաբուժության և բուսասանիտարիայի, ինչպես նաև գյուղատնտեսության և ագրովերամշակման ոլորտների ՀՀ օրենսդրությունը ԵՄ օրենսդրությանը մոտարկելու աշխատանքները:
Դեսպան Հրիսթեան իր հերթին պատրաստակամություն հայտնեց օժանդակել ԵՄ-Հայաստան համագործակցության շրջանակներում Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտում իրականացվող ծրագրերի իրագործմանն ու նպաստել արդյունավետ համագործակցության հետագա ընդլայնմանը:

Министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян накануне принял новоназначенного руководителя миссии ЕС в Армении, посла Траяна Лаврентиу Христеа по просьбе последнего. Визит носил неофициальный характер, тем не менее, как сообщают из пресс-службы Минсельхоза, министр подробно представил европейскому чиновнику показатели сельского хозяйства РА, реализуемые в Армении сельскохозяйственные программы в рамках сотрудничества Армения-ЕС и те сферы, в которых в будущем предусматриваются новые перспективы сотрудничества.
Отмечено, что в течение 2009-2011 гг. проведенные в рамках программы действий Европейской политики соседства работы осуществлялись по двум основным направлениям – “Развитие сельского хозяйства и стимулирование производства” и “Санитарные и фитосанитарные вопросы”. Среди принятых и разрабатываемых в течение этого периода правовых актов министр придал особую важность следующим: решение правительства РА “Стратегия стабильного развития села и сельского хозяйства РА 2010-2020 гг. и об утверждении списка мероприятий, обеспечивающих реализацию стратегии стабильного развития села и сельского хозяйства РА 2010-2020 гг.” и проект решения правительства РА “О переоснащении сельскохозяйственной техники и об одобрении концепции по повышению эффективности использования сельскохозяйственной техники” и др.
Стороны также коснулись того, что в рамках соглашения о глубокой и всесторонней свободной торговле ЕС-РА в текущем году начнутся работы по привидению законодательства РА в соответствие с законодательством ЕС в таких сферах, как безопасность продуктов питания, ветеринария и фитосанитарная сфера, также сельского хозяйства и агропромышленной переработки.
В свою очередь посол Христеа выразил готовность содействовать в реализации осуществляемых в сфере сельского хозяйства Армении программ в рамках сотрудничества Армения-ЕС и дальнейшему расширению эффективного сотрудничества.