Նամակ Զարիֆա Գուլիևային` ի պատասխան նրա` նախագահներ Սերժ Սարգսյանին ու Նիկոլա Սարկոզիին հասցեագրված նամակների
18:41 22/02/2012
«Թանկագին Զարիֆա,
Ինձ անչափ տխրեցրեցին ու մտահոգեցին Ձեր նամակները: Հատկապես տխրեցրեցին Ձեր ապրումները, որոնց անկեղծ լինելու մեջ բնավ չեմ կասկածում: Նամակում Ձեր կողմից արտահայտված մտքերն ու կլիշեները, կարող են մտահոգել յուրաքանչյուրին, ով քիչ թե շատ ծանոթ է մարդկային էությանը:
Միգուցե պարտավոր եմ, սակայն նույնիսկ չեմ փորձի Ձեզ ինչ-որ բան համոզել: Զգուշորեն ընտրելով և հնարավորին չափ մեղմելով բնութագրերը` կպատմեմ Ձեր այն մոլորությունների մասին, որոնք նկարագրում եք նամակներում: Կներկայացնեմ, թե հայ-ադրբեջանական հարաբերություններից դեռ գլուխ չհանող որքան անմեղ պատանիներ ու աղջիկներ են ամեն օր կորցնում սեփական «ես»-ը այն քարոզամեքենայի ազդեցության տակ, որի գործառնության համար ձեր երկրի իշխանությունները ամեն տարի տասնյակ միլիոն դոլարներ են ծախսում այն դեպքում, երբ հարյուր հազար փախստականներ ձեր հարուստ երկրում արդեն քսաներորդ տարին ապրում են ժամանակավոր կացարաններում` ապավինելով միջազգային մարդասիրական օգնությանը, և հազարավոր մարդիկ, ինչպես Ձեր սիրելի մայրիկը, տանջվում են հիվանդություններից ու վնասվածքներից: Դուք չե՞ք մտածել, թե ինչու նման հարուստ երկրում, ինչպիսին Ադրբեջանն է, այդքան աղքատ ու կարիքավոր մարդիկ կան: Ինչո՞ւ է Ձեր մայրը տառապում բեկորներից, բայց ոչ ոք քսան տարվա ընթացքում հոգ չի տարել նրա մասին:
Գիտեք, Զարիֆա, մարդիկ, ում անվանում եք «հայ գրոհայիններ», մինչ ադրբեջանական ագրեսիայի դրսևորումը, խաղաղ գյուղացիներ էին, աշխատավորներ, ուսուցիչներ, բժիշկներ, որոնք ստիպված եղան զենք վերցնել, որպեսզի խուսափեն ֆիզիկական ոչնչացումից` իրենց այն հայրենակիցների նման, ովքեր ենթարկվեցին կտտանքների ու սպանվեցին ադրբեջանցիների կողմից Սումգայիթում, Կիրովաբադում, Բաքվում, Մինգեչաուրում ու Մարաղայում: Այս հասարակ մարդիկ, Զարիֆա, ում աչքերի առաջ ադրբեջանցիները սպանել էին իրենց քույրերին, եղբայրներին, երեխաներին ու ծնողներին, 1990-91 թվականներին պատսպարվեցին Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտում, որն, ինչպես հայտնի է, 92-ի սկզբներին արդեն սեղմված էր ադրբեջանցի գրոհայինների ու զինված խմբավորումների բլոկադայի մեջ:
Ստեփանակերտը, Զարիֆա, ամբողջ օրը ռմբակոծությունների ու կրակոցների տակ էր: Ադրբեջանական հիմնական կրակակետերից էին նաև Խոջալուն ու Շուշին: Ստեփանակերտի խաղաղ բնակիչներին գնդակոծում ու ռմբակոծում էին միայն այն բանի համար, որ նրանք ուզում էին ապրել հայրենիքում, խոսել մայրենի լեզվով, ազգային ավանդույթներով մեծացնել ու դաստիարակել իրենց երեխաներին: Ստեփանակերտում ամեն օր զոհվում էին կանայք, ծերեր ու երեխաներ: Չկար ոչ հաց, ոչ ջուր, ոչ լույս, ոչ դեղորայք և ոչ էլ վառելիք: Սյդ դեպքերի մասին ռուս լրագրողուհի Անժելիկա Չեչինան դեռևս 1992 թվականին գրել է. «Հունվարի 21-25-ին եղա Ստեփանակերտում: Քաղաքում առաջվա պես չկա ոչ էլեկտրականություն, ոչ ջուր: Ջուրը ձեռք է բերվում այնպիսի դժվարությամբ, որ ամաչում ես թեյ խմել: Մթերքների կտրոնները ապրանքավորել հնարավոր չէ: Քաղաքում արդեն կան սովից ուռչելու դեպքեր… Ստեփանակերտը հիշեցնում է Լենինգրադի բլոկադայի կինոխրոնիկան»:
Ամենայն հավանականությամբ, Ձեզ հայտնի չէ, որ իրավապաշտպանների համայնքի «Մեմորիալ» փորձագետների զեկույցում նշված է. «…1992 թվականի փետրվարից Ստեփանակերտի բնակելի թաղամասերի գնդակոծության ժամանակ օգտագործվել է «Գրադ» համակարգ: Արդյունքում քաղաքն ունի ահռելի ավերածություններ, բնակչությունը փաստացի ապրում է տների նկուղներում»: Դուք պատկերացնում եք, թե ի՞նչ է «Գրադ» հրթիռային համակարգի համազարկային կրակը, Զարիֆա: 1992 թվականի փետրվարի կեսերից միայն Ստեփանակերտի վրա, որի բնակչությունն այն ժամանակ 80 հազար էր, որոնցից 35 հազարը` փախստականներ ու վտարվածներ, ամեն օր, ամեն Աստծո օր, թափվում էին «Գրադի» մինչև 160 հրետանառումբ և հարյուրավոր, տարբեր չափերի թնդանոթառումբեր:
Ռմբակոծություններն ու գնդակոծությունները դարձել էին Ստեփանակերտի անբաժանելի մասը: Նույնիսկ 5-6 տարեկան երեխաները լսողությամբ ճանաչում էին զինատեսակները, որոնցից գնդակոծում ու ռմբակոծում էին քաղաքը, հեշտությամբ տարբերում էին «Գրադը», «Ալազանը», 122 միլիմետրանոց հաուբիցներն ու տանկերի թնդանոթները: Ստեփանակերտի ռմբակոծությունների ժամանակ, Զարիֆա, խաղաղ բնակչության դեմ կիրառվում էին զենքի այնպիսի արգելված տեսակներ, ինչպիսին են «ավիացիոն կասետային ռումբերը», այդ մասին բազմիցս նշվել է միջազգային դիտորդների, այդ թվում` ԵԱՀԽ (ԵԱՀԿ) Մինսկի համաժողովի նախագահ Մարիո Ռաֆայելլիի կողմից: Այնպես որ, Զարիֆա, շրջափակված Ստեփանակերտում մարդիկ այլընտրանք չունեին` կամ մահ, կամ ադրբեջանական կրակակետերի ոչնչացում Խոջալիում ու Շուշիում և շրջափակման ճեղքում: Կարծում եմ`այս մասին Ձեզ չեն պատմել, Զարիֆա:
Իսկ գիտեք, որ Ձեր մոր մարմնում գտնվող բեկորները նրան այլ բանի մասին են հիշեցնում, որն ինքը չի կարող պատմել ու բացատրել: Պատմում են այն մասին, թե պատերազմական 1992 թվականին, ինչպես ինքը, Ձեր մանկահասակ եղբայրը, տատիկը, քեռիներն ու էլի հարյուրավոր անմեղ մարդիկ ձեր երկրի իշխանական վերնախավի կողմից ռազմական գործողությունների տարածքում դավաճանաբար թողնվեցին բախտի քմահաճույքին: Պատմում են այն մասին, որ ադրբեջանցի գրոհայինները նրանց սկզբում թույլ չտվեցին լքել Խոջալուն, այնուհետև, վերջին ժամերին, նրանց` կենդանի մարդկանց թիկունքում պատսպարվելով, փորձում էին փախչել հայերի կողմից խաղաղ բնակչության համար բաց թողնված մարդասիրական միջանցքով: Իմանալով ծրագրավորված ռազմական գործողությունների մասին` Ադրբեջանի իշխանությունները Խոջալուից հաջողությամբ տարհանեցին անասուններին` մարդկանց թողնելով այնտեղ:
Ձեր մայրը չի կարող բացատրել, թե ինչպես Խոջալուի գործադիր կոմիտեի այն ժամանակվա ղեկավար Էլման Մամեդովը, ով մարդկանց տանում էր բաց թողնված մարդասիրական միջանցքով, մինչ օրս ապրում է կուշտ ու ապահով. ինչու դեպքերից անմիջապես հետո ադրբեջանցի լրագրող Չինգիզ Մուստաֆաևին տված տեսահարցազրույցում Աղդամ բարեհաջող հասած Մամեդովն ասում է. «…Մեր դժբախտությունները ես տեսնում եմ իշխանության համար տարվող անիմաստ պայքարում: Մի հանրապետությանը պետք է մի նախագահ: Այժմ մեզ մոտ այնպիսի իրավիճակ է, որ չգիտես, թե ով ինչով է զբաղվում: Ով է նախագահ, ով` ընդդիմություն: Ով է ճիշտն ասում, իսկ ով` խաբում: Հասկանալի չէ, թե ով ում է ծառայում և ով ինչ նպատակներ ունի: Այս ողբերգության մեջ մենք չգիտենք ում մեղադրենք: Չգիտենք` գրենք նրանց հաշվին, ովքեր փորձում են ցնցել նախագահական բազկաթոռը, օգտվելով իրավունքներից, որ տրված են նախագահի կողմից և ովքեր մեզ նետել են գնդակների տակ, թե գրել դրանք նախագահի հաշվին, որ նախագահը դատի նրանց, ում իշխանություն է տվել, իսկ նրանք խաբեցին իրեն ու չպաշտպանեցին Խոջալուն»:
Ձեզ մայրը չի կարող բացատրել, թե ինչու 1992-ին Մեջլիսի` Ձեր նշած դեպքերը քննող հանձնաժողովի ղեկավարը, հարգելի Ռամիզ Ֆատալիևը միայն 2009-ի սեպտեմբերին է խոստովանել «Ազատություն» ռադիոկայանին տրված հարցազրույցում, որ 1992-ի փետրվարին ոչ թե ինչ-որ տեղ, այլ Բաքվում, Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստում «որոշում է ընդունվել մարդկանց դուրս չբերել Խոջալուից»: Մայրը չի կարող ձեզ պատմել ոչինչ այն տասնյակ հայ պատանդների ճակատագրի մասին, ովքեր այդ օրերին պահվում էին Խոջալուում:
Նա չի կարող Ձեզ պատմել և շատ ու շատ այլ ճշմարտություններ, որոնք ստիպում են հիշել այդ բեկորները, որ նրա մարմնի մեջ են խրված դավաճանի ձեռքով` ադրբեջանական ռազմական խմբավորումների կողմից վերահսկվող Աղդամի մատույցներում: Եվ ոչ ոք չի էլ համարձակվի Ադրբեջանում ասել ճշմարտությունը, թեև, երբեմն վրիպումներով ադրբեջանական աղբյուրներ հայտնում են տեղեկատվություն այն մասին, որ 1992-ի փետրվարին Աղդամում ու դրա շրջակայքում գործում էին ադրբեջանական 27 տարատեսակ կազմավորումներ, որոնք զբաղվում էին թալանով ու ամենաթողությամբ:
Այս մասին չի պատմի և չի բացատրի ոչ Ձեր մայրը, ոչ էլ մեկ ուրիշը ձեր երկրում, և ոչ այն պատճառով, որ չեն ուզում, որ իմանաք ճշմարտությունը: Տարիներ շարունակ «Human Rights Watch» իրավապաշտպան կազմակերպությունն ամբողջ աշխարհով ահազանգում է, այն մասին, որ Ադրբեջանի Հանրապետության կառավարությունը «շարունակում է օգտագործել զրպարտանք ու այլ քրեական մեղադրանքներ, որպեսզի վախեցնի ու պատժի այլակարծ լրագրողներին, նաև նրանց, ովքեր պետական քարոզի կարծիքից տարբերվող տեսակետ են արտահայտում»: Գիտեք, Զարիֆա, Դուք ճշմարտությունն ու իրողությունն իմանալու բարոյական իրավունք ունեք, սակայն, ավաղ, ազատ խոսքի միջազգային վարկանիշային աղյուսակներում օրեցօր ցած գլորվող ձեր երկրի պայմաններում, դա անհնար է:
Ես նույնպես, ինչպես և Դուք, համոզված եմ, որ խաղաղ մարդկանց զոհվելը ողբերգություն է, և վաղ թե ուշ Խոջալու քաղաքի խաղաղ բնակիչների ողբերգական մահվան հանգամանքներին ու պատասխանատուներին կտրվի արժանի գնահատական. խաղաղ բնակիչներ, ովքեր սեփական իշխանության ու այդ իշխանությունը զավթել ցանկացող ընդդիմության կողմից դատապարտվեցին մահվան` ցրտից, սովից ու գնդակներից:
Ծանո՞թ եք արդյոք, Զարիֆա, Թոմաս դե Վաալի տեսահարցազրույցին` Ձեր կողմից հիշատակված «Սև այգի» գրքի հեղինակի, որտեղ նա պատմում է այն մասին, թե ինչպես Ադրբեջանի ղեկավարությունը` ի դեմս Հեյդար Ալիևի, արհեստականորեն փոխեց Լեռնայի Ղարաբաղի ժողովրդագրական իրավիճակը` այնտեղից դուրս մղելով հայերին: Լսե՞լ եք արդյոք, ինչպես է դե Վաալը լրագրողների հետ զրույցում մեկնաբանում Ձեր կողմից մեջբերված ու ադրբեջանական քարոզիչների կողմից չարչրկած այդ հատվածը իր գրքից: Թոմաս դե Վաալն ուղղակի տեքստով ասում է. «…Ես չեմ գտնում, որ դա կանխամտածված ակցիա էր` իբր թե վերևից հավանության արժանացած: Ես մտածում եմ, որ դա պատերազմ էր: Դա շատ քաոսային իրավիճակ էր»:
Երևում է` նույնիսկ չգիտեք այդ հարցազրույցի գոյության մասին, ինչպես և չգիտեք շատ այլ բաներ. օրինակ այն, որ հակառակ ադրբեջանական քարոզիչների պնդումների` չեխական Լիդից քաղաքում Խոջալուի մասին ոչ ոք չգիտե և ոչինչ չկա այնտեղ. «Խոջալուի հիշատակին» անվանված և ոչ մի փողոց: Ի դեպ` Լիդիցում ֆաշիզմի զոհերի հուշարձանը, որը մայր ու երեխա է մարմնավորում, հայ քանդակագործ Դավիթ Երևանցու ձեռքի աշխատանքն է:
Իսկ գիտեք, Զարիֆա, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մայրաքաղաքից` մաքուր ու գեղեցիկ Ստեփանակերտից ոչ հեռու է գտնվում խաղաղ կյանքով ապրող Իվանյան բնակավայրը (նախկին Խոջալուն, որը Դուք, չգիտես ինչու, «քաղաք-ուրվական» եք անվանում), իսկ դրա կողքին Ստեփանակերտի նորովի վերակառուցած օդանավակայանն է, որտեղից ուղղաթիռներ են թռչում, իսկ շուտով կանոնավոր չվերթերով ինքնաթիռներ կթռչեն, և այդ ժամանակ Իվանյանում կյանքն ավելի լավ ու ուրախ կդառնա: Թե´ Իվանյանում, թե´ Ստեփանակերտում երեխաներն շրջապատված են սիրով ու հոգատարությամբ. երգեր են երգում Հայրենիքի ու խաղաղության մասին` հստակ գիտակցելով, որ մարդկային կյանքի արժեքը յուրաքանչյուր մարդու կյանքի արժեքն է:
Զարիֆա, Դուք հպարտությամբ եք նշում, որ Ձեր մայրը սովորեցրել է Ձեզ սիրել Հայրենիքը: Վստահ եմ, Ադրբեջանում շատ են ծնողները, ովքեր իրենց երեխաներին փոխանցում են սիրո, արդարության ու բարության հիմքն ու մշակույթը: Դա ինձ հույս է ներշնչում, քանզի հենց Ձեր հասակակիցներից է կախված ձեր ապագան, ու միայն ձեր սիրո շնորհիվ Ադրբեջանի Հանրապետությունը երբևիցե կարող է դառնալ ուրիշ` ազատ, արդար ու ժողովրդավար:
Ու եթե Դուք, Ձեր ընկերների հետ ուզենաք սեփական աչքերով տեսնել, թե ինչպես է ապրում և զարգանում Արցախը, համոզված եմ, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունը լիարժեք աջակցություն կցուցաբերի Ձեզ այդ հարցում: Դուք կհաղորդակցվեք ձեր հասակակիցների հետ ու կհամոզվեք, որ չնայած ազատության ու ֆիզիկական բնաջնջման դեմ պայքարում ունեցած զոհերին ու կորուստներին, նրանք կենսուրախ ու բարի են, ինչպես մեկը մյուսի, այնպես էլ իրենց այցելող հյուրերի նկատմամբ, քանի որ մեծացել են անկախ երկրում` վայելելով «ազատության շունչը», որն այնպես չի հերիքում ձեզ Բաքվում:
Թանկագին Զարիֆա, նամակներում Դուք ընդգծում եք մեր երկրների ու ժողովրդների միջև վստահության մթնոլորտի ստեղծման կարևորությունը: Ու դա լավ է: Եթե Դուք կամ որևէ մեկը Ձեր շրջապատից ծանոթ են Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունների ներկայացուցիչների պաշտոնական հայտարարություններին, ապա ձեզ համար ակնհայտ պետք է լինի, որ հայերը միշտ պատրաստ են տրամաբանական փոխզիջումների հանուն խաղաղության: Եվ դրա համար Ձեր առաջարկը` մնալ պատմության մեջ որպես քաղաքական գործիչ, ով կարողացավ խոստովանել նախկին սխալները, ճիշտ կլինի հասցեագրել Ադրբեջանի ներկայիս իշխանություններին:
Չեմ կարող չհամաձայնել, Զարիֆա, որ հավերժ հակամարտություններ չեն լինում և կգա ժամանակ, որ մեր ժողովուրդները կապրեն խաղաղության ու վստահության մթնոլորտում: Անկեղծորեն ցանկանում եմ Ձեզ երջանկություն ու բարեկեցություն, իսկ Ձեր մայրիկին` առողջություն: Հուսով եմ, որ Ձեր ապագա երեխաներին դաստիարակելիս Դուք ինչ-որ բան հաշվի կառնեք այս նամակից:
Ոչնչից մի վախեցիր»:
(թարգմանված է ռուսերենից)
Արա Սաղաթելյան
Հասարակայնության հետ կապերի մասնագետների
հայաստանյան ասոցիացիայի նախագահ

Письмо Зарифе Гулиевой, обратившейся с письмами к президентам Николя Саркози и Сержу Саргсяну
меня крайне расстроили и озадачили Ваши письма. Больше всего меня расстроили Ваши переживания, в искренности которых я нисколько не сомневаюсь. В то же время мысли, выражаемые в Ваших письмах, и клише, используемые для их выражения, способны озадачить любого, сколь-нибудь знакомого с подлинным положением вещей человека.
Возможно и должен бы, но даже не буду пытаться Вас в чем-либо переубедить.  Я очень осторожно, выбирая и максимально смягчая характеристики, расскажу лишь о некоторых из Ваших заблуждений, описанных в письмах. Представляю, сколько еще ничего не сведущих в армяно-азербайджанских отношениях и ни в чем не повинных юношей и девушек ежедневно теряют свое «я» под воздействием пропагандистской машины, на функционирование которой власти вашей страны ежегодно тратят десятки миллионов долларов. И это при том, что сотни тысяч беженцев в вашей богатой стране уже двадцатый год живут во времянках, уповая на международную гуманитарную помощь, а тысячи людей так же, как Ваша любимая мама, мучаются от травм и болезней. Вы не задумывались, почему в такой богатой, как Азербайджан, стране, столько бедствующих и нуждающихся. Почему мама страдает от осколков, и никто за 20 лет не позаботился о ее излечении?
Знаете, Зарифа, люди, которых Вы называете «армянскими боевиками», до начала азербайджанской агрессии были мирными крестьянами, рабочими, учителями, врачами, вынужденно взявшимися за оружие, дабы избежать полного физического уничтожения, подобно тем своим соотечественникам, которые были истерзаны и убиты азербайджанцами в Сумгаите, Кировабаде, Баку, Мингечауре и Мараге. Эти простые люди, Зарифа, перед глазами многих из которых азербайджанцами были убиты их сестры, братья, дети и родители, в 1990-91 годах нашли убежище в столице Арцаха Степанакерте, а Степанакерт, как общеизвестно, в начале 92-го года был давно зажат в кольцо блокады азербайджанскими вооруженными формированиями и боевиками.
Степанакерт, Зарифа, обстреливали и бомбили круглосуточно, а в числе основных азербайджанских огневых точек, откуда уничтожали Степанакерт, были Ходжалу и Шуши. Мирных жителей Степанакерта обстреливали и бомбили только за то, что они хотели жить на родной земле, говорить на родном языке, растить и воспитывать детей в рамках своих национальных традиций. В Степанакерте, Зарифа, каждый день гибли женщины, старики и дети. Не было ни хлеба, ни воды, ни света, ни медикаментов, ни топлива. Вот как о событиях тех дней еще в 1992 году пишет в газете «Новое время» российская журналистка Анжелика Чечина: «21-25 января была в Степанакерте. В городе по-прежнему нет ни электричества, ни воды. Вода достается с таким трудом, что стыдно пить чай. Талоны на продукты отоваривать нечем. В городе уже есть случаи опухания от голода... Степанакерт напоминает кинохронику блокадного Ленинграда».
Скорее всего, Вам неизвестно, что, согласно докладу экспертов правозащитного общества «Мемориал»: «… С февраля 1992 года при обстреле жилых кварталов Степанакерта применялись установки “Град”. В результате город имеет колоссальные разрушения, население практически живет в подвалах домов».
Вы представляете себе, что такое реактивная система залпового огня «Град», Зарифа? С середины февраля 1992 года только на Степанакерт, население которого к тому времени составляло порядка 80 тысяч человек, из которых 35 тысяч – беженцы и депортированные, ежедневно, каждый божий день, обрушивалось до 160 снарядов «Града» и сотни снарядов пушек различных калибров. Бомбардировки и обстрелы стали неотъемлемой частью существования Степанакерта, настолько, что даже 5-6-летние дети на слух распознавали виды вооружений, из которых обстреливался и подвергался бомбежкам город, легко различая «Град», «Алазань», 122-милимметровые гаубицы и танковые пушки. При бомбежках Степанакерта, Зарифа, против мирного населения применялся такой запрещенный вид оружия, как авиационные «кассетные бомбы», что в те годы неоднократно отмечали международные наблюдатели, в том числе председатель Минской конференции СБСЕ (ОБСЕ) Марио Рафаэлли. Так что, Зарифа, выбора у людей в осажденном Степанакерте не было: либо смерть, либо подавление азербайджанских огневых точек в Ходжалу и Шуши и прорыв блокады. Думаю, что Вам об этом не рассказывали.
А знаете ли, Зарифа, что осколки в теле Вашей мамы напоминают ей о другом, о том, что она не может рассказать и объяснить. О том, как в военном 1992-м ее, Вашего малолетнего братика, бабушку, дядей и еще сотни ни в чем не повинных людей власть предержащие вашей страны предательски бросили на произвол судьбы в зоне боевых действий; о том, как азербайджанские боевики сначала не разрешали им покинуть Ходжалу, а позже, прикрываясь ими, живыми, пытались в последние часы бежать по оставленному армянами для мирных жителей коридору; о том, как, зная о планируемой военной операции, из Ходжалу успешно эвакуировали скот, а людей оставили. Не может объяснить вам мама, каким образом тогдашний глава исполнительного комитета Ходжалу Эльман Мамедов, который вел людей по оставленному гуманитарному коридору, живет в сытости и достатке по сей день; почему сразу после событий в видеоинтервью азербайджанскому журналисту Чингизу Мустафаеву благополучно дошедший до Агдама Мамедов говорит: «…Причину наших бед я вижу в бессмысленной борьбе за власть. В одной республике должен быть один президент. Сейчас у нас такое положение, когда не знаешь, кто и чем занимается. Кто президент, кто оппозиция. Кто говорит правду, а кто врет. Не понятно, кто кому служит и у кого какие цели. В этой трагедии мы не знаем, кого обвинять. Не знаем, записать на счет тех, кто пытается расшатать кресло президента, пользуясь своими правами, данными им президентом, и которые бросили нас под пули, или записать на счет президента, чтобы президент свершил суд над теми, кому дал власть, а они обманули его и не защитили Ходжалу». Не может объяснить вам мама, почему руководивший в 1992-м комиссией Меджлиса по расследованию событий, о которых Вы пишете, уважаемый Рамиз Фаталиев лишь в сентябре 2009 года признается в интервью радиостанции «Свобода», что в феврале 1992-го не где-нибудь там, а в Баку, на совещании Совета национальной безопасности «было принято решение не вывозить людей из Ходжалу». Не может мама вам рассказать ничего о судьбе десятков армян-заложников, содержавшихся в те дни в Ходжалу. Не может она вам рассказать и много-много другой правды, которую заставляют вспоминать осколки в теле, засаженные в маму предательской рукой где-то на подконтрольной азербайджанским военным формированиям территории под Агдамом. Да и никто не рискует в Азербайджане говорить правду, хоть и проскальзывает иногда по оплошности в азербайджанских источниках информация о том, что в феврале 1992-го в Агдаме и его окрестностях  орудовали 27 разношерстных азербайджанских вооруженных формирований, занятых беспределом и грабежами.
Не расскажут этого и не объяснят ни мама и ни кто другой в вашей стране не потому, что не хотят, чтобы вы знали правду, а потому, что как уже который год подряд бьет в набат на весь мир известная Вам правозащитная организация «Human Rights Watch», правительство Азербайджанской Республики «продолжает использовать клевету и другие уголовные обвинения, чтоб запугивать и наказывать инакомыслящих журналистов, … а также тех, кто выражает особое мнение», отличающееся от мнения государственной пропаганды. Знаете, Зарифа, Вы имеете естественное право на истину, право знать правду, но, увы, не в вашей стране, день ото дня скатывающейся вниз в международных рейтингах свободы слова.
Я тоже, как и Вы, уверен, что гибель мирных людей – это трагедия, и что те, кого это интересует, рано или поздно дадут справедливую оценку обстоятельствам и виновникам трагической гибели мирного населения из города Ходжалу, обреченного на смерть от мороза, голода и пуль собственной власти и оппозиции, стремящейся эту власть захватить.
Знакомы ли Вы, Зарифа, с видеоинтервью Томаса де Ваала, упоминаемого Вами автора книги «Черный сад», где он рассказывает о том, как руководство Азербайджана в лице Гейдара Алиева искусственно изменяло демографическую ситуацию в Нагорном Карабахе, вытесняя оттуда армян? А слышали ли Вы, как де Ваал в беседе с журналистами комментирует процитированную Вами и передернутую сотни раз азербайджанскими пропагандистами цитату из своей книги? Том де Ваал прямо говорит: «…Я не считаю, что это была преднамеренная акция, как бы одобренная сверху. Я думаю, что это была война. Это была очень хаотичная ситуация». Похоже, Вы даже не знаете о существовании этого интервью, как впрочем не знаете и многого другого, к примеру того, что в чешском городе Лидице о Ходжалу никто нечего не знает и нет там, в отличие от утверждений азербайджанских пропагандистов, никакой улицы, названной «в память о Ходжалу». Кстати, памятник жертвам фашизма в Лидице, олицетворяющий мать и ребенка, – творение рук армянского скульптора Давида Ереванци.
А знаете ли Вы, Зарифа, что недалеко от столицы Нагорно-Карабахской Республики, чистого и красивого города Степанакерта, расположен живущий мирной жизнью, реальный поселок Иванян (это бывший Ходжалу, который Вы, почему-то, называете «городом-призраком»), а рядом с ним находится заново отстроенный Степанакертский аэропорт, куда летают вертолеты, а скоро регулярными рейсами полетят самолеты, и жить тогда в Иваняне станет лучше и веселее. И дети в Иваняне и Степанакерте живут окруженные любовью и заботой, и поют песни о родине и мире, и четко осознают, что ценность человеческой жизни означает ценность жизни любого человека.
Зарифа, Вы с гордостью отмечаете, что мама научила Вас любить Родину. Уверен, в Азербайджане много родителей, передающих своим детям основы и культуру любви, добра и справедливости. Меня это обнадеживает, поскольку именно от Ваших сверстников зависит будущее, и только благодаря вашей любви к вашей Родине Азербайджанская Республика может когда-нибудь стать иной, чем сегодня, – стать свободной, справедливой, демократической.
А если Вы с друзьями захотите увидеть собственными глазами, как живет и развивается Арцах, уверен, что власти Нагорно-Карабахской Республики окажут в этом полное содействие. Вы пообщаетесь со своими сверстниками и убедитесь, что несмотря на жертвы и потери в борьбе за физическое выживание и свободу, они жизнерадостны и добры, как по отношению друг к другу, так и к гостям своим, поскольку выросли в независимой стране и дышат чистым воздухом свободы, которого так не хватает в Баку.
Дорогая Зарифа, в своих письмах Вы подчеркиваете важность создания атмосферы доверия между нашими странами и народами, стремление к торжеству справедливости и установлению мира. И это хорошо. Если Вы или кто-то в Вашем окружении знакомы с заявлениями официальных представителей Армении и Нагорно-Карабахской Республики, то вам должно быть очевидно, что армяне всегда были готовы к логичным взаимным уступкам во имя мира. А поэтому Ваше предложение остаться в истории политиком, сумевшим признать вину за прежние ошибки, вернее было бы адресовать нынешним властям Азербайджана.
Не могу не согласиться, Зарифа, вечных конфликтов не бывает, и когда-нибудь наши народы будут жить в атмосфере мира и доверия. Искренне желаю Вам счастья и благополучия, а Вашей маме – здоровья, и надеюсь, что в воспитании своих будущих детей Вы учтете хоть что-то из этого письма. Ничего не бойся.