Կ. Ավագյան. Ադրբեջանի նենգ քաղաքականության արդյունքում մարդկային կորուստներ են գրանցվում
«Ադրբեջանը շարունակում է իր նենգ քաղաքականությունը, ինչի արդյունքում մարդկային կորուստներ են գրանցվում»,- մեկնաբանելով փետրվարի 23-ին, հակառակորդի դիպուկահար գնդակից ՀՀ Զինված ուժերի ժամկետային զինծառայողի զոհվելու փաստը, Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ՆԱՏՕ-ի ԽՎ հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Կարեն Ավագյանը:
Հիշեցնենք, որ դիպուկահարներին առաջնային գծից դուրս գալու նախաձեռնությամբ ԵԱՀԿ-ից բացի հանդես է եկել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը: Հայկական կողմը, ամենաբարձր մակարդակով բազմիցս հայտարարել է, որ կողմ է նախաձեռնության: Սակայն ադրբեջանական կողմը նշում է, որ դիպուկահարների դուրս բերումով որևէ խնդիր չի լուծվում ու դա է պատճառը որ հրաժարվում է միանալ նախաձեռնությանը: Նշենք, որ ադրբեջանական «Դոկտրինա» կազմակերպության ներկայացրած տվյալներով, միայն 2011 թվականին շփման գծում սպանվել է 8 ադրբեջանցի զինծառայող, սակայն ոչ պաշտոնական տվյալներով, երկու կողմերում արձանագրված կորուստները մի քանի տասնյակի են հասնում:
Պատգամավորի խոսքերով, ակնհայտ է դառնում, թե ինչու է ադրբեջանական կողմը մշտապես հրաժարվում միջնորդների՝ դիպուկահարներին առաջնային գծից դուրս բերելու առաջարկից:
«Ադրբեջանն իր քայլերով էապես վնասում է ընթացող բանակցային պրոցեսին ու ևս մեկ անգամ ապացուցում, որ հավատարիմ չէ ձեռք բերված պայմանավորվածություններին»,- հավելեց նա:
Նշենք, որ երեկ` ժամը 13:50-ի սահմաններում, ՀՀ Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի ուղղությամբ տեղակայված մարտական հենակետում ծառայողական պարտականությունները կատարելիս Ադրբեջանի Զինված ուժերի դիպուկահարի արձակած գնդակից գլխի շրջանում հրազենային վիրավորում է ստացել և զոհվել ՀՀ Զինված ուժերի ժամկետային զինծառայող Ալբերտ Արմենակի Ադիբեկյանը:

К. Авакян: В результате коварной политики Азербайджана регистрируются человеческие потери
Азербайджан продолжает свою коварную политику, в результате чего регистрируются человеческие потери. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил депутат НС Армении, руководитель армянской делегации в Парламентской Ассамблее НАТО Карен Авакян, комментируя факт смерти армянского военнослужащего от снайперской пули противника.
Напомним, что помимо ОБСЕ, с инициативой убрать снайперов с линии соприкосновения выступил также генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун. Армянская сторона на самом высоком уровне и с различных трибун не раз заявляла, что поддерживает данную инициативу. Однако азербайджанская сторона отмечает, что отводом снайперов задача не решается и по этой причине отказывается присоединиться к инициативе.
Отметим, что по данным азербайджанской организации «Доктрина», только в 2011 году на линии соприкосновения было убито 8 азербайджанских военнослужащих, однако, по неофициальным данным, число потерь с обеих сторон достигает нескольких десятков.
По словам депутата Авакяна, становится очевидным, почему азербайджанская сторона всегда отказывается от предложения посредников убрать снайперов с передовой линии.
«Азербайджан своими шагами существенно вредит переговорному процессу и вновь доказывает, что не привержен достигнутым договоренностям», - добавил он.
Отметим, что 23 февраля около 13:50 на одном из боевых постов близ села Чинари Тавушской области Армении от пули азербайджанского снайпера огнестрельное ранение в голову получил и вследствие этого погиб исполняющий свои воинские обязанности военнослужащий срочной службы ВС РА Альберт Арменакович Адибекян, 1992 г.р.