Քննիչները խայտառակ որակ ունեն, քրեական գործերից նողկանք եմ ապրում. Ռուբեն Սահակյանի հարցազրույցը
Փաստաբանների պալատի նախագահ Ռուբեն Սահակյանը առաջիկա 4 տարիների ընթացքում իրականացվելիք դատաիրավական բարեփոխումների ծրագրի հետ կապված մեծ հույսեր ունի: Նա ինքն իրեն ժամանակ է տվել` մինչև հունիս, եթե ոչ մի դրական առաջընթաց չարձանագրվի, նա կդադարի հույսը դնել այդ ծրագրի բարեհաջող իրականացման վրա:
Ներկայացնում ենք Ռուբեն Սահակյանի հետ Panorama.am-ի հարցազրույցը
-2012-2016 թվականներին դատաիրավական բարեփոխումների ծրագիր է իրականացվելու, ի՞նչ հույսեր ունեք:
-Քանի որ ծրագիրը նոր է սկսվելու իրականացվել և հիմա փետրվարի առաջին տասնօրյակն է ես չեմ կարող ասել` կիրականացվի, թե ոչ: Համենայնդեպս, վճռականություն, որ դատաիրավական բարեփոխումների ծրագիրը իրականացվի կերևա, երբ այն սկսվի իրագործվել: Մենք այդ ծրագրում որոշակի փոփոխություն ենք նախապատրաստում մտցնել, թե ինչպիսի փոփոխություն, հիմա չեմ ասի, որովհետև փաստաբանները վրան աշխատում են: Հույսերը ինձ մոտ շատ մեծ են, որովհետև իմ հանդիպած պաշտոնատար անձանց վճռականությունն եմ տեսնում: Տեսնում եմ, որ այն ինչ կձեռնարկեն, տալու է իր արդյունքը: Չլինի՞ վճռական քայլ, չի լինի արդյունքը: Դա կմնա նույն թղթի վրա: Ինչպես եղել է տարիներ շարունակ: Մենք ունենք հոյակապ օրենքներ, ճիշտ է, դրանց մեջ կան որոշ թերություններ: Բայց դա չէ, որ դատաիրավական բարեփոխումները չեն հասնում արդյունքի, այլ եղած դրականը չկիրառելը: Մենք ունենք օրենք, որն ասում է` մի կալանավորիր անձին, եթե չկան հիմքեր: Ինչու եք կալանավորում, եթե չկա հիմք, ինչու եք այդպես վարվում: Ուրեմն ոչ թե օրենքի լավ ու վատի խնդիր ա, այլ օրենքը կիրառելու խնդիր է:
-Այդ ծրագրի հետ կապված Արդարադատության նախարարը բազմիցս է հայտարարել, որ փորձելու են այնպես անել, որ դատական համակարգի հանդեպ հասարակության անվստահության տոկոսը իջեցնեն: Ի՞նչ եք կարծում, ի՞նչ կստացվի
-Եթե դատաիրավական բարեփոխումներն իրականացվեն ճիշտ այնպես, ինչպես նախատեսված է, իհարկե, հասարակության վստահությունը դատարանի նկատմամբ աճ կապրի: Ես համամիտ եմ պարոն նախարարի հետ: Ես իմ առջև մինչև հունիս ամիսը ժամանակ եմ դրել` եթե կտեսնեմ քայլերը, եթե կտեսնեմ, որ մեր միջնորդությունները տեղ են հասնում, եթե կտեսնեմ, որ արված միջնորդությունը քննարկվում և բավարարվում է օրենքի տառին համապատասխան կամ մերժվում է, բայց կրկին օրենքի տառին համապատասխան, կասեմ, որ դատաիրավական բարեփոխումներն սկսել են, կասեմ, որ դատական մարմիններում, փաստաբանների մոտ գիտակցության դրական փոփոխություն է տեղի ունեցել, գործողությունները իրականացվում են օրենքի տառին համապատասխան: Իսկ եթե մնալու է նույնը և պետք է մերժի ու ասի, որ քո միջնորդությունը անհիմն է ու չպատճառաբանի կամ բերի ծիծաղելի հիմնավորումներ, ապա ես կասեմ, որ բարեփոխումները արդյունք չտվեցին, համենայնդեպս, վեց ամիսների ընթացքում: Հարկավոր է որոշ բան վերանայել, չի կարելի այսպես շարժվել: Մենք արդեն գիտենք բոլոր թերությունները, ինչքան կարելի է դատաիրավական բարեփոխումներ իրականացնել:
