Հրապարակվեց առողջապահության ոլորտի օրինախախտ 15 ընկերությունների և 12 բուժհաստատություների անունները
Panorama.am-ը տեղեկացրել էր, որ այսօր ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նիստում վարույթներ հարուցվեցին դեղերի առքուվաճառքով զբաղվող 15 օրինախախտ ընկերությունների և 12 բուժհաստատություների նկատմամբ:
Նշենք, որ ՏՄՊՊՀ-ն ուսումնասիրել է պետական գնումների ոլորտում ներգրավված 134 առողջապահական հաստատությունների և դեղերի վաճառքով զբաղվող 314 ընկերությունների գործունեությունը` տնտեսական մրցակցության օրենսդրության հնարավոր խախտումների բացահայտման նպատակով: Արդյունքում պարզվել է, որ պետական գնումների շրջանակում կազմակերպված մրցույթների ժամանակ դեղերի շուկայում գործող որոշ խոշոր տնտեսվարողներ չարաշահել են իրենց գերիշխող դիրքը:
ՏՄՊՊՀ-ն ներկայացնում է վարույթներ հարուցած դեղերի առքուվաճառքով զբաղվող 15 ընկերությունների անունները՝ «Նատալի ֆարմ», «Վիոլա», «Ամիկուս», «Եվրոֆարմ», «Դելտա», «Մեդտեխսերվիս», «Անիկոֆարմ», «Ռուսֆարմ», «Գրիմոս Գրուպ», «Շախ ԷՄ Գրուպ», «Դիանա ֆարմ», Ա/Ձ Հ. Գևորգյան, «Կամելիա», «Էգդանի», «Մեգի Էլ»:
Վարույթներ են հարուցվել նաև 12 բուժհաստատություների նկատմամբ՝ Նոր Արաբկիր առողջության կենտրոն, ՀՀ ԱՆ Նորք ինֆեկցիոն հիվանդանոց, Ալավերդու բժշկական կենտրոն, Գրիգոր Նարեկացի բժշկական կենտրոն, Սևանի հիվանդանոց, Հրազդանի բժշկական կենտրոն, Դիլիջանի բժշկական կենտրոն, Կապանի բժշկական կենտրոն, Արմավիրի բժշկական կենտրոն, Մեծամորի բժշկական կենտրոն, Վանաձորի թիվ 1 պոլիկլինիկա ՊՓԲԸ և թիվ 20 պոլիկլինիկա ՓԲԸ:

Госкомиссия по защите экономической конкуренции Армении разбирается с нарушителями на рынке лекарств
В ходе сегодняшнего заседания Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении возбудила производства в отношении допустивших правонарушения 15 компаний, которые занимаются торговлей лекарственных препаратов, и еще 12 медучреждений.
Отметим, ГКЗЭК исследовала деятельность вовлеченных в сферу госзакупок 134 медучреждений и 314 компаний, занимающихся торговлей лекарственными препаратами, в результате чего выяснилось, что некоторые крупные хозяйствующие субъекты на рынке лекарств во время конкурсов в сфере госзакупок злоупотребили своим доминантным положением.
В итоге производства начаты в отношении следующих 15 субъектов, занимающихся торговлей лекарственными препаратами: «Натали Фарм», «Виола», «Амикус», «Еврофарм», «Дельта», «Медтехсервис», «Аникофарм», «Русфарм», «Гримос Груп», «Шах Эм Грум», «Диана Фарм», частный предприниматель А. (Г.) Геворкян, «Камелия», «Эдгани», «Мэги Эл».
Возбуждены производства в отношении следующих 12 медучреждений: медцентр «Нор Арабкир», Инфекционная больница Норка Минздрава РА, медцентр Алаверди, медцентр «Григор Нарекаци», больница Севана, медцентры Разадана, Дилижана, Капана, Армавира, Мецамора, ГЗАО «Поликлиника №1 Ванадзора» и ЗАО «Поликлиника №20».