Կիրկորովին սպառնում է 3-8 տարվա ազատազրկում
Բուլղարացի կոմպոզիտորներ Ալեքսանդր Սավելևը, Դիմիտար Պենևը, Իվան Փեևը և Նայդեն Անդրեևը դատի են տվել Ֆիլիպ Կիրկորովին` մեղադրելով ռուսական շոու-բիզնեսի աստղին պարբերական պլագիատի համար:
«Էխո Մոսկվի»-ն տեղեկացնում է, որ կոմպոզիտորների կարծիքով, Կիրկորովը խախտել է նրանց հեղինակային իրավունքները` առանց իրենց հետ համաձայնեցնելու օգտագործել է հեղինակների ստեղծագործությունները ու համապատասխան հոնորար չի վճարել: Խոսքը հատկապես չորս երգերի մասին է, որոնք տարիներ շարունակ Կիրկորովը կատարում է թե համերգներում, թե սկավառակներ ձայնագրելով, այն էլ առանց հեղինակների թույլտվության:
Աղբյուրը նշում է, որ խախտումների պարբերականության դեպքում Բուլղարիայի օրենսդրությունը պլագիատի համար նախատեսում է 3-8 տարվա ազատազրկում:

Популярного российского певца Филиппа Киркорова обвинили в плагиате. Болгарские композиторы Александр Савельев, Димитар Пенев, Иван Пеев и Найден Андреев подали на него в суд, утверждая, что Киркоров нарушил их авторские права, не согласовав с ними использование их произведений и не выплатив им положенного гонорара.
По словам представителя организации «Европейское общество защиты прав человека» Чавдара Гагова, российский певец болгарского происхождения на протяжении многих лет исполняет песни этих композиторов без разрешения авторов.
Законодательство Болгарии предусматривает за плагиат довольно суровое наказание - от 3 до 8 лет тюремного заключения. Софийская районная прокуратура приняла заявление болгарских композиторов и в данный момент ведет разбирательство по данному вопросу, сообщает ИТАР-ТАСС.