ՀՀ-ում Իրանի դեսպան. Մինչև 1918թ. Ադրբեջան անունով պետություն չի եղել, այն կազմավորվել է պատմական Արանի տարածքում
Մինչև 1918թ. Ադրբեջան անունով պետություն չի եղել, այն կազմավորվել է պատմական Արանի տարածքում:
Այդ մասին այսօր ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետում Հայաստանի և Իրանի դիվանագիտական հարաբերությունների 20-ամյակի առթիվ կազմակերպված միջոցառման ժամանակ հայտարարել է ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպան սեյյեդ Ալի Սաղայիանը:
Դեսպանը, հանդիպման սկզբում շնորհավորելով դիվանագիտական հարաբերությունների 20-ամյակի առթիվ, նշեց, որ Իրանի և Հայաստանի հարաբերություններն ունեն հազարամյակների պատմություն, և երկու երկրների նախագահների մակարդակով տեղի ունեցող բարձր մակարդակի փոխայցերը վկայում են, որ երկկողմ հարաբերությունները դինամիկ կերպով զարգանում են:
Խոսելով հայ-իրանական հարաբերությունների մասին, դեսպան Սաղայիանը նշեց, որ անցյալ 20 տարիների ընթացքում բազմաթիվ խոշոր ծրագրեր են իրականացվել, որոնցից մատնանշեց Իրան-Հայաստան գազամուղի շինարարությունը: Անդրադառնալով Իրան-Հայաստան երկաթգծի շինարարությանը` դեսպանը նշեց, որ ԻԻՀ նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի` վերջերս Երևան կատարած այցելության ժամանակ, ի թիվս այլ հարցերի, անդրադարձ է եղել նաև երկաթգծի շինարարության թեմային, միևնույն ժամանակ, ընդգծեց, որ իրանական կողմը պատրաստ է երկաթգծի շինարարությունն իրականացնել մինչև Իրան-Հայաստան սահմանը, հավելելով, որ իրանական ընկերությունները ևս շահագրգռված են երկաթգծի շինարարությունն իրականացնել նաև Հայաստանի տարածքում:
Ի պատասխան Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն առնչվող հարցին, դեսպանը, նախ զգուշացրեց, որ հակամարտությանը չպետք է կրոնական երանգ տալ, այնուհետև նշեց, որ հակամարտության ծագման առաջին իսկ պահից սկսած մինչ օրս Իրանը վարել և վարում է հավասարակշռված քաղաքականությունը:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության թեմային`դեսպանը նշեց, որ ամեն տարի ապրիլի 24-ին ծաղկեպսակ է դնում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին կառուցված հուշահամալիրում:
Պատասխանելով Ադրբեջանում ապրող ազգային փոքրամասնությունների` թալիշներին, թաթերին, լեզգիներին, առնչվող հարցին, Իրանի դեսպանը նշեց, որ ի տարբերություն Իրանում ապրող թալիշների, ադրբեջանաբնակ թալիշները վատ վերաբերմունքի են արժանանում: Շարունակելով թեման` դեսպանը նշեց, որ Իրանի կրոնական փոքրամասնությունների իրավունքներն ամրագրված են սահմանադրությամբ, որն էլ իր հերթին ապահովում է Իրանի հասարակության տարբեր շերտերի խաղաղ գոյակցությունը:

Посол Ирана в Армении: До 1918 г. государства под названием Азербайджан не было, оно создано на территории исторического Арана
До 1918 года государства под названием Азербайджан не существовало: оно было образовано на территории исторического Арана. Об этом заявил посол Ирана в Армении Сейед Али Сагайан в ходе организованного сегодня на факультете востоковедения Ереванского государственного университета мероприятия, посвященного 20-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Ираном.
Поздравив в начале встречи с 20-летием установления дипломатических отношений между двумя странами, посол отметил, что эти отношения имеют тысячелетнюю историю, а ответные визиты президентов двух стран, организуемые на высшем уровне, свидетельствуют об их динамичном развитии.
Говоря об армяно-иранских отношениях, Сейед Али Сагайан подчеркнул, что на протяжении последних 20 лет были реализованы множество крупных программ, из которых он особо отметил строительство газопровода Иран-Армения.
Что касается строительства железной дороги Иран-Армения, то, по словам иранского дипломата, во время недавнего визита президента Ирана Махмуда Ахмадинежада в Ереван в числе других вопросов затрагивалась и эта тема. Кроме того, как заявил посол, иранская сторона готова осуществить строительство железной дороги до границы между Ираном и Арменией, а иранские компании также заинтересованы в строительстве железной дороги и на территории РА.
В ответ на вопрос относительно карабахской проблемы, Сейед Али Сагайан прежде всего указал на то, что конфликту не следует придавать религиозного оттенка, а затем заявил, что с момента возникновения конфликта и до сих пор Иран вел и ведет сбалансированную политику.
Касаясь темы Геноцида армян в Османской империи 1915г., посол Сейед Али Сагайан отметил, что ежегодно 24 апреля он возлагает венок к мемориалу памяти жертв Геноцида армян.
Отвечая на вопрос о проживающих в Азербайджане национальных меньшинствах –талышах, татах, лезгинах, – посол Ирана сказал, что, в отличие от талышей Ирана, к проживающим в Азербайджане талышам проявляется негативное отношение. При этом Сейед Али Сагайан подчеркнул, что права религиозных меньшинств закреплены конституцией, что в свою очередь обеспечивает мирное сосуществование разных слоев иранского общества.