Քաղաքապետարանի ուշացած պատասխանները. Կանենք, սպասենք նոր ցանցին, մեր գործը չէ
Երևանի քաղաքապետարանն ուշացումով ու օրենքով սահմանված ժամկետների խախտմամբ պատասխանել է «Երևանի ծայրամասեր. Մութ, փոշոտ փողոցներ, աղաղակող վերելակներ» հրապարակման մեջ բարձրաձայնված խնդիրների վերաբերյալ իրենց ուղղված հարցերին:
Հիշեցնենք, որ հրապարակման մեջ Panorama.am-ն անդրադարձել էր մայրաքաղաքի ծայրամասերում գտնվող փողոցների ու թաղամասերի խնդիրներին: Քաղաքապետարանի միջոցով Աջափնյակ վարչական շրջանի աշխատակազմից տեղեկացրել են, որ Նազարբեկյան 25 և 26 շենքերի բակային տարածքները կանաչապատելու և բարեկարգելու համար պետք է կատարվեն նախագծա-նախահաշվարկային փաստաթղթերի կազմման աշխատանքներ: Այդ գործընթացի ավարտից հետո՝ նշված հասցեները կընդգրկվեն 2013 թվականի կանաչապատման և բարեկարգման ծրագրում: «Իսկ բարեկարգման ամենամյա ընթացիկ աշխատանքները վարչական շրջանի բոլոր բակային տարածքներում կսկսվեն գարնանը»,-ասված է գրավոր պատասխանում:
Ինչ վերաբերում է Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքում ընդգրկված Հաղթանակ թաղամասի տրանսպորտային խնդրին, ապա Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից նշեցին, որ երթուղային նոր ցանցի գործարկմամբ խնդիրը կհարթվի: Ցանցը իրականություն կդառնա «շատ շուտով, ավելի շուտ, քան երկու ամսից»:
Թաղամաս մտնող երկու երթուղայինները` 23 և 56, հատկապես երեկոյան ժամերին շատ վատ են աշխատում, երբեմն էլ մարդիկ ստիպված են լինում սպասել 30-40 րոպե, ինչը ես ստիպված էի անել հենց երեկ երեկոյան` ժամը 19:20-ից սկսած:
Հիշեցնենք, որ «Երևանտրանս» ընկերության տնօրենը դեռ մի քանի տարի առաջ հայտարարել էր, որ Երևանի տրանսպորտը պետք է զարգանա մինչև 2011 թ.:
Ինչ վերաբերում է թաղամասի որոշ փողոցներում ընդհանուր կոյուղատարերի, ֆիքսված կապի ու բնական գազի բացակայությանը, ապա քաղաքապետարանը ուղղորդել է հանրային ծառայություններ մատուցող ընկերությունների մոտ:
«Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի կազմի մեջ մտնող Հաղթանակ թաղամասում իրականացվել է 57.0 մլն. ՀՀ դրամ արժեքի 400 մմ տրամագծով 500 մետր երկարությամբ կոյուղու փոխարինում, որի արդյունքում վերացվել են հաճախակի կրկնվող վթարները և խցանումները։ Հաշվի առնելով «Երևան Ջուր» ՓԲԸ-ի ֆինանսական հնարավորությունները՝ նախատեսվում է պայմանագրային 6-րդ տարում /սկսվում է 01.06.2011թ. ավարտվում է 31.05.2012թ/ Երևան քաղաքում կոյուղու ցանցի վերակառուցման աշխատանքների վրա ծախսել 169.2 նլն. ՀՀ դրամ»,-ասված է պատասխան նամակում: Նշենք, որ եղել են դեպքեր, երբ այս ընկերությունն էլ սկզբում հրաժարվել, ապա մեծ դժվարությամբ է համաձայնել կոյուղատար չունեցող բնակիչներին իրենց բաժանորդը դարձնել ու խմելու ջուր տրամադրել:

Мэрия Еревана с опозданием, но ответила на вопросы Panorama.am о проблемах на окраине столицы
Мэрия Еревана с опозданием, но все же ответила на вопросы, озвученные в материале Panorama.am от 31 января сего года «Окраины Еревана: темные, пыльные улицы, ужасающие лифты». Напомним, что в данной статье говорилось о проблемах улиц и районов на окраинах столицы Армении.
В частности, через мэрию аппарат административного района Еревана Аджапняк извещает, что работы по озеленению и благоустройству дворовых территорий домов № 25 и 26 на ул. Назарбекяна после проведения работ по подготовке соответствующих проектно-сметных документов будут включены в программу озеленения и благоустройства города на 2013 год, а текущие работы по этой части начнутся уже весной этого года.
Что касается транспортных проблем района Победа общины Малатия-Себастия, то в пресс-службе мэрии Еревана отметили, что вопрос решится после внедрения новой маршрутной сети, которая станет реальностью «очень скоро, ранее, чем через два месяца».
По части же проблем, связанных с коммуникациями и газификацией, мэрия Еревана рекомендовала обратиться в соответствующие компании, которые работают в сфере предоставления общественных услуг. Однако при этом здесь сообщили, что в указанном районе Малатии-Себастии была проведена замена сточных труб диаметром 400 мм и протяженностью 500 метров на сумму 57 млн. драмов, благодаря чему устранена проблема частых аварий и пробок. Причем, как говорится в письменном ответе, на основе договора с ЗАО «Ереван-джур» на шестой год (он начинается 01.06.2011 и завершается 31.05.2012) на восстановление городской канализационной сети планируется затратить 169,2 млн. драмов.
Отметим, что бывали случаи, когда данная компания сперва отказывалась, но потом, с большими трудностями, соглашалась сделать своими клиентами жителей, не имеющих соответствующих условий, и предоставлять им питьевую воду.