Անգլիական ֆուտբոլային ասոցիացիան հերքել է հաղորդումներն այն մասին, որ պայմանագրի վաղաժամ լուծարման համար, որպես փոխհատուցում, Կապելլոյին 1,5 մլն ֆունտ ստեռլինգ պետք է վճարի:
Կապելլոն ԱՖԱ-ի հետ պայմանագրով տարեկան 6 մլն ֆունտ ստեռլինգ էր վաստակում: Քանի որ նրա պայմանագրի ժամկետը պետք է ավարտվեր 6 ամիս անց, բրիտանական լրատվամիջոցներում կարծիք է հայտնվել, որ երկրի ֆուտբոլային ֆեդերացիան ստիպված կլինի փոխհատուցում վճարել:
Ավելի հաճախ նշվում է 1,5 մլն ֆունտ ստեռլինգի մասին, սակայն ԱՖԱ-ն հայտարարել է, որ այդ տեղեկատվությունը չի համապատասխանում իրականությանը:

The FA have rejected claims they paid £1.5million in compensation to Fabio Capello following the Italian's resignation as England coach, the Mirror Football reported.
Capello has been on a £6million-a-year contract since first being appointed as Steve McClaren's successor in December 2007.
As he still had five months remaining on that deal when he told FA chairman David Bernstein of his intention to leave following their meeting at Wembley on Wednesday afternoon, speculation has been rife as to the size of his pay-off.
It has been widely reported Capello has received £1.5million but the FA have confirmed this figure is wide of the mark.