Արաբաջյան. «Ռոստելեկոմ»-ի մուտքին կհաջորդեն ներդրումներ ու նոր զարգացումներ
«Ռոստելեկոմ»-ը ինտերնետի միջազգային շուկայում բավականին մեծ դեր է խաղում, բավականին սոլիդ ընկերություն է, նման խոշոր ընկերությունների մուտքը Հայաստան ես անձամբ ողջունում եմ: Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի անդամ Սամվել Արաբաջյանը, խոսելով «ՋԻԷՆՍԻ-ԱԼՖԱ»-ի ու ռուսական խոշորագույն մայրուղային օպերատոր «Ռոստելեկոմ» ընկերության միջև կնքված գործարքի մասին:
«Սա լրացուցիչ ապացույց է, որ Հայաստանի ինտերնետ շուկան զարգանում է, հավատ կա այդ զարգացման նկատմամբ, նույնիսկ արտասահմանյան խոշոր ընկերություններին է հետաքրքրում այն»,-ասաց Արաբաջյանը:
Հանձնաժողովի անդամը մանրամասնեց, որ գործարքը տեղի է ունեցել մայր ընկերության բաժնետոմսերի վաճառքի միջոցով, ոչ թե ուղղակի լիցենզավորված անձի, այդ պատճառով օրենքով նախատեսված կարգով մասնակցություն չի ունեցել:
«Կարծում եմ ընկերության մուտքին կհաջորդեն ներդրումներ, դրան էլ կհաջորդեն նոր զարգացումներ, տեխնոլոգիաներ: Պետք է մի քիչ սպասել, և արդյունքներ կտեսնենք»,-ասաց Արաբաջյանը:
Նշենք, որ ռուսական մամուլի հրապարակումների համաձայն, «Ռոստելեկոմը», 22,5 մլն դոլարով ձեռք է բերել GNC-Alfa հայաստանյան մագիստրալային ինտերնետ օպերատորի «75%՝ հանած մեկ բաժնետոմս» բաժնեմասը:
Այս տարվա հունվարի 25-ի դրությամբ «ՋԻԷՆՍԻ-ԱԼՖԱ» ՓԲԸ ցանցին միացված մարզերի և քաղաքների ամբողջական ցանկը հետևյալն է.
Երևան, Կոտայք (Աբովյան, Բյուրեղավան, Ծաղկաձոր, Նոր Հաճըն, Չարենցավան, Հրազդան), Արարատ (Արարատ, Մասիս, Վեդի, Արտաշատ), Վայոց Ձոր (Ջերմուկ, Եղեգնաձոր), Սյունիք (Քաջարան, Ագարակ, Սիսիան, Գորիս, Կապան), Արագածոտն (Աշտարակ, Ապարան), Շիրակ (Գյումրի), Լոռի (Սպիտակ, Վանաձոր, Ստեփանավան, Ալավերդի, Տաշիր), Տավուշ (Բագրատաշեն, Դիլիջան, Իջևան, Նոյեմբերյան), Արմավիր (Արմավիր, Վաղարշապատ(Էջմիածին)), Գեղարքունիք (Գավառ, Մարտունի, Սևան):

За входом «Ростелекома» последуют инвестиции и новые развития – Арабаджян
«Ростелеком» играет достаточно большую роль на международном интернет-рынке, это солидная компания, и я лично приветствую вступление подобных крупных компаний на армянский рынок. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сказал член Комиссии по урегулированию общественных услуг Армении Самвел Арабаджян, комментируя сделку между крупнейшим российским магистральным оператором «Ростелеком» и компанией «ДжиЭнСи - Альфа».
«Это дополнительное доказательство того, что интернет-рынок Армении развивается, есть вера в это развитие, и этот рынок интересует даже крупных зарубежных компаний», - сказал Арабаджян.
Он пояснил, что сделка состоялась путем продажи акций компании - «матери», а не лицензированного лица, и поэтому не было установленного законом участия.
«Думаю, за входом «Ростелекома» последуют инвестиции, а за ними и новые развития, технологии. Следует немного подождать и мы увидим результаты», - сказал Арабаджян.
Отметим, что по данным российских СМИ, «Ростелеком» приобрел за 22.5 млрд. долларов 75% минус одну акцию армянского магистрального оператора GNC-Alfa.
По положению на 25 января этого года список областей и городов, подключенных к сети GNC-Alfa, выглядит так: Ереван, Котайк (Абовян, Бюрегаван, Цахкадзор, Нор Ачин, Чаренцаван, Раздан), Арарат (Арарат, Веди, Арташат), Вайоц Дзор (Джермук, Ехегнадзор), Сюник (Каджаран, Агарак, Сисиан, Горис, Капан), Арагацотн (Аштарак, Апаран), Ширак(Гюмри), Лори (Спитак, Ванадзор, Степанаван, Алаверди, Ташир), Тавуш (Баграташен, Дилижан, Иджеван, Ноемберян), Армавир (Армавир, Вагаршапат (Эчмиадзин), Гегаркуник (Гавар, Севан, Мартуни).
Осуществление инвестиций, реализация строительных и технических работ по расширению сети продолжаются.