ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ դիտորդներն ակնհայտ սխալներ են թույլ տվել
ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ) դիտորդական առաքելության կողմից փետրվարի 17-ին հրապարակված Կարիքների գնահատաման առաքելության զեկույցը պարզվում է կոպտագույն սխալներ է պարունակում:
Նախօրեին տեղեկացրել էինք, որ զեկույցում ՀՀ Ազգային ժողովի լիազորությունների ժամկետը սխալ է նշվել: «Հայաստանի Ազգային ժողովը միապալատ մարմին է, ունի 131 պատգամավոր, ովքեր ընտրվում են չորս տարի ժամկետով»,- նշված է զեկույցի մեջ այն դեպքում, որ ՀՀ Սահմանադրության 63-րդ հոդվածն ուղղակի ամրագրում է, որ խորհրդարանի լիազորությունների ժամկետը 5 տարի է:
Այս ակնհայտ անհամապատասխանությունը, սակայն, զեկույցում (որը պաշտոնական փաստաթուղթ է) միակը չէ:
Զեկույցի «Թեկնածուների գրանցումը» բաժնում հեղինակներն անդրադարձել են ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի համապատասխան նորմերին և ներկայացրել պատգամավորության թեկնածուներին ներկայացվող օրենսդրական պահանջները: Այս համատեքստում հիշատակվել է ընտրական գրավի պահանջը` նշումով, որ մեծամասնական ընտրակարգով առաջադրվել ցանկացող թեկնածուների համար ընտրական գրավի չափն ավելի քիչ է: Իսկ ահա կից ներկայացվող բացատրություններում ընտրական գրավի չափերի մասին գրված է հետևյալը` համամասնականի դեպքում` 12-րդ հղում. «Նվազագույն աշխատավարձի 8000-ապատիկը կամ մոտ 509 950 եվրո: Նվազագույն աշխատավարձը մոտ 64 եվրո է: Զեկույցը գրելու պահին փոխարժեքը մոտավորապես հետևյալն է 1 եվրոն = 512 դրամ»:
Մեծամասնականի դեպքում` 13-րդ հղում. «Նվազագույն աշխատավարձի 1000-ապատիկը կամ 63740 եվրո»:
Հարկ է նկատել, որ զեկույցի հեղինակներ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի ընտրությունների բաժնի ղեկավարի տեղակալ Նիկոլա Շմիդտի (Nicola Schmidt) և ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի ընտրությունների փորձագետ Ռաուլ Մուրեշանի (Raul Mureşan) այս դիտարկումներն իրականության հետ կապ չունեն:
Բանն այն է, որ «Նվազագույն աշխատավարձի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն, երկրում նվազագույն է սահմանվել 32500 դրամը, որն իսկապես օրվա փոխարժեքից կախված կազմում է մոտ 64 եվրո: Սակայն կա մի բայց: Օրենքի 3-րդ հոդվածն ամրագրում է, որ «ՀՀ օրենսգրքերի, օրենքների, ՀՀ Նախագահի հրամանագրերի, ՀՀ կառավարության և վարչապետի որոշումների, նախարարությունների և գերատեսչությունների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների, առանձին իրավաբանական անձանց ակտերի իմաստով որպես հաշվարկային հիմք չի կարող ընդունվել սույն օրենքով սահմանված նվազագույն ամսական աշխատավարձը: Նշված ակտերում որպես հաշվարկային հիմք պահպանվում է գործող 1000 դրամը»:
Այսինքն` պահանջվող ընտրական գրավը համապատասխանաբար համամասնական ընտրակարգի դեպքում կուսակցությունների համար 8 մլն դրամ է կամ 15625 եվրո, իսկ մեծամասնական ընտրակարգով թեկնածուների դեպքում` 1 մլն դրամ կամ 1954 եվրո:

Опубликованный 17 февраля наблюдательской миссией БДИПЧ/ОБСЕ доклад по проведению оценки нужд, оказывается, содержит грубейшие ошибки.
Вчера мы сообщали, что в докладе неверно указана дата проведения в Армении парламентских выборов. «Национальное Собрание Армении – это однопалатный орган, имеет 131 депутата, которые избираются сроком на 4 года», - отмечается в докладе. В то время как, согласно 63 статье Конституции Армении, срок полномочий парламента Армении составляет 5 лет.
Это очевидное несоответствие в докладе (который является официальным документом) отнюдь не единственное.
В разделе «Регистрация кандидатов» авторы доклада затронули соответствующие нормы Избирательного кодекса Армении, представив законодательные требования, предъявляемые кандидатам в депутаты. В данном контексте упомянуто требование избирательного залога, при этом отмечается, что размер этого залога в случае с мажоритариями ниже. В представляемых объяснениях о размерах избирательного залога написано следующее – 12 ссылка, в случае с пропорциональной системой: «8000-кратный размер минимальной зарплаты или около 509 950 евро. Минимальная зарплата – около 64 евро. На момент составления доклада стоимость 1 евро равна 512 драмам». В случае с мажоритарной системой, 13 ссылка: «1000-кратный размер минимальной зарплаты или 63740 евро».
Следует отметить, что наблюдения авторов доклада – заместителя руководителя отдела выборов БДИПЧ/ОБСЕ Никола Шмидта (Nicola Schmidt) и эксперта БДИПЧ/ОБСЕ по выборам Рауля Мурешана (Raul Mureşan) не имеют ничего общего с реальностью.
Дело в том, что, согласно закону Армении «О минимальной зарплате», размер минимальной зарплаты установлен в пределах 32500 драмов, что в зависимости от курса валюты, действительно, составляет около 64 евро. Однако есть одно но. Третья статья закона говорит, что «в качестве расчетной основы относительно кодексов, законов, указов президента, решений правительства и премьер-министра, министерств и ведомств, органов местного самоуправления, актов отдельных юридических лиц не может быть принята зафиксированная данным законом минимальная ежемесячная зарплата. В указанных актах в качестве расчетной основы сохраняются действующие 1000 драмов.
То есть, размер требуемого избирательного залога в случае с пропорциональной системой составляет для партий 8 млн. драмов или 15625 евро, в случае с мажоритарной системой - 1 млн. драмов или 1954 евро.