Թուրքիայի չերքեզները և լազերը կոչ են արել ճանաչել նաև Հայոց ցեղասպանությունը
Թուրքիայում չերքեզների ու լազերի կազմակերպությունների կողմից հրավիրված կոնֆերանսում ընդունվել է Թուրքիայի փոքրամասնությունների իրավունքների վերաբերյալ զեկույց:
Ըստ թուրքական «Haber3» լրատվական կայքի` Կովկասյան միությունների ֆեդերացիան (KAFED) և Լազական մշակութային միությունը համատեղ հունվար ամսից սկսված «Թուրքիայում մշակութային բազմազանության պահպանումը, հասարակության մեջ տարբեր մշակույթների դեմ խտրականությունը կանխելու խնդիրները և լուծումները» խորագրով մի շարք կոնֆերանսներ են կազմակերպել, որոնց, ի թիվս չերքեզների ու լազերի, մասնակցել են նաև հայ, ասորի, քուրդ ու զազա ներկայացուցիչներ:
Կոնֆերանսների արդյունքում պատրաստվել է զեկույց, որը պահանջում է Թուրքիայի ազգային փոքրամասնությունների` մայրենի լեզվով կրթության սահմանադրական երաշխիքների ստեղծում, կրոնի ու դավանանքի ազատության ճանաչում և այլն:
Վերոնշյալ զեկույցում կոչ է արվում և անհրաժեշտ համարվում նաև թուրքական պետությանը «առերեսվել պատմական իրողություններին ու ներողություն խնդրել 1915 թ. հայերի տեղահանության, 1922 թ. չերքեզների բռնագաղթի, 1934 թ. Թրակիայի ջարդերի, 1943 թ. «ունեցվածքի հարկի», 1955 թ. հույների, 1978, 1980 և 1993 թ. ալևիների ջարդերի համար»:

Черкесы и лазы Турции призвали признать исторические реалии 1915 года
По итогам конференции, организованной черкесами и лазами Турции, принят доклад о правах нацменьшинств Турции.
Как передает турецкий информационный сайт «Haber3», в докладе требуется создать для представителей нацменьшинств Турции конституционные гарантии обучения на родном языке, признать свободы религии и вероисповедания и другое.
В данном докладе призывается и считается необходимым также то, чтобы турецкое государство «посмотрело в лицо историческим реалиям и извинилось за выселение армян в 1915 году, насильственное переселение черкесов в 1922 году, резню в Тракии в 1934 году, за «налог на имущество», наложенный на греков в 1943 году».
Федерация кавказских союзов (KAFED) и Культурный центр лазов, начиная с января, проводят совместные конференции по вопросам охраны культурного плюрализма и пресечения дискриминации в обществе в отношении разных культур в Турции. В этих конференциях принимают также участие армяне, ассирийцы, курды и заза.