Փետրվարի 12-ին Հրազդանում կայացած քվեարկությունից հետո ՀԱԿ-ական գործիչների լռությունն ու այնուհետ, մեղմ ասած, թույլ բովանդակությամբ հայտարարությունն ու ամսի 17-ին նախատեսված հանրահավաքի հետաձգումը վկայում են, որ ընդդիմության այս հատվածը շոկի մեջ է:
Թվում էր, թե Հրազդանում կայացած ընտրություններից հետո, որտեղ ՀԱԿ-ի առանցքային ներկայացուցիչներն անմիջականորեն ընդգրկված էին պրոցեսի մեջ (հիմնականում` վստահված անձի կարգավիճակով), մեկնաբանությունների ու հայտարարությունների պակաս չէր լինի: Մինչդեռ անցած ողջ օրվա ընթացքում ՀԱԿ-ական գործիչները լռություն պահպանեցին, իսկ արդեն երեկոյան տարածվեց պաշտոնական մի հայտարարություն, որի բովանդակությունը ավելի շատ պատմում է այն մասին, որ ՀԱԿ-ում ստեղծված իրավիճակից ելք առայժմ չեն գտել և ընդամենը ժամանակ են ձգում (հավանաբար` իրավիճակը վերլուծելու համար):
Նախ` հայտարարության մասին: Այն ընթերցելուց հետո տպավորություն է ստեղծվում, որ ՀԱԿ-ում հակված են Ընտրական օրենսգիրքը կարդալ հատվածական ու ընկալել բացառապես սեփական մեկնաբանությունների լույսի ներքո:
«Փետրվարի 12-ին Հայաստանի 39 համայնքներում տեղի ունեցան համայնքի ղեկավարի ընտրություններ, որոնք բոլորն էլ անցկացվեցին Ընտրական օրենսգրքի 66-րդ հոդվածի 4-րդ կետի կոպիտ խախտումով»,- հայտարարել են ՀԱԿ-ից, մեջբերել օրենքի այդ կետից մեկ դրույթ. «Քվեարկության ծրարը կնքող և քվեատուփի համար պատասխանատու անդամը քվեարկության ծրարը կնքում և քվեարկության ծրարը քվեատուփի մեջ գցելու հնարավորություն է ընձեռում միայն ընտրողի անձը հաստատող փաստաթղթում տվյալ ընտրությանը մասնակցելու վերաբերյալ դրոշմակնիքի բացակայությունը ստուգելուց և դրա բացակայության դեպքում անձը հաստատող փաստաթուղթը դրոշմակնքելուց հետո»:
Իսկ ահա եզրակացությունը, որին հանգել են ՀԱԿ-ում, հնչում է այսպես. «Փետրվարի 12-ին կայացած ընտրություններում ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովները, խախտելով օրենքի այս իմպերատիվ պահանջը, դրոշմակնիքները չեն ուղարկել տեղամասային ընտրական հանձնաժողովներին, ինչի արդյունքում տեղամասային հանձնաժողովները ամենուրեք խախտել են օրենքի պահանջը և ճանապարհ բացել բազմաթիվ օրինախախտումների համար»:
Դատելով ամենայնից` ՀԱԿ-ում մտահոգության տեղիք է տվել քվեարկությանը մասնակցած անձանց անձնագրերում դրոշմակնիք չդնելու փաստը: Իսկապես, եթե օրենքը պահանջում է ու դրոշմակնիք չի դրվել, կնշանակի քվեարկությունը սահմանված ընթացակարգով չի կազմակերպվել: Կարծես, ամենը տրամաբանության շրջանակներում է: Սակայն հարցի նրբությունը կայանում է այն բանում, որ ընտրական պրոցեսը կազմակերպվում է ոչ թե օրենքի մեկ հոդվածի մեկ առանձին դրույթով, այլ ողջ օրենսգրքի հիման վրա: Իսկ գործող Ընտրական օրենսգրքում ՀԱԿ-ի կողմից բարձրացված հարցը կարգավորվում է վկայակոչված 66-րդ հոդվածի 5-րդ կետով (այսինքն` մի տող ներքև), որտեղ սևով սպիտակին գրված է. «Անձը հաստատող փաստաթղթի դրոշմակնքման համար տեղամասային ընտրական հանձնաժողովներին հատկացվում է այնպիսի նյութ, որն օգտագործելուց հետո առնվազն 12 ժամ պահպանվում է, իսկ հետո` անհետանում»: Միաժամանակ, օրենքի անցումային դրույթներով, մասնավորապես 167-րդ հոդվածի 9-րդ կետով սահմանված է. «Սույն oրենսգրքի 66-րդ հոդվածի 5-րդ մասն ուժի մեջ է մտնում սույն օրենսգիրքն ուժի մեջ մտնելուց հետո` 1-ին համապետական ընտրության քվեարկության օրվանից սկսած»:
Այժմ, եթե մտովի վերականգնեք օրենքով պահանջվող գործողությունների հերթականությունը, ապա կստացվի որ 2011 թվականի հունիսից գործող օրենսգրքի 66-րդ հոդվածի 5-րդ կետը ուժի մեջ է մտնում գալիք խորհրդարանական ընտրությունների քվեարկության օրը: Այսինքն` 2012 թվականի մայիսի 6-ին:
Հետևաբար` այդ կետով սահմանված գործողությունը, այն է` անհետացող նյութով դրոշմակնիքները տեղամասային հանձնաժողովներին փոխանցվելու է հենց այդ ընտրությունների ժամանակ և ոչ մի օր շուտ:
Այս հարցը Սասուն Միքայելյանի շտաբում մտահոգություն էր առաջ բերել դեռևս ընտրություններից առաջ, և նա համապատասխան հայցով դիմել էր Վարչական դատարան, որտեղ էլ համապատասխան որոշում էր կայացվել` վկայակոչելով օրենսգրքի անցումային դրույթը:
Այսքանից հետո այնպիսի համոզվածություն կա, որ եթե Սասուն Միքայելյանը քվեարկութայն արդյունքներով հաղթեր, ապա ՀԱԿ-ում չէին էլ հիշի 66-րդ հոդվածի 4-րդ կետի մասին: Իսկ համոզվածությունը գալիս է այն հանգամանիքց, որ 2011 թվականի հունիսի 16-ից հետո (հենց այդ ժամանակ է օրենսգիրքն ուժ մեջ մտել), հանրապետությունում ընտրություններ են կայացել են 100-ից ավելի համայնքներում, ընտրվել են համայնքի ղեկավարներ, այդ թվում ևս երեք քաղաքային համայնքերում (Արարատ, Արտաշատ, Իջևան): Այդ ինչու ՀԱԿ-ում օրենքի «իմպերատիվ պահանջի» մասին անցած 8-9-ը ամինսերի ընթացքում չէին խոսում:
Զավեշտն այն է, որ ՀԱԿ-ից պահանջում են անվավեր ճանաչել 39-ը համայնքներում կայացած ՏԻՄ ընտրություններն այն դեպքում, որ փետրվարի 12-ին ընտրություններ կայացել են 42 համայնքներում (40-ում` հերթական, 2-ում` արտահերթ): Հետաքրքի՞ր է` որոնք են այն երեք համայնքները, որոնց վրա ՀԱԿ-ի պահանջը չի տարածվում:
Ինչևէ, ակնհայտ է, որ այս հայտարարությամբ, ավելի կոնկրետ` օրենքի նշված դրույթը վկայակոչելով, ՀԱԿ-ը ոչ թե քաղաքական քայլ է անում, այլ մի դատարկ շարժում` համատարած լռության (հասկանալ` շոկի) պայմաններում կենդանության նշաններ ցույց տալու համար:

Молчание представителей Армянского национального конгресса (АНК) после состоявшихся 12 февраля выборов мэра Раздана и последовавшее за этим, мягко говоря, слабое заявление, а также отмена запланированного на 17 февраля митинга свидетельствуют о том, что эта часть оппозиции находится в состоянии шока.
Казалось, что после состоявшихся в Раздане выборов, где в процесс были вовлечены непосредственно ключевые представители АНК (в основном, в статусе доверенного лица), нехватки в комментариях и заявлениях не будет. Между тем в течение всего прошедшего дня деятели АНК сохраняли молчание, а уже вечером было распространено официальное заявление, содержание которого скорее рассказывает о том, что в АНК пока не нашли выхода из сложившейся ситуации и всего лишь тянут время (вероятно, для того, чтобы проанализировать ситуацию).
Во-первых, о заявлении. Прочитав его, создается впечатление, что в АНК склонны частично читать Избирательный кодекс и воспринимать его исключительно в свете собственных комментариев.
«12 февраля в 39 общинах Армении прошли выборы руководителя общины, и все они прошли с грубым нарушением 4 пункта ст. 66 Избирательного кодекса», - заявили в АНК и процитировали одно положение пункта этого закона:
«Печатающий бюллетени и ответственный член за избирательный ящик должен предоставить возможность бросить заполненный бюллетень в ящик только после того, как проверит в паспорте избирателя отсутствие печати об участии в данных выборах, а также после того, как поставит эту печать в документе, удостоверяющем личность».
А вот заключение, к которому пришли в АНК, звучит так: «На прошедших 12 февраля выборах окружные избирательные комиссии, нарушая это императивное требование закона, не отправили печати участковым избирательным комиссиям, в результате чего участковые комиссии везде нарушили требование закона и открыли путь многочисленным нарушениям».
Судя по всему, беспокойство в АНК вызвал тот факт, что в паспортах участвующих в голосовании лиц не были поставлены печати. И в самом деле, если закон требует и печать не была поставлена, значит голосование было организовано не в установленном порядке. Казалось бы, все в рамках логики. Однако нюанс заключается в том, что избирательный процесс организуется на основе не одного отдельного положения одной статьи закона, а всего Кодекса. А поднятый АНК вопрос регулируется 5-м пунктом той же ст. 66 ИК (то есть, строкой ниже), на которую ссылался АНК, где черным по белому написано: «Для печати в документе, удостоверяющем личность, участковым избирательным комиссиям выдается такое вещество, которое после применения сохраняется как минимум 12 часов, а потом исчезает». В то же время, переходными положениями закона, в частности, 9-м пунктом ст. 167 определено: «5 часть ст. 66 этого закона вступает в силу, начиная со дня голосования на первых общереспубликанских выборах после вступления в силу этого кодекса».
Сейчас, если мысленно восстановить последовательность требуемых законом действий, то получится, что 5 пункт ст. 66 действующего с июня 2011 года кодекса вступает в силу в день голосования на предстоящих парламентских выборах. То есть, 6 мая 2012 года. Следовательно, печати с исчезающим веществом будут предоставлены участковым избирательным комиссиям именно во время проведения этих выборов и ни днем раньше.
Этот вопрос вызвал обеспокоенность в штабе Сасуна Микаеляна еще до выборов, и он с соответствующим иском обратился в Административный суд, который и принял соответствующее решение, ссылаясь на переходное положение кодекса.
После всего этого есть убеждение, что если бы по итогам голосования выиграл Сасун Микаелян, то в АНК и не вспомнили бы о 4 пункте ст. 66. А убеждение идет от того обстоятельства, что после 16 июня 2011 года (именно тогда Избирательный кодекс вступил в силу), в более 100 общинах республики были проведены выборы, были избраны руководители общин, в том числе в трех городских общинах (Арарат, Арташат, Иджеван). Почему это в течение прошедших 8-9 месяцев в АНК не говорили об «императивном требовании» закона?
Ирония заключается в том, что в АНК требуют признать недействительными выборы в органы местного самоуправления в 39 общинах в том случае, когда 12 февраля выборы прошли в 42 общинах (в 40 - очередные, и в 2 - внеочередные). Интересно, на которые три общины требование АНК не распространяется?
И все же, очевидно, что этим заявлением, а конкретнее, цитированием указанного положения закона, АНК делает не политический шаг, а пустое движение, чтобы в условиях полнейшей тишины (понимать - шока) проявить признаки жизни.