Մանկապիղծի ուռուցքը հեռացրել են. նա ևս 12 օր կմնա հիվանդանոցում
Մանկապղծության համար 15 տարվա ազատազրկման դատապարտված սփյուռքահայ Սերոբ Տեր-Պողոսյանը նախօրեին վիրահատության է ենթարկվել և այժմ գտնվում է բավարար վիճակում: Այդ մասին այսօր Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց Միքայելյան վիրաբուժության ինստիտուտի փոխտնօրեն Օնիկ Մելքոնյանը:
«Այժմ նա գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում և բժիշկների համայցից հետո կտեղափոխվի հիվանդասենյակ», -փոխանցեց փոխտնօրենը:
Նրա ներկայացմամբ, Սերոբ Տեր-Պողոսյանի հաստ աղիքի չարորակ ուռուցքն է հեռացվել և վերքերի ապաքինման համար անհրաժեշտ է 10-12 օր ու հիվանդն այդքան պետք է մնա հիվանդանոցում: «Միացյալ նահանգներում արդեն մի անգամ նրան վիրահատել էին և բարակ աղիքի ու հաստ աղիքի բերանակցում էին կատարել, հենց այդ բերանակցման վրա էլ ուռուցք էր առաջացել, որը մենք երեկ հեռացրեցինք: Ուռուցքը չարորակ է եղել նախկինում, դրա համար տարածվել է», -հավելեց մեր զրուցակիցը:
Հիշեցնենք, որ ըստ Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճռի` «Ախթալայի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատ»-ի տնօրեն Սերոբ Տեր-Պողոսյանը դատապարտվել էր ազատազրկման 15 տարի ժամկետով այն բանի համար, որ նա մի շարք անչափահաս, այդ թվում` սեռական հասունության չհասած տղաների հետ, վերջիններիս կամքին հակառակ, օգտագործելով նրանց անօգնական վիճակը` կարիքավոր դրությունը, տարիքով պայմանավորված հոգեբանական խոցելիությունը և իր ազդեցիկ դիրքից առաջացած վախի զգացողությունը, զբաղվել է համասեռամոլությամբ և սեքսուալ բնույթի այլ գործողություններով:
Սեռական ոտնձգության զոհերի հարմար թեկնածուներ ընտրելու նպատակով Ս. Տեր-Պողոսյանը 2004-2010թթ. ընթացքում, տարբեր պատրվակներով, այդ թվում` նրանց հանգիստը սկաուտական ճամբարներում և արշավներում կազմակերպելու, դպրոցներում և սպորտային խմբակներում հանդիպումներ անցկացնելու ընթացքում կատարել է դիտարկումներ, այդ թվում` կինո և ֆոտո նկարահանումներ, ընտրել առավել խոցելի` նյութապես անապահով խավի, ծնողազուրկ, հիմնականում հայր չունեցող, բարետես արտաքինով տղաների, որոնց առաջին իսկ հանդիպման ժամանակ գայթակղելու համար անհատույց տվել է մինչև 100.000 դրամի հասնող գումարներ: Ս. Տեր-Պողոսսյանի սեքսուալ բնույթի բռնի գործողություններից տուժել էր 10 անձ:

Педофилу Тер-Погосяну удалили опухоль: ему еще 12 дней предстоят в больнице
Приговоренный к 15 годам лишения свободы за педофилию Сероб Тер-Погосян на днях был прооперирован и сейчас находится в удовлетворительном состоянии. Об этом сегодня в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил замдиректора Института хирургии им. Микаеляна Оник Мелконян.
«Сейчас он находится в реанимационном отделении и после визита врачей будет переведен в палату», - сообщил он.
По его словам, Серобу Тер-Погосяну была удалена злокачественная опухоль толстой кишки и для заживления ран больной должен пробыть в больнице еще 10-12 дней. «В Соединенных Штатах его уже один раз оперировали и сделали спайки на толстой и тонкой кишках, именно на них и образовалась опухоль, которую мы вчера удалили. Опухоль уже была злокачественной, поэтому дала метастазы», - добавил наш собеседник.
Напомним, 17 ноября 2011г. суд общей юрисдикции Лорийской области Армении признал виновным 69-летнего председателя корпорации «Металл Принц», генерального директора Ахталинского горно-обогатительного комбината Сероба Тер-Погосяна, обвиняемого в насильственных действиях сексуального характера в отношении несовершеннолетних. Мера наказания была избрана самая строгая – в виде 15 лет лишения свободы.
Отметим, что С. Тер-Погосян обвинялся по п.3 ч.2 и ч.3 ст. 139 УК РА, прокурор требовал максимального наказания – лишения свободы сроком на 15 лет. Судебное заседание проходило за закрытыми дверями, поскольку стороны изучали видеоматериалы, предъявленные в качестве доказательств, а затем проводился допрос относительно содержания пленки. Смягчающим обстоятельством, ввиду большого числа потерпевших (10 человек) и широкого общественного резонанса данного дела, суд не счел даже грамоты и благодарности, врученные ранее Тер-Погосяну различными инстанциями.