-Հիշում եմ Մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ ձեր կազմակերպած ֆորումում դուք հայտարարեցիք, որ քննիչների որակը, պրոֆեսիոնալիզմի մակարդակը «խայտառակ ցածր» է: Շարունակո՞ւմ եք մնալ նույն կարծիքին
-Այո, այսօր էլ նույն կարծիքին եմ: Հարկավոր է միջոցներ ձեռնարկել, որպեսզի քննիչները ցանկանան մնալ քննչական ապարատում: Ցանկացողներ գնալ քննչական ապարատ շատ կան, բայց հարկավոր է պատրաստել նրանց: Քննչական ապարատի լավագույն տոկոսը գնան, նրանց փոխարեն գան 80 տոկոսը գան նոր մարդիկ, քննչական ապարատը կկործանվի, որովհետև նոր մարդիկ պատրաստ չեն իրականացնել իրենց պարտականությունը օրենքին ճիշտ համապատասխան, չունեն փորձ: Էն քսան տոկոսը որ կա էլի անփորձներ են, լավերը գնում են: Էսօր փաստաբանական պալատը համալրվել է լավագույն քննիչներով: Եթե լավագույն քննիչները գտնվում են Փաստաբանների պալատում, ուրեմն ոչ այնքան փորձառուները մնացել են քննչական ապարատում և թույլ են տալիս խախտումը խախտման հետևից: Ես այսօր ծանոթանում եմ քրեական գործի նյութերին և նողկանք եմ ապրում` տասնյակ հարյուրավոր հարցեր, որոնք պետք է տային հարցը պարզաբանելու համար, չեն տվել: Ուղղակի ինտելեկտը չի բավարարել: Մեզ` փաստաբաններիս համար շատ ավելի շահեկան կլինի աշխատել գրագետ իրավաբանի հետ, վարույթ իրականացնող մարմնի գրագետ ներկայացուցչի հետ, որ կարողանամ նրա հետ գործնական-մասնագիտական բանավեճի մեջ մտնել, որ նա հասկանա` ինչ եմ ես ուզում իմ միջնորդությամբ: Այսպես աշխատել չի լինի, հարկավոր է ինչ-որ միջոց գտնել, որ քննիչների աշխատավարձը բարձրացվի, որպեսզի նրանք չփախնեն այդ համակարգից: Բացի այդ, հաճախ կազմակերպել պարտադիր, շարունակական դասընթացներ, որոնք, օրինակ, փաստաբանների համար պարտադիր են:
-Պարոն Սահակյան, ձեր նշած նույն «խայտառակ որակի» արտացոլանքը չէ՞ր «Հայկական ժամանակ» թերթի լրագրող Հայկ Գևորգյանի դեմ հարուցված գործը:
-Ես ասում եմ ձեզ, որ ծանոթ չեմ գործին ու այդ մասին հրապարակված նյութերին. Շաբաթ-կիրակի օրը գտնվել եմ Ծաղկաձորում, մենք մեր կանոնադրությունն ու վարքագծի կանոնագիրքն էինք գրում, ինտերնետ չկար, որպեսզի կարողանայի ծանոթանալ մամուլին, վերադարձել եմ ու լծվել աշխատանքին:
-Այնուամենայնիվ, ընդհանուր առմամբ, ինչպե՞ս եք գնահատում կատարվածը. Ձեր վերջին հարցազրույցում որոշ դիտարկումներ կարծես արել եք` նշելով, որ չեք հավատում, որ գործի հետևում կանգնած է ոստիկանապետը
-Ես էլի ասում եմ, որ չեմ հավատում, որ այս գործի հետևում կանգնած լինի Վովա Գասպարյանը (ՀՀ ոստիկանապետ-հեղ.), որ իր ուղղորդմամբ լինի այդ ամենը, որովհետև նա գիտակցում է, որ սա հասարակական հնչեղություն ունեցող գործ է:
Գործն իրենից ոչինչ չի ներկայացնում: Միջին ծանրության հանցատեսակ է` ճանապարհատրանսպորտային կանոնների խախտելը, որը առաջացրել է միջին ծանրության մարմնական վնասվածք: Դրա առավելագույն պատիժը, եթե անձը ճանաչվի մեղավոր, մինչև 2 տարի ազատազրկումն է: Այսինքն` գործը չէ կարևորը, կարևորը այն սուբյեկտն է, որի համար կայացրել են որոշում մեղադրանք առաջադրելու մասին, ընտրել են խափանման միջոց, հայտարարել հետախուզում: Այսինքն, Վովա Գասպարյանը չէր կարող չիմանալ, որ Հայկ Գևորգյանին կալանավորելը համահայկական աղմուկ կբարձրացնի: Ես վրդովված եմ, անձամբ ես վրդովված եմ, որ Հայկ Գևորգյանի նկատմամբ այդ հոդվածով այդպիսի բան է կատարվել: Եթե նույն բանը կատարվի x-ի, y-ի, z-ի նկատմամբ կրկին կվրդովվեմ: Բայց վերջինները հասարակական դիրքը չունեն, դրա համար այդպես աղմուկ չի լինում: Ես ուղղակի չեմ հավատում, որ Վովա Գասպարյանը նման բան կարող էր անել:

Интервью Рубена Саакяна: Профессионализм следователей  оставляет желать лучшего, а сами уголовные дела вызывают отвращение
21:00 13/02/2012
Интервью Рубена Саакяна: Профессионализм следователей оставляет желать лучшего, а сами уголовные дела вызывают отвращение
Председатель Палаты адвокатов Рубен Саакян связывает с программой судебно-правовых реформ, предусмотренной к реализации в течение предстоящих 4 лет, большие надежды. Р.Саакян дал себе время и если до июня не будет зафиксировано какого-либо позитивного прогресса, он просто перестанет связывать надежды с успешной реализацией этой программы.
Представляем интервью Panorama.am с Рубеном Саакяном.
- В 2012-2016 гг. будет осуществляться программа судебно-правовых реформ. Какие надежды вы связываете с этой программой?
- Поскольку реализация программы только начинается, а сейчас первая декада февраля, я не могу сказать, будет ли она выполнена или нет. Во всяком случае, решительность в вопросе осуществления судебно-правовых реформ будет видна, когда начнется реализация программы. Мы готовимся внести определенные изменения в эту программу, о том, какие это именно изменения, не хочу говорить сейчас, поскольку адвокаты работают над этим. Я связываю с программой большие надежды, поскольку вижу решительность у должностных лиц, с которыми встречаюсь. Вижу, что предпринятое, даст результат. Не будет проявлена решительность, не будет и результата. Это так и останется на бумаге, как было на протяжении многих лет. У нас прекрасные законы, правда, в них есть некоторые недостатки. Однако причина того, что судебно-правовые реформы не достигают результата, не в этом, а в том, что положительное не применяется. У нас есть закон, гласящий: не задерживай лицо, если нет оснований. Почему мы задерживаем, если нет основания, почему поступаем таким образом? Следовательно, причина не в хорошем или плохом законе, а в применении закона.
- В связи с этой программой министр юстиции неоднократно заявлял, что попытаются сделать так, чтобы снизить процент недоверия общества к судебной системе. Как Вы считаете, что получится?
-Если судебно-правовые реформы будут проведены точно так, как предусматривается, конечно, доверие общества к суду возрастет. Я согласен с господином министром. Я дал себе время до июня, если увижу определенные шаги, увижу, что наши ходатайства, достигают цели, ходатайства обсуждаются и удовлетворяются согласно букве закона или отклоняются, но опять согласно букве закона, скажу, что судебно-правовые реформы начались, в судебных органах, у адвокатов произошли позитивные изменения, действия выполняются в соответствии с буквой закона. А если все останется как прежде, то есть будут отклонять и заявлять, что ходатайство необоснованно, при этом даже не аргументировать, или приводить смешные доводы, то я скажу, что реформы не дали результата, во всяком случае, в течение шести месяцев. Так нельзя двигаться, необходимо кое-что пересмотреть. Мы уже знаем все недостатки, сколько можно проводить судебно-правовые реформы.
-Помните, во время форума, организованного Вами вместе с Защитником прав человека, Вы заявили, что уровень профессионализма и качества следователей «позорно низкий». Вы остаетесь при таком же мнении?
-Да, сегодня у меня такое же мнение. Необходимо предпринять меры, чтобы следователи хотели остаться в следственном аппарате. Желающих идти в следственный аппарат много, однако их нужно готовить. Если лучший процент состава следственного аппарата уйдет, а вместо них придет 80 процентов нового состава, следственный аппарат будет разрушен, поскольку новые люди не готовы исполнять свои обязанности точно в соответствии с законом, не имеют соответствующего опыта. Те двадцать процентов, которые есть, также без опыта, хорошие уходят. Если лучшие следователи находятся в Палате адвокатов, значит, в следственном аппарате остались не очень опытные и допускают нарушение за нарушением. Я сегодня знакомлюсь с материалами уголовного дела и испытываю отвращение, десятки сотен вопросов, которые должны были быть заданы для уточнения обстоятельств, не были заданы.Просто не хватило интеллекта. Нам адвокатам более выгодно работать с грамотными юристами, с грамотным представителем следственного органа, чтобы можно было вступить с ним в деловую и профессиональную дискуссию, чтобы он понял, чего я хочу добиться своим ходатайством. Так работать просто нельзя, нужно найти какой-то способ, чтобы поднять зарплату следователей, чтобы они не уходили из этой системы. Кроме того, нужно организовывать постоянные курсы, которые, к примеру, обязательны для адвокатов.
-Господин Саакян, не является ли возбужденное против журналиста газеты «Айкакан жаманак» Айка Геворкяна дело отражением указанного Вами «позорного качества».
-Я не знаком с делом и опубликованными в этой связи материалами. В субботу и воскресенье находился в Цахкадзоре, мы пишем наш устав и кодекс поведения, Интернета не было, чтобы ознакомиться с прессой, а когда вернулся, сразу включился в работу.
-Тем не менее, как Вы оцениваете произошедшее в целом? В Вашем последнем интервью, Вы, кажется, высказывали некоторые соображения, отмечая, что не верите, что за этим делом может стоять начальник полиции.
-Я опять говорю: не верю, что за этим делом стоит Вова Гаспарян, что все это происходило по его указанию, поскольку он осознает, что это дело имеет общественное звучание. Дело не представляет собой ничего. Это вид преступления средней тяжести – нарушение дорожно-транспортных правил, повлекшее телесное повреждение средней тяжести. Максимальное наказание, если лицо будет признано виновным, до двух лет лишения свободы. То есть, здесь важно не само дело, а тот субъект, в отношении которого принято решение о предъявлении обвинения, выбрана мера пресечения, объявлен розыск. То есть, Вова Гаспарян не мог не знать, что задержание Айка Геворкяна поднимет всеармянский шум. Я возмущен, лично я возмущен, что в отношении Айка Геворкяна по этой статье предприняты такие действия. Если бы то же самое произошло бы в отношении Х, Y или Z, я был бы столь же возмущен. Но последние не занимают общественное положение, потому и такого резонанса не бывает. Я просто не верю, что Вова Гаспарян мог сделать такое